Chci chránit své psychické zdraví, a proto na nadcházejícím Roland Garros nebudu chodit na tiskové konference, oznámila čtyřnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová. Rozhovory s novináři podle japonské tenistky sportovcům přitěžují. Nepřistoupení na mediální povinnosti při antukovém turnaji někteří chápou, ale například Novak Djokovič k němu má výtky. Bývalý hráč Sam Groth mluví o pokrytectví.
Vydat se po zápase na grandslamovém turnaji – ať už skončí radostně, nebo neúspěchem – na tiskovou konferenci je pro tenisty a tenistky povinností, dokonce tak musí udělat do 30 minut po konci utkání. Pokud si ji nesplní, mají podle pravidel zaplatil pokutu 20 000 dolarů, zhruba 415 tisíc korun. Jedinou akceptovatelnou omluvenkou je fyzická indispozice.
Naomi Ósakaová se rozhodla, že dobrovolně sankci uhradí. „Často dostáváme otázky, na které jsme už několikrát předtím odpovídali. Často také dostaneme otázky, po kterých o sobě začneme pochybovat. A já se nebudu bavit s lidmi, kteří o mě pochybují,“ vzkázala prostřednictvím Twitteru světová dvojka.
Podle ní nejsou novináři po těžkých prohrách dostatečně ohleduplní. „Často mám pocit, že lidé nemají ohled na psychické zdraví sportovců, a tiskovky mě v tom jen utvrzují. Proto na ně v Paříži chodit nebudu,“ dodala.
Pokud by 23letá Ósakaová na Roland Garros čiště teoreticky postoupila až do finále – tedy odehrála sedm zápasů – její protest by ji vyšel na celkových 2,9 milionu korun. S finančním trestem souhlasí, ale zároveň doufá, že peníze poputují na charitu. Na finanční situaci tenistky každopádně nebude mít zaplacená pokuta zásadní vliv. V minulém roce si skrze úspěchy na kurtu, ale hlavně smlouvy se sponzory přišla na 37,2 milionu dolarů (775 milionů korun). Žádná jiná ženská sportovkyně si nevydělala více.
Nezvyklý krok si našel fanoušky i odpůrce. Do tábora těch, kteří rozhodnutí Ósakaové kvitují, se řadí bývalá britská tenistka Naomi Broadyová, světová šampionka ve sprintu na 200 metrů Dina Asher-Smithová nebo německý mistr světa formule 1 Nico Rosberg.
„Dokážu to pochopit, protože když jsem byl na cestě za titulem, všechno jsem vypnul. Žádná média, žádné zprávy, žádné e-maily. Žádný mobil. Jen jsem se soustředil. A tak tomu bylo posledních pět měsíců sezony,“ poznamenal Rosberg v kontextu svého mistrovského tažení s týmem Mercedes v roce 2016.
Broadyová doufá, že by bojkot mohl nastartovat změnu v pravidlech. „I kdyby to bylo třeba jen více času po porážkách, aby se člověk mohl uklidnit, trochu to vstřebat a třeba se i vybrečet mimo centrum pozornosti,“ vyslovila přání.
Miliony anonymních sledujících nevadí?
Částečné nepochopení naopak vyjádřila mužská světová jednička Novak Djokovič.
„Chápu, že tiskové konference někdy mohou být velice nepříjemné. Není to něco, co byste si pokaždé užili, zvlášť když prohrajete zápas a podobně. Ale ke sportu a životu na okruhu to patří. Musíme na ně chodit, jinak nás čeká pokuta,“ dodal.
Razantnější nesouhlas přidal australský tenista Sam Groth, který tradičně rád debatuje o různorodém dění. „Tiskové konference navštěvují akreditovaní pracovníci médií, řada z nich si s hráči vytvořila blízké vazby. Platformy sociálních sítí jsou naproti tomu bezedným prostorem plným trollů a robotů, co se nikomu nezodpovídají a mají jen minimální zásady slušnosti,“ napsal ve sloupku pro melbournský list Herald Sun.
„Naomi tímto ukázala naprosté pohrdání sportem, který z ní udělal superhvězdu. Nechce mluvit se skupinkou novinářů, ale pak zveřejňuje na sociálních sítích fotografie pro miliony anonymních uživatelů,“ dodal Groth k tomu, že Ósakaovou na Instagramu sleduje 2,2 milionu lidí.
Gilles Moretton, prezident Francouzské tenisové federace, jež pořádá Roland Garros, uvedl: „Je to velká škoda pro vás, novináře, pro ni osobně, ale také celkově pro tenis. Podle mě jde o obrovskou chybu.“
Problém s tiskovými konferencemi vidí jako nemístný i loňská pařížská šampionka Iga Šwiateková. „Není to zase tak náročné. Dává nám to možnost vysvětlit svůj úhel pohledu, takže bych řekla, že to je dobré.“
Výkony Ósakaové na následujícím grandslamu lze těžko predikovat. Antuka nepatří mezi její oblíbené povrchy, což ostatně potvrdily dva turnaje, které zatím na oranžové drti letos absolvovala. V Madridu vypadla ve druhém kole s Češkou Karolínou Muchovou, v Římě se loučila už po prvním zápase, když nestačila na americkou hráčku Jessicu Pegulaovou.
Na Roland Garros, které začíná v neděli, zatím dvojnásobná vítězka Australian Open i US Open, došla nejdál pouze do třetího kola.