Policisté při výběru pokut přitvrdili. Zatímco v loňském lednu vybrali za přestupky 22,1 milionu korun, letos částka dosáhla více než dvojnásobku, činila 49,3 milionu korun. Pokutovaných přitom bylo v obou obdobích přibližně stejně. Třeba odmítnutí testu na alkohol či drogy vyjde velmi draho. Pokud řidič kamionu způsobí smrtelnou nehodu s přetíženým tahačem, může si vyslechnout i desetiletý verdikt. Data zveřejnil web iDnes.cz.
Řidiči se začátkem nového roku musí počítat s vyššími pokutami. V některých případech jsou totiž až dvojnásobné. Policisté mohou hříšníkovi přímo na místě uložit postih až deset tisíc korun, přičemž ve správním řízení se tato suma může vyšplhat na 75 tisíc, připomíná iDnes.cz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lyžař z Česka nadýchal na italské sjezdovce přes dvě promile. Vyfasoval vysokou pokutu
Prodražit se může i laxnost řidičů kamionů. Pokud policisté zjistí, že je tahač přetížený, hrozí řidičovi pokuta v řádu desítek tisíc korun a vyšplhat se může až na půl milionu korun. Jestliže způsobí za těchto okolností smrtelnou nehodu, mohou strávit za mřížemi i deset let.
Jak se může prodražit neodpovědná jízda?
- Jízda pod vlivem alkoholu či drog - až 20 tisíc korun
- Odmítnutí testu na alkohol či drogy - až 75 tisíc korun
- Překročení rychlosti v obci o 40 km/h (mimo obec o 50 km/h) - až 25 tisíc korun
- Vjetí na přejezd, zatímco svítí výstražná signalizace; jízda na červenou; otáčení se či couvání na dálnici - na místě 5,5 tisíc korun, ve správním řízení až 25 tisíc korun
„Od dubna budou také zavedeny terapeutické programy určené pro ty, kteří se pravidelně dopouštějí přestupků a odmítnou k tomu podstoupit test na alkohol či drogy. Půjde o několik sezení s psychologem, kde se bude řešit jejich vztah k řízení,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Za vysokou rychlost navíc může člověk přijít okamžitě o řidičský průkaz, a to až na dobu tří let. Při jedné z nárazových akcí zkontrolovali policisté 4 640 vozidel a zaznamenali během ní 1 072 přestupků.
Srážky se zvěří: Jak snížit riziko a možné škody? Hlavně prudce nevybočujte, radí experti
Jednou z nejčastějších nehod na českých silnicích jsou srážky se zvěří. K těm dochází většinou znenadání a nelze jim spolehlivě zabránit, shodli se koordinátor BESIP Oldřich Kasl a vedoucí tamního oddělení Tomáš Neřold. Ve vysílání CNN Prima NEWS poskytli rady, jak riziko co nejvíce snížit a omezit možné škody.
„V jedenácti případech museli policisté přistoupit k okamžitému zadržení řidičského průkazu, a to z důvodu překročení stanovené rychlosti v obci o více než čtyřicet kilometrů v hodině a mimo obec o více než padesát kilometrů,“ sdělila webu Hana Rubášová, mluvčí policejního prezidia.
Například v sobotu vybrala policie na pokutách dohromady přes dva miliony korun. Jen na přestupcích souvisejících s rychlostí uhradili řidiči na 120 tisíc korun. Podle mluvčí Krajského ředitelství moravskoslezských policistů Pavly Jirouškové se v regionu nejvíce prohřešila mladá řidička, která obcí projížděla rychlostí 98 km/h. Ihned přišla o řidičský průkaz.
Podle koordinátora společnosti BESIP Miroslava Polácha navýšení pokut nijak na tuzemské řidiče nedopadlo. Problémem je podle něj především skutečnost, že za hranicemi předpisy dodržují, ale jakmile se octnou na domácích komunikacích, strach z pokut je pryč.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Parkování v Praze je příliš levné, tvrdí Hřib. Naznačil, jaké změny magistrát chystá