reklama

Policejní exprezident Lučanský mohl žít, zapracovala však ztracená čest, míní novinář

Sebevražda bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského ve vazební cele spustila v zemi lavinu konspirací. Dohnalo ho svědomí nebo mafie? Podle hosta Anny Kadavé v pořadu Interview CNN Prima NEWS Marka Vagoviče, investigativního novináře deníku Aktuality.sk, dohnaly Lučanského svědomí, čest a hrdost. „Zřejmě si dal všechny okolnosti dohromady a nenašel jiné východisko,“ míní Vagovič.

reklama

Podle Vagoviče si různí konspirátoři vytvořili z Lučanského po jeho smrti hrdinu. „Jeho příběh určitě není černobílý. Když začínal jako policista, byl v první linii v boji s organizovaným zločinem. Ale postupně podle toho, co víme, začal spolupracovat s různými lidmi pochybné pověsti a jeho image bojovníka proti mafii se postupně rozsypala. Završilo to obvinění z korupce,“ vysvětlil novinář.

K tématu

Než policejní prezident spáchal sebevraždu, měl dostat úplatky v celkové hodnotě půl milionu eur (přes 13 milionů korun). Někteří lidé přesto věří, že se mohlo jednat o vraždu. „Konspirační teorie zde byly, jsou a budou. Myslím, že některé lidi nepřesvědčí ani video z okolí vězeňské cely. Stejně by řekli, že jde o podvrh. Je zbytečné polemizovat s určitou skupinou lidí, důležitá jsou fakta,“ pokračoval Vagovič.

Probíhající vyšetřování nenasvědčuje tomu, že by se měl někdo snažit Lučanskému ublížit nebo mu s pokusem o sebevraždu pomoci. „Objektivní závěry i lékařská zpráva sumarizují celý příběh jako pokus o sebevraždu,“ míní novinář. Podle něj se již vášně kolem Lučanského smrti uklidnily. „Nejedná se již o nic masového, i na sociálních sítích je už poměrně ticho. Vývoj situace ale neumíme předvídat,“ konstatuje.

Bývalí policisté to ve vězení nemají lehké

Z oficiální závěrů vyplývá, že Lučanský mohl ve vězení strávit patnáct let. Při dobrém chování by ho mohli propustit po dvou třetinách trestu. „Bylo mu 51 let, takže by z vězení vyšel jako šedesátník. Je to nepříjemné, ale nic dramatického. Mohl ještě žít normální život,“ uvádí Vagovič.

Podle něj však na Lučanského zapůsobila čest, kterou jako člověk, který šéfoval policistům a nyní byl ve vězeni, ztratil. „Bývalí policisté to ve vězení nemají lehké. Vězni si na nich mohou vybíjet komplexy a mstít se. Jeho hrdost padla někam na zem. Za jeho rozhodnutím mohly stát i vztahy s mafií,“ pokračoval novinář.

K tématu

Podle všeho všechny tyto aspekty Lučanský neustál a nenašel jiné východisko než se pokusit o sebevraždu. „První zranění po příchodu do vazby už mohlo být pokusem o sebevraždu, definitivní pokus přišel o tři týdny později. Nevíme, že by napsal vzkaz na rozloučení, nežádal ani o setkání s rodinou nebo telefonát,“ uvedl Vagovič a dodal, že Lučanský ani nevyčkal na rozhodnutí Nejvyššího soudu, což podle něj také o něčem svědčí.

Čas rány do jisté míry zahojí

Vagovič byl šéfem zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. Zprvu byl k vyšetřování smrti svého kolegy a jeho přítelkyně skeptický, nyní je však rád, že jsou jeho vrazi odsouzeni. Po Kuciakové smrti však těžce spal. „Čas to do jisté míry zahojí a člověk nad tím už nepřemýšlí dnem a nocí,“ uvedl Vagovič.

Poté, co Vagovič napsal kritický text o Lučanském, strhla se na jeho hlavu vlna kritiky. „Mnohé z nich hraničily s překročením zákona. Jednalo se o vulgární nadávky, výhružky, našel jsem vzkaz i za stěračem svého auta. Zdvihla se podobná vlna, jako po vraždě Kuciaka a nemám z toho nejlepší pocit. Nemyslím si ale, že by se nám mohlo stát něco takového jako Jánovi,“ dodal.

Rozhovor Anny Kadavé s Markem Vagovičem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama