Protest členů bezpečnostních sborů
Poukázal jsem na pravdu o stavu Policie České republiky a promluvil jsem o něčem, o čem se léta nesmělo mluvit. Cítím tlak, řekl redakci CNN Prima NEWS policejní velitel a místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek Martin Červenka, který se na pondělí rozhodl svolat „pokutový protest“. V rozhovoru apeloval na politiky, aby situaci začali neprodleně řešit, jinak policie padne. Už teď se to projevuje na čekací době u výjezdů na věci, které nejsou akutní,“ dodal Červenka. Odhalil, že se na konci listopadu také uskuteční protest před budovou ministerstva vnitra.
Na blogu Konec PČR jste napsal obsáhlý text o rozkladu bezpečnostních složek. Kdybyste měl ten „rozklad policie v přímém přenosu“ popsat třemi klíčovými problémy, které by to byly?
Na prvním místě je brutální (personální) podstav, který se neustále prohlubuje. Myslím tím především policisty v terénu. Tam se situace nezlepšuje, spíše naopak. Ono se to už dost zásadním způsobem projevuje i na dalším místech, například na kriminálkách. Když chybějí lidé na základních útvarech, nemají kriminálky kde brát. Tím se také dostávají do personálních problémů.
Pak je tu naprosto nesmyslná byrokracie. Je to papír na papír, řada z nich nedává smysl. Třetím bodem je nekonkurenceschopnost – policie zkrátka nemá co nabídnout a není dostatečně atraktivní na to, aby k nám nastupovali noví lidé. To je ale věc, kterou musí změnit politici.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pokutová „stávka“ policistů se kvapem blíží. Kdy a jakým pokutám se lidé zřejmě vyhnou?
Jak se problémy policie projevují konkrétně u vás v Písku?
Před lety nás bylo 58, teď je nás 28. Od března nás bude 22, možná 23 – na okresní město s 35 tisíci obyvateli. Soustavně máme na všechny výjezdy a další požadavky v terénu jen jednu hlídku, což jsou dva policisté.
Když jsme se spolu bavili po telefonu, zmínil jste i jiná oddělení po celé zemi s tím, že jsou na tom dokonce ještě hůře. Jak?
Trošku se stydím, že jsem říkal, že v Písku jsme na tom špatně. Vlastně jsme na tom ještě „dobře“. Když se podívám na západ Čech – třeba na Cheb, Karlovy Vary nebo Sokolov – nebo na Šluknovský výběžek a Liberec, tam jsou v takovém podstavu, že nechápu, jak tam vůbec mohou ještě vykonávat základní činnosti. Ze stovek e-mailů a tisíců zpráv od kolegů napříč republikou to vypadá, že plný stav policistů na útvaru je spíše výjimka. Pokud se nezačne jednat, mohlo by to časem mít vliv na základní činnosti, které policie má občanům poskytovat. Už teď se to projevuje na čekací době u výjezdů na věci, které nejsou akutní.
A proto jste se rozhodl sáhnout po protestu ve formě nerozdávání pokut?
Všichni se chytli pokut, ale v naší protestní akci jde o mnohem více. Pokuty jsou jednou z nich. To není tak podstatné – jde nám především o to, abychom lidem vysvětlili, že Policie ČR není v dobré kondici a je třeba s tím něco dělat. A to i v těch nejzákladnějších činnostech, jako jsou výjezdy na lince 158.
Pokud se někdo z politiků neprobere a nezačne řešit vnitřní bezpečnost státu, kterou má tato vláda překvapivě ve svém programovém prohlášení, policie padne v základní činnosti a to nikdo z nás nechce. Policie je součástí každé moderní společnosti. K pokutám bych ještě jednou rád zdůraznil, že pokud by si někdo myslel, že v protestním týdnu budeme něco přehlížet, tvrdě narazí, stejně jako vždy.
Máte v této iniciativě podporu?
Myslím, že ano, píšou mi policisté z celé České republiky, kteří se chtějí do protestů zapojit. Jaká bude realita, uvidíme. Vím, že se objevují tlaky, aby se policisté do protestu nezapojili. Nechceme nikomu vytvářet problém. Ať se každý zapojí podle sebe. V tomto protestním týdnu jde především o osvětu, aby lidé věděli, že situace není dobrá, ale ještě pořád je čas s tím něco dělat. Na tento týden bude navazovat demonstrace před ministerstvem vnitra 21. listopadu. Pak jsou v plánu další kroky, které bych nyní nerad uváděl.
Signály rozpadající se policie
Měl se vám ozvat také přímo policejní prezident Martin Vondrášek. Proběhla nějaká schůzka? Přijal kritiku, nabídl řešení?
Ano, sešli jsme se již dvakrát. Líbilo se mi, jak ke schůzkám policejní prezident přistoupil. Probrali jsme mnoho témat, na spoustě věcí jsme se shodli, na některých ovšem ne. Osobně si myslím, že řadu věcí nemůže ze své pozice ovlivnit. Pokud tu nebude politická vůle ke změně, policejní prezident nic nezmůže. Z toho, co změnit může a změnu přislíbil, už se začínají realizovat první věci, což velmi vítám.
Jak by v této věci měl konat ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)? S Unii bezpečnostních složek se jakž takž domluvil, ale stačí to? Samy odbory přiznávají, že očekávaly větší navýšení peněz.
Nechci hodnotit, jak se domluvily odbory s panem Rakušanem, to by měl zhodnotit někdo jiný. Myslím, že by se pan ministr každopádně měl podívat na skutečný stav, a podle toho jednat. Situace v bezpečnostních sborech není dobrá a je třeba jednat bezodkladně.
Cítím tlak. Poukázal jsem na pravdu a promluvil jsem o něčem, o čem se léta nesmělo mluvit.
Má tato situace vůbec nějaké východisko? Za rok jsou volby a těžko říct, zda personální skladba na vnitru a prezidiu zůstane nedotčena. Někteří policisté říkají, že už včera bylo pozdě.
Situace řešení má, ale důležité je, aby se nečekalo do voleb a na novou vládu. Je potřeba začít s reformou nebo alespoň s přípravami. Musíme do toho říznout a určit, co je a co není nezbytné, a na tom pomalu stavět. Ale to nezměním ani já, ani policejní prezident. To, že policie opravdu padne, není žádné strašení, to už se pomalu děje. Máme jasné signály, že se k tomu blížíme. Dobrá zpráva je, že pro případnou reformu je zde naprosto skvělý základní kámen – policisté, kteří mají rádi svou práci a dělají ji skvěle.
Necítíte nějaký tlak, když jste se rozhodl o problémech policie promluvit?
Samozřejmě, že cítím. Poukázal jsem na problém a promluvil jsem o něčem, o čem se léta nesmělo mluvit. Už to ale dál nešlo. Nemohl jsem tomu nečinně přihlížet. Nevidím nic špatného na tom, když se řekne, že tu máme problém. Neříkám, že za to může někdo konkrétní, skutečně se tu táhne velmi dlouho a nikomu se nechce ho řešit. Téměř všechny problémy na světě mají jednu společnou vlastnost – pokud se neřeší, jsou čím dál větší, a to se týká i bezpečnostních sborů.
V této souvislosti bych ještě rád doplnil, že to není žádná „hurá akce“. Stojí za mnou některé odborové organizace, právní kancelář a specialisté na zákon o služebním poměru, lidé, kterým není situace v bezpečnostních sborech lhostejná, a nyní už si troufám říct, že za mnou stojí i velká část policistů, a to je pro mě to nejdůležitější.
(Nedlouho po rozhovoru obdržel Martin Červenka negativní hodnocení od policejního vedení, pozn. red.)
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jedna z nejdražších škol v Praze chce po Rakušanovi odškodné. Kvůli policistovi obžalovanému z držení dětského porna