reklama

Polsko hlásí mrtvého vojáka a žádá o pomoc NATO. Aktivujme článek čtyři, vyzval premiér

Běloruské speciální vojenské síly plánují na nedělní noc umožnit mohutný pokus o překročení hranice. Odpoledne o tom informovala polská pohraniční stráž. Do tábora uprchlíků na běloruské straně přišly během neděle stovky ozbrojenců. Polsko požádalo NATO o pomoc. Situaci na místě sleduje reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr.

reklama

„Během dne jsme obdrželi dvě smutné zprávy. Na běloruské straně zemřel na podchlazení 14letý uprchlík ze Sýrie. Na polské straně zase voják polské armády, který se střelil služební zbraní. V tomto případě se zatím neví, jestli to byla nehoda, nebo úmysl,“ informoval reportér CNN Prima NEWS.

Na běloruské straně u polských hranic nyní táboří tisíce migrantů, původem hlavně z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Podle Poláků jim v tom mají pomoci i běloruští ozbrojenci, kteří dorazili k hranici.

„Všechny naše síly jsou v pohotovosti,“ uvedlo polské ministerstvo vnitra. „Čeká nás neklidná noc, předpověděl na základě hlášení pohraničníků náměstek ministra zahraničí Piotr Wawrzyk.

„Sobotní večer byl na hranicích klidnější, přesto do Polska v noci proniklo více než 50 migrantů. Policistům se podařilo chytit pouze 21 z nich. Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli odpoledne řekl, že řeči už stačily a začal vyjednávat s Litvou a Lotyšskem o aktivaci článku čtyři smlouvy o NATO,“ doplnil. Tento článek umožňuje zemím aliance společnou obranu.

Úvahy o aktivaci tohoto článku jsou podle poslance a kandidáta na předsedu Bezpečnostního výboru Sněmovny Pavla Žáčka (ODS) zcela namístě. „Myslím si, že bychom se těchto konzultací mohli účastnit v případě, že by nás polská strana požádala o pomoc,“ uvedl poslanec.

Právě poslanecký klub ODS v sobotu vyzval vládu v demisi, aby Česko vyslalo policisty do Polska, kde by pomohli se zvládáním krize na hranici s Běloruskem. Občanští demokraté o tom v sobotu informovali v tiskové zprávě. Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) pak v reakci na výzvu uvedl, že vláda je s polskou stranou v kontaktu, pomoc nabízela a v případě zájmu pomůže. „Vyjádření podpory z naší strany a připravenosti poslat policisty na pomoc polské pohraniční stráži, je zcela na místě. Nejde totiž jen o polské hranice, ale hranice Evropské unie,“ doplnil Žáček.

Polské úřady se všemožně snaží odradit uprchlíky od pokusu vniknout na jejich území. Posílají například esemesky na telefony, které se nacházejí poblíž hranice. Ve zprávách upozorňuji na to, že běloruské úřady migrantům lžou a že Polsko jim neumožní cestu dál do Německa.

Kvůli stále napjaté situaci i sílícím útokům na hranice se navíc zpřísňují i kontroly v širším vnitrozemí. Od neděle ráno jsou intenzivní kontroly na silnicích vedoucích od hranice do vnitrozemí. Společné hlídky polských vojáků a pohraničníků nevynechají jediné auto.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

  Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  Co je to za šaškárnu? Lidi rozčílilo, že Zeman nemusí být v izolaci a potká se s Fialou

  Co to je za šaškárnu, reagují lidé na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ten se nakazil koronavirem, ve čtvrtek byl kvůli podání monoklonálních látek hospitalizován a v sobotu bude opět propuštěn z nemocnice. V neděli má jmenovat Petra Fialu premiérem na zámku v Lánech. Některé diskutující na sociálních sítích situace rozčílila. Nechápou, proč prezident nemusí být v izolaci.

  reklama