Na Floridě vypukla bitva mezi soukromou společností The Walt Disney Company a republikánským guvernérem Ronem DeSantisem. Firma politika obviňuje z diskriminace LGBT menšin a vymezuje se hlavně proti zákonu, který zakazuje učitelům veřejných škol přednášet dětem mladším devíti let o genderu a sexuální orientaci. Disney hodlá finančně podpořit politiky, kteří se zasadí za zrušení tohoto nařízení. DeSantis obratem podepsal zákon, který má do budoucna zrušit společnosti Disney speciální postavení na Floridě a připravit ji tím o desítky miliony dolarů.
„Žádná jiná společnost neměla na Floridě a pravděpodobně ani v celých Spojených státech takové postavení jako Disney. Sami sobě si vládnuli, měli neuvěřitelné pravomoci, mohli si bez zvláštního povolení postavit jadernou elektrárnu a také byli finančně zvýhodněni,“ obhajoval zrušení zvláštního daňového postavení guvernér Floridy Ron DeSenatis pro Fox News.
Disney se těšil zvláštnímu postavení na Floridě od roku 1968. Díky vyjednané smlouvě byla společnost osvobozena od některých daní a poplatků a zároveň nemusela dodržovat určité stavební regulace. Výsledkem bylo vytvoření zóny Reedy Creek, rozprostírající se na dvou okresech Floridy. Zóna je de facto plně pod samosprávou společnosti Walt Disney. Odhaduje se, že firma díky daňovému zvýhodnění ušetří desítky milionů dolarů ročně.
„Neříkej gay“
Republikánský politik jedním dechem přiznal, že za zrušení speciálního postavení si může Disney sám, jelikož společnost vyhlásila tzv. „woke válku“ rodičům na Floridě. „Zavázali se mobilizovat své značné finanční zdroje a zvrátit práva rodičů na Floridě. Tomu se musíme postavit,“ vysvětil DeSantis. Měl přitom na mysli nesouhlas společnosti Disney se zákonem, který guvernér podepsal na konci minulého měsíce. Ten nedovoluje vyučujícím veřejných škol a školek přednášet o genderu a sexuální orientaci do třetí třídy základní školy.
Podle republikánů nepřísluší veřejným vzdělávacím institucím mluvit o těchto tématech s dětmi tak nízkého věku. V praxi se omezení týká všech dětí ve věku od čtyř do devíti let. Diskuse o takových tématech má podle DeSantise probíhat v rovině rodič – dítě, nikoliv v rovině dítě – veřejná vzdělávací instituce. Zákon se nevztahuje na žáky soukromých škol ani na studenty pozdějších ročníků veřejných škol. Americká levice dala okamžitě zákonu přezdívku „neříkej gay“ a zatlačila na velké soukromé společnosti, aby zákon odsoudily.
Výkonný ředitel společnosti Disney Robert Chapek se snažil zastávat neutrální pozici a k zákonu se nevyjadřovat. Nakonec ale podlehl nátlaku svých zaměstnanců. Proti návrhu se například postavili zaměstnanci Pixaru, který Disney vlastní. „Vyjadřujeme se, protože jsme zklamaní, cítíme se zraněni, bojíme se a jsme naštvaní,“ napsali LGBT pracovníci Pixaru ve zveřejněném prohlášení. Do protestu se zapojili i pracovníci zábavného parku Walt Disney na Floridě.
„Chtějí vás vymazat“
Nedlouho poté začalo po internetu kolovat video z uniklé interní komunikace zaměstnanců Disney, kteří zákon tvrdě kritizovali. „Když vás můžou vymazat, když můžou kriminalizovat vaši existenci, když můžou démonizovat vaši existenci, tak dalším krokem je kriminalizovat vás a vzít vám vaše děti,“ uvedla aktivistka za rovnost Nadine Smithová, která se společností Disney aktivně spolupracuje. Jedna z produkčních Latoya Raveneauová zase v uniklé interní komunikaci přiznala, že se do filmů z produkce Disneyho snaží implementovat řadu gay témat.
„Mám děti ve věku pěti, čtyř a dvou let. Chci, aby se mohli dívat na kreslené pohádky bez toho, aby na ně ze všech stran útočily takovéto věci,“ okomentoval pro Fox News interní komunikaci Disney guvernér DeSantis. „Levice si myslela, že když proti mně pošle Disney, tak já srazím paty a zařadím zpátečku. Něco takového se nestane,“ pokračoval. „Obyvatelé Floridy nechtějí tento woke odpad v naší společnosti. Nechtějí, aby děti ve školkách byly masírovány touto propagandou. Já stojím za našimi obyvateli,“ dodal DeSantis.
Zákaz „škodlivé“ literatury
Florida není jediným státem, kde se zákonodárci snaží změnit školní předpisy a učební osnovy související s výukou sexuální výchovy, genderových studií a sexuální orientací. Ještě dále plánují zajít například zákonodárci v Tennessee. Republikáni tam v současnosti projednávají hned dva zákony, které by zásadním způsobem promluvily do budoucí výuky všech studentů ve věkové kategorii od 5 až do 18 let. Zákon by zakázal všem veřejným školám v Tennessee používat výukové materiály, které „propagují, podporují, normalizují nebo řeší lesbické, homosexuální, bisexuální a transgenderové problémy nebo obecně životní styl“.
Druhý projednávaný zákon by potom zakázal všem školním knihovnám v Tennessee nabízet knihy nebo výukové materiály, které obsahují „obscénnosti“ nebo můžou mít „škodlivý“ obsah pro nezletilé. Tennessee už v minulém roce schválilo legislativu, která znemožňuje účastnit se transsexuálům školních sportovních událostí na základě jejich genderové identity. Studenti musí navíc nově předkládat svůj rodný list nebo jiný důkaz o svém „původním pohlaví“.
Veřejné školy v Tennessee mají také povinnost informovat rodiče v předstihu třiceti dní o výuce sexuální orientace nebo genderové identitě. Tento krok umožnuje rodičům omluvit své děti včas z výuky. Puritánské zákony už vyvolaly protesty zejména z řad studentů. „Školy v Tennessee mají připravit studenty, aby vstoupili do světa jako dospělí, kteří mají disponovat kritickým myšlením. To není možné bez otevřené diskuse zahrnující všechny úhly pohledu a životních stylů,“ myslí si studentka z Tennessee Zeina Nassifová.
Bič na učitele
Rodiče studentů v konzervativních částech Ameriky zastávají ale odlišný názor. Právě stížnosti rodičů na „obscénní literaturu ve školách“ motivovaly zákonodárce v Oklahomě k vytvoření obdobného zákonu, který by zakázal knihy „o výuce sexu, sexuálního životního stylu nebo sexuálních aktivit“ ve všech školních knihovnách. Zákon se nyní nachází v Senátu, jeho projednání se ale zřejmě v tomto období nestihne.
Legislativci v Oklahomě už minulý rok schválili zákon, který zásadním způsobem omezuje diskusi ve vzdělávacích institucích o genderové identitě a sexuální orientaci. Zákon také zakazuje vysokým školám povinné předměty s genderovými studiemi nebo výukou zahrnující téma sexuální orientace. Zákaz jakékoliv diskuse o rase, pohlaví nebo náboženství ve veřejných školách plánují i republikáni v Kentucky. Pokud by učitel takovou diskusi inicioval mohlo by s ním být zahájeno disciplinární řízení na jehož konci by mu hrozila pokuta.
Více transparentnosti ze strany školy požadují i republikáni v Kansasu. Zákonodárkyně Kristey Williamsová je spoluautorkou zákona, který by nařídil všem vyučujícím ve státních školách publikovat veřejně na internetu jejich učební plán. „Schválení zákona by pomohlo ulevit od obav a strachu,“ uvedla Williamsová pro Kake News. Zveřejnění učebního plánu na internetu požadují i konzervativní politici v Západní Virginii. Učitelé státních škol by museli veřejně publikovat veškeré vzdělávací materiály zahrnující okruhy jako je diverzita, spravedlnost, rasa, etnikum či sex. Zákon má vedle toho zakázat vyučování i diskusi o tzv. kritické rasové teorii.