360°, Petr Pavel, Jiří Šedivý, Lumír Němec - 16.4. v 20:13
Vojáci svou roli splnili, ale politici selhali, okomentoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS válku v Afghánistánu poručík ve výslužbě Lumír Němec. Spolu s bývalým předsedou vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a armádním generálem v záloze Jiřím Šedivým předpověděl, co se může stát, až se vojáci vrátí domů.
„Vojáci svou roli splnili, ale politici selhali. Válku vyhrajete tak, že si připravíte podmínky pro dohodu,“ okomentoval situaci v Afghánistánu bývalý velitel speciálního oddělení SOG Němec. Reagoval tak na slova amerického prezidenta Joea Bidena, který oznámil, že je čas na návrat amerických jednotek domů.
Nejdelší americká válka končí. Biden řekl, dokdy se armáda stáhne z Afghánistánu
Po dlouhém váhání americký prezident Joe Biden přišel s konkrétním datem, kdy se vojáci stáhnou z Afghánistánu. Posledních 2500 jednotek by se mělo vrátit domů do letošního 11. září. Výsledky dvacet let trvajícího amerického angažmá jsou rozporuplné – vláda v Kábulu je slabá a radikální Talibán je na vzestupu.
Dvacetiletá afghánská válka byla odpovědí na teroristické útoky na New York a Washington 11. září 2001. Ty vedla Al-Káida v čele s Usámou Bin Ládinem, její centrála byla právě v Afghánistánu. O necelý měsíc později, v říjnu 2001, zahájili Američané a Britové odvetný útok na afghánský režim.
Podle generála Pavla se o stažení vojáků z mise hovořilo už delší dobu. „Už vyčerpala své možnosti a prodlužovat ji by bylo kontraproduktivní. Odchod může pomoct dalším jednáním,“ zhodnotil bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky.
Společně s Američany odejdou také jejich spojenci z NATO včetně Čechů. Stahování začne v květnu a mělo by skončit v září, tedy v době dvacátého výročí teroristických útoků na Spojené státy. Od roku 2002 se v Afghánistánu vystřídalo jedenáct a půl tisíce českých vojáků, čtrnáct z nich na misi položilo život. Sloužili v polní nemocnici, byli součástí strážních jednotek i jednotek chemické a biologické ochrany. „Odcházíme jako vítězové,“ zhodnotil působení české armády generál Jiří Šedivý.
Co se může stát?
Podle Šedivého má afghánská vláda v současné době prostředky na to, aby udržela zemi v klidu. „Ale Talibán je velmi flexibilní organizace. Kde se objeví prostor, tam se rozšíří,“ podotkl.
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí
Britský Daily Mail informuje, že ukrajinské námořnictvo hrozí střelbou na pět ruských plavidel, která křižují Černé moře. Země jejich manévry poblíž břehu považuje za provokaci. A to v době, kdy na hranici s Ruskem, u níž se shromažďují vojska Kremlu, roste napětí.
I podle Pavla se Afghánistán během 20 let úplně změnil. „Jejich složky jsou připravené si poradit se situací samy. Talibán není základní teroristickou hrozbou a nestál za velkými útoky po světě. Přispěl k nim, ale svět přímo neohrožuje. Věřím tomu, že Afghánistán situaci zvládne sám,“ vysvětlil generál.
Poručík ve výslužbě Němec řekl, že americká armáda působila v zahraničí dlouho a Biden zřejmě cítí, že by se měla vrátit domů a nechat to na Afghánistánu. Když se Talibán stáhne, může dojít k dohodě mezi jím a afghánskou vládou. „Ale Talibán se může chtít také rozpínat,“ upozornil.
Generál Pavel zároveň zdůraznil, že ke stahování vojsk už dochází šest let. „V nejsilnějším období tam bylo 140 tisíc vojáků, dnes jich je tam necelých 10 tisíc. Do roku 2015 šlo o bojovou misi, která chtěla porazit Talibán, ale když jsme zjistili, že to není možné, byla předána odpovědnost za situaci afghánské vládě,“ uvedl Pavel.
Podle generála Šedivého teď bude největší problém, že Talibán má stále velkou sílu. „Afghánistán je stále horkým územím, ale neposílá skupiny teroristů do celého světa, takže úkol byl splněn. Talibán tam má pořád velkou sílu, a to teď bude největší problém. Území ale předáváme Afgháncům v dobré situaci,“ myslí si armádní generál v záloze.
Chtějí nás jen vystrašit, doufají Ukrajinci. Ruské manévry pozorně sledují i Slováci
Obyvatelé Donbasu a východní části Ukrajiny se strachem pozorují eskalaci napětí mezi Kyjevem a Ruskem. Podle místních chce Kreml Ukrajinu hlavně vystrašit, k žádnému reálnému konfliktu ale, jak doufají, nedojde. Situaci ve východoevropské zemi pozorně sleduje i sousední Slovensko.
Němec doplnil, že mnoho Afghánců je rozčarováno z počínání své vlády, takže si často říkají, že by byl Talibán lepší. „Uvidíme, jaká případně nastaví pravidla,“ podotkl.
Podle Pavla jsou Afghánci z války už unavení a teď vidí, že lze žít i v míru. „Několikrát se objevily informace, že dojde k dohodě mezi vládou a Talibánem, až cizí vojska odejdou. Mezi ně řadí Talibán i Al-Káidu a často s ní bojuje, takže spojení těchto skupin by hrozit nemělo. Lze spíš čekat, že čistě afghánská hnutí se budou chtít podílet na vládě, což by mohlo vést k národnímu usmíření,“ řekl optimisticky Pavel.
Kde budou potřeba čeští vojáci?
V pořadu mluvili i o tom, kde podle nich budou potřeba teď čeští vojáci. „Podle mě je hodně konfliktní Balkán a Sahel v Africe, tam asi budeme muset zasahovat,“ zhodnotil generál Šedivý. Podle Pavla by mohl vzniknout i konflikt na Ukrajině. „Celou situaci eskaluje NATO a hlavně Rusko. Může přeskočit jiskra, klidně i uměle vyvolaným incidentem. Konflikt nemůžeme vyloučit,“ upozornil.
Nejdelší americká válka v Afghánistánu končí Zdroj: ČTK