reklama

Polští aktivisté zachránili v lese zmrzlé migranty. Krizi už zvládáme, ujišťuje EU

Migrační krize na hranici Polska a Běloruska se o víkendu znovu vyostřila. Členové polské neziskové organizace zachránili v lese dva syrské migranty, kterým se podařilo přes linii proniknout. Tisíce uprchlíků mezitím stále zůstávají na běloruské straně hraničního lesa. Irák oznámil, že zahájí repatriační lety, ostatní státy Blízkého východu mezitím zabraňují lidem do Běloruska odletět.

reklama

Byl to další vypjatý víkend na polsko-běloruské hranici. Migranti se opakovaně snažili prolomit plot a dostat se do Polska. Řadě z nich se to povedlo, většinu ale polští vojáci a policisté zadrželi.

Ne tak dvojici syrských bratrů, kteří po překročení linie strávili čtyři dny v chladném lese. Téměř v bezvědomí je tam nalezli polští aktivisté z organizace Ocalenie Foundation. „Byli ve velmi špatném stavu. Nemohli jsme z nich vůbec nic dostat, řekli nám jen svá jména,“ sdělili aktivisté pro agenturu Reuters.

Na Polsko a Bělorusko totiž naplno udeřila zima a teploty se v noci pohybují kolem bodu mrazu. Řada migrantů na hranicích přitom nemá ani stan, a musí tak přespávat na chladné zemi. Kolik přesně uprchlíků na místě zůstává, není jasné. Podle odhadů jich mohou být zhruba dva až čtyři tisíce.

Zákaz vstupu na palubu letadel

Ačkoli se může zdát, že krize neustále eskaluje, podle Evropské unie se naopak chýlí ke konci. „Z pohledu proudu migrantů do EU se podle mě věci dostávají pod kontrolu,“ prohlásil v pondělí šéf diplomacie Bruselu Josep Borrell, podle kterého unijní instituce úspěšně přesvědčují Turecko, Irák a další blízkovýchodní země, aby bránily jednosměrným cestám lidí do Běloruska.

Ankara, Bagdád a Dubaj proto naléhají na běloruské aerolinky, aby nebraly na palubu cestující z blízkovýchodních zemí. Bělorusko už například oznámilo, že zabrání iráckým, syrským a jemenským občanům, aby v Dubaji nastoupili do letadla směr Minsk.

Irák jako první dokonce oznámil, že nabídne občanům, kteří uvízli na polsko-běloruské hranici na mrtvém bodě, že je dostane zpátky na Blízký východ.

Do toho se běloruský prezident Alexandr Lukašenko opřel do Polska, že chaos na hranici hraje Varšavě do karet. Nemusí tak podle něj řešit problémy s Evropskou unii. Polsko naopak nadále bije na poplach a po smrti vlastního vojáka na hranicích prosí NATO, aby se podílelo na vyřešení krize.

Tagy:

Hlavní zprávy

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama