reklama

Policejní exprezident Lučanský mohl žít, zapracovala však ztracená čest, míní novinář

Sebevražda bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského ve vazební cele spustila v zemi lavinu konspirací. Dohnalo ho svědomí nebo mafie? Podle hosta Anny Kadavé v pořadu Interview CNN Prima NEWS Marka Vagoviče, investigativního novináře deníku Aktuality.sk, dohnaly Lučanského svědomí, čest a hrdost. „Zřejmě si dal všechny okolnosti dohromady a nenašel jiné východisko,“ míní Vagovič.

reklama

Podle Vagoviče si různí konspirátoři vytvořili z Lučanského po jeho smrti hrdinu. „Jeho příběh určitě není černobílý. Když začínal jako policista, byl v první linii v boji s organizovaným zločinem. Ale postupně podle toho, co víme, začal spolupracovat s různými lidmi pochybné pověsti a jeho image bojovníka proti mafii se postupně rozsypala. Završilo to obvinění z korupce,“ vysvětlil novinář.

K tématu

Než policejní prezident spáchal sebevraždu, měl dostat úplatky v celkové hodnotě půl milionu eur (přes 13 milionů korun). Někteří lidé přesto věří, že se mohlo jednat o vraždu. „Konspirační teorie zde byly, jsou a budou. Myslím, že některé lidi nepřesvědčí ani video z okolí vězeňské cely. Stejně by řekli, že jde o podvrh. Je zbytečné polemizovat s určitou skupinou lidí, důležitá jsou fakta,“ pokračoval Vagovič.

Probíhající vyšetřování nenasvědčuje tomu, že by se měl někdo snažit Lučanskému ublížit nebo mu s pokusem o sebevraždu pomoci. „Objektivní závěry i lékařská zpráva sumarizují celý příběh jako pokus o sebevraždu,“ míní novinář. Podle něj se již vášně kolem Lučanského smrti uklidnily. „Nejedná se již o nic masového, i na sociálních sítích je už poměrně ticho. Vývoj situace ale neumíme předvídat,“ konstatuje.

Bývalí policisté to ve vězení nemají lehké

Z oficiální závěrů vyplývá, že Lučanský mohl ve vězení strávit patnáct let. Při dobrém chování by ho mohli propustit po dvou třetinách trestu. „Bylo mu 51 let, takže by z vězení vyšel jako šedesátník. Je to nepříjemné, ale nic dramatického. Mohl ještě žít normální život,“ uvádí Vagovič.

Podle něj však na Lučanského zapůsobila čest, kterou jako člověk, který šéfoval policistům a nyní byl ve vězeni, ztratil. „Bývalí policisté to ve vězení nemají lehké. Vězni si na nich mohou vybíjet komplexy a mstít se. Jeho hrdost padla někam na zem. Za jeho rozhodnutím mohly stát i vztahy s mafií,“ pokračoval novinář.

K tématu

Podle všeho všechny tyto aspekty Lučanský neustál a nenašel jiné východisko než se pokusit o sebevraždu. „První zranění po příchodu do vazby už mohlo být pokusem o sebevraždu, definitivní pokus přišel o tři týdny později. Nevíme, že by napsal vzkaz na rozloučení, nežádal ani o setkání s rodinou nebo telefonát,“ uvedl Vagovič a dodal, že Lučanský ani nevyčkal na rozhodnutí Nejvyššího soudu, což podle něj také o něčem svědčí.

Čas rány do jisté míry zahojí

Vagovič byl šéfem zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. Zprvu byl k vyšetřování smrti svého kolegy a jeho přítelkyně skeptický, nyní je však rád, že jsou jeho vrazi odsouzeni. Po Kuciakové smrti však těžce spal. „Čas to do jisté míry zahojí a člověk nad tím už nepřemýšlí dnem a nocí,“ uvedl Vagovič.

Poté, co Vagovič napsal kritický text o Lučanském, strhla se na jeho hlavu vlna kritiky. „Mnohé z nich hraničily s překročením zákona. Jednalo se o vulgární nadávky, výhružky, našel jsem vzkaz i za stěračem svého auta. Zdvihla se podobná vlna, jako po vraždě Kuciaka a nemám z toho nejlepší pocit. Nemyslím si ale, že by se nám mohlo stát něco takového jako Jánovi,“ dodal.

Rozhovor Anny Kadavé s Markem Vagovičem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama