Petr Pavel a další nejvyšší státníci nastínili plány na summit NATO
Jedním z cílů summitu Severoatlantické aliance (NATO), který se koná příští týden ve Washingtonu, bude vytvoření komplexní strategie a přístupu ve vztahu k Rusku. To si podle českého prezidenta Petra Pavla vyžádá systémovou změnu ve fungování aliance. Hlava státu se v pondělí setkala s dalšími nejvyššími českými ústavními činiteli, aby společně probrali zahraniční strategii.
Na summitu se bude mezi všemi členy hledat shoda v přístupu k hlavním bezpečnostním výzvám, nastínil na tiskové konferenci prezident Pavel. Dále hovořil i o posilování obranyschopnosti a odstrašování jakékoli agrese.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Schillerová šíří paniku a lže. Žádný tajný daňový balíček nechystám, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura
Dalším bodem programu má být shoda na komplexním balíčku podpory pro Ukrajinu, která vytvoří dlouhodobý předvídatelný rámec. „Bude to znamenat větší roli NATO při koordinaci pomoci napadené zemi, ne však přímou účast,“ zdůraznil Pavel.
Jedním z úkolů summitu bude vytvoření komplexní strategie a přístupu ve vztahu k Rusku. „Dosud bylo součástí plánování aliance jako její partner, jeho současné chování však vyžaduje zásadní a systémovou změnu v přístupu k němu,“ poznamenal prezident.
Biden setrvá v boji o Bílý dům, od rodiny dostal podporu. Debatu podle ní zpackali poradci
Americký prezident Joe Biden se v neděli ve venkovském sídle v Camp Davidu ve státě Maryland setkal s velkou částí své rodiny. Blízcí jedenaosmdesátileté hlavy státu ho tam podle médií podpořili v pokračování v kampani po čtvrteční velmi nepřesvědčivé účasti v debatě s republikánským konkurentem Donaldem Trumpem, napsaly servery Politico nebo The New York Times.
Projedná se rovněž prohloubení spolupráce s indopacifickými partnery, konkrétně s Austrálií, Novým Zélandem, Jižní Koreou a Japonskem. „Všechny tyto země jsou demokratické, hodnotově sdílejí své postoje se zeměmi NATO a EU, sdílí stejné globální bezpečnostní i ekonomické výzvy a obavy. Proto koordinace s nimi dává naprosto jasný smysl,“ řekl Pavel.
Na summitu bude také uvítán nový generální tajemník NATO, kterým se od začátku října stane dlouholetý nizozemský premiér Mark Rutte. Česko podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) jeho nominaci podporovalo od samého počátku, ač to nemohlo hned veřejně sdělit. Vyzdvihl, že Rutte podporuje Ukrajinu.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) témata summitu NATO odrážejí dlouhodobé zájmy Česka, například posilování obrany, bezpečnosti, ale i spolupráci s Indo-Pacifikem. Má radost z toho, že Rutte stane v čele aliance, nazval jej zkušeným politikem a přítelem.
Před summitem se setkají také předsedové parlamentů jednotlivých členských zemí NATO. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na něm bude hovořit za Sněmovnu i Senát. Jedním z klíčových témat ve Washingtonu podle ní bude Ukrajina.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Piráti proti vládě. Ivan Bartoš a spol. odmítají stejně jako Andrej Babiš úpravu televizních poplatků.