Majitel restaurace hledal servírku, dostal pokutu
Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedli, že modernizují svou příručku „pro gender mainstreaming“ z roku 2011. Pokyny, které používají zdravotníci po celém světě, se aktualizují na základě „nových vědeckých poznatků a koncepčního pokroku“ v oblasti genderu, zdraví a rozvoje. WHO v dokumentu píše, že pohlaví už se neomezuje jen na muže nebo ženu. Někteří odborníci ale rozhodnutí kritizují.
„Aktualizovaná příručka bude mimo jiné přesahovat rámec nebinárních přístupů a uznávat, že genderová identita existuje a pohlaví není omezeno na muže nebo ženu“, uvádí WHO na svých webových stránkách.
Revize a aktualizace 146stránkového dokumentu probíhá ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro globální zdraví při Univerzitě OSN. Aktuální verze s originálním názvem Gender Mainstreaming for Health Managers: A Practical Approach je označována za uživatelsky přívětivou příručku, která má zvýšit povědomí a rozvíjet dovednosti v oblasti genderové analýzy.
Očekává se také, že modernizovaný průvodce vytyčí nové hranice v oblasti rovnosti a lidských práv. Jenže rozhodnutí WHO distancovat se od používání binárních pojmů a uznávání genderové a sexuální rozmanitosti vede podle některých odborníků svět špatným směrem.
„Je to chyba a odmítnutí základních biologických poznatků,“ řekla webu Daily Mail profesorka na Fakultě ošetřovatelství, porodnictví a zdravotnictví na Coventry University Jenny Gambleová. „Biologie je klíčovým faktorem určujícím naše zdraví a nemoci,“ podotkla s tím, že nové pokyny by mohly vést k nepředvídatelným problémům ve společnosti.
Neujasněnost základních biologických poznatků podle profesorky otevírá dveře celé řadě problémů, včetně velmi špatné komunikace o zdraví a zkreslení základních údajů o lidském těle.
Nemáme žádné vědecké důkazy, zlobí se expertka
Také odbornice na ošetřovatelství a porodní asistenci z Western Sydney University Karleen Gribbleová souhlasí, že připravované pokyny WHO nejsou pozitivní.
„Formulace, že existuje více než mužské a ženské pohlaví, je znepokojující. Příručka je prý aktualizována s ohledem na nové vědecké poznatky a koncepční pokrok v oblasti pohlaví, zdraví a vývoje. Nemáme ale žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že existují více než dvě pohlaví,“ zdůrazňuje Gribbleová.
Myšlenka je podle ní spíše postmoderní a ukazuje nevědecké chápání problematiky, které by WHO neměla podporovat. Gribbleová se rovněž domnívá, že manuál může být stigmatizující a vzhledem k většímu důrazu na pohlavní identitu budou trpět ženy všech věkových kategorií.
„Mnozí z nás, kteří pracujeme na mezinárodní úrovni v oblasti zdraví matek a dětí, jsme velmi znepokojeni tím, že se snaha o desexuální jazyk přenáší i do organizací OSN, jako je WHO nebo Mezinárodní dětský fond OSN,“ stěžuje si Gribbleová.