Litr benzínu v uplynulém týdnu zdražil téměř o padesátník. Třicet haléřů si musí připlatit také řidiči, kteří do svých vozidel tankují naftu. Za prudkým růstem cen pohonných hmot je zdražování ropy na světovém trhu. Další vývoj určí zasedání členských zemí OPEC, ale také kurs koruny vůči americkému dolaru.
Benzín stojí v Česku průměrně 29,45 a nafta 28,14 koruny za litr. Ceny pohonných hmot jsou tak nejvyšší od loňského března. Tehdy na českou ekonomiku plně dolehla pandemie koronaviru, která mimo jiné výrazně utlumila poptávku po benzínu i naftě. Rovněž na světovém trhu jsme mohli pozorovat obrovský propad poptávky i ceny, v dubnu se dokonce ropné futures poprvé v historii obchodovaly se zápornou hodnotou. Spotová cena (tedy cena, za kterou se ropa obchoduje s dodáním ihned, nikoli v budoucnosti) se dostala pod 20 dolarů za barel.
Situace se ale od té doby radikálně změnila, barel ropy typu brent momentálně stojí více než 60 dolarů. Cena černého zlata se tak dostala nad úroveň před propuknutím koronavirové krize. Globální hospodářství se postupně dostává z nejhoršího a poptávka po ropě oživuje. Důkazem je fakt, že ropa brent jen v letošním roce zdražila už o téměř 30 procent. Dá se očekávat, že další růst přijde poté, co se začne ve větší míře znovu probouzet k životu letecká doprava, která vykazuje zhruba poloviční výkony v porovnání s minulým rokem.
Zasedá OPEC, držme si klobouky
Pro další vývoj ceny ropy, a tedy pohonných hmot nejen u českých čerpacích stanic bude klíčové ve čtvrtek začínající zasedání ministrů členských zemí ropného kartelu OPEC, potažmo skupiny OPEC+ (tedy OPEC plus Rusko a některé další státy bývalého SSSR). Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo už ale naznačil, abychom nějaké zvyšování objemu těžby ropy, jež by ji mohlo zlevnit, nečekali. Poptávka je prý velmi křehká, uvedl pro agenturu Reuters.
Agentura také přinesla informace, podle nichž se někteří členové skupiny OPEC+ budou zasazovat o to, aby objem těžby zůstal nezměněný na současné úrovni alespoň do konce dubna. To by znamenalo, že cena ropy zamíří spíše vzhůru než dolů. „Klíčový je postoj Saúdské Arábie. Ta se během února a nyní i března uchýlila k dobrovolnému snížení produkce ropy o jeden milion barelů denně. Tím přiškrtila její nabídku a obchodníci se nyní obávají, že surovin nemusí být pro období nadcházejícího ekonomického zotavení dostatek,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Moskva, Rijád, koruna
Na Saúdskou Arábii ovšem tlačí Rusko, v jehož zájmu je těžbu ropy zvýšit. Rusko je totiž na ropě stále poměrně značně závislé, a tak by pro něj další setrvávání v omezeném režimu těžby znamenalo nemalé ztráty. Jak jednání dopadnou, by mělo být známo ještě ve čtvrtek, nejpozději v pátek. Není totiž výjimkou, že se původně jednodenní zasedání protáhlo do druhého dne, protože zástupci členských zemí OPEC a OPEC+ nedokázali rychle najít kompromis. „Konsensus analytiků má za to, že pokud navýšení těžby bude menší než 1,4 milionu barelů denně, ropa bude dál zdražovat. Pouze výraznější navýšení by mohlo cenu ropy stabilizovat,“ dodal Lukáš Kovanda.
České řidiče doposud „chránila“ česká koruna. Ta totiž v minulých měsících vůči americkému dolaru setrvale posilovala. Jenže vývoj od začátku roku naznačuje, že se potenciál koruny pro další zpevňování vyčerpal. Dolar byl nejlacinější v polovině února, kdy stál méně než 21 korun. Aktuální kurs však atakuje hranici 21,80 koruny. Pokud tedy koruna nebude vůči dolaru posilovat, respektive bude-li se spíše propadat, budeme muset pro benzín i naftu sáhnout hlouběji do kapsy daleko výrazněji.
Analytik Komerční banky Michal Brožka je ale optimistický. Podle něho už investoři do kursu koruny zakomponovali aktuální průběh epidemie v Česku, takže by k negativnímu překvapení nemělo dojít. „Počítáme s tím, že dolar bude v tomto roce slábnout a koruna mírně posílí. Koncem letošního roku čekáme korunu proti dolaru za 19,80. To je od začátku roku posílení o více než 7 procent. Částečně to bude kompenzovat zdražení ropy. Nicméně cena ropy od začátku roku vzrostla čtvrtinu a pokud se na současných cenách udrží nebo pokud poroste ještě výš, pak půjde opravdu jen o částečnou kompenzaci, a tudíž ceny pohonných hmot porostou," řekl CNN Prima NEWS.