Válka proti zdrogovaným „zombie“ se nekoná. Stav nouze nefunguje, lidé padají na ulicích

CNN v centru americké drogové krize

Zombie droga paralyzuje americký Portland. Situace došla na konci ledna tak daleko, že dvoumilionové město vyhlásilo devadesátidenní stav nouze. Přestože jsou ulice obsypány závislými na fentanylu, reakce policistů či záchranářů mimořádnou situaci nepřipomínají. Kritici upozorňují, že krizový stav je pouze na papíře, ale v reálu k žádné změně nedošlo. K fentanylové krizi podle nich mělo přispět zavedení nových pravidel.

Jen několik hodin od chvíle, kdy vstoupil redaktor britského deníku Daily Mail do města, stal se svědkem hrůzné scény. Mladý muž se před ním po užití drogy okamžitě sesunul k zemi. Záchranáři však na místo nedorazili ani 20 minut od telefonátu. Než se na místě objevili, muž se sám od sebe probral a z prostranství odešel.

ČTĚTE TAKÉ: Zombie droga už zabíjí i v Česku. Smrt může nastat po prvním užití, varují experti

Portland přitom na konci ledna vyhlásil stav nouze, a to právě kvůli množství lidí, kteří se předávkují fentanylem, který je součástí takzvané zombie drogy. Jen v roce 2022 ve městě  způsobila přes 200 úmrtí. Od roku 2018 narostl počet úmrtí spojených s požitím látky o 533 procent.

„Příštích 90 dní přinese bezprecedentní spolupráci zaměřenou na fentanyl a poskytne plán dalších kroků,“ pronesla podle BBC na konci ledna oregonská guvernérka Tina Koteková. V ulicích města však prý podle redaktora Daily Mail není ani vidu po policistech nebo pracovnících s drogově závislými. Volání na tísňovou linku se podle osobní zkušenosti redaktora také míjí účinkem.

Bezdomovci závislí na fentanylu a dalších tvrdých drogách údajně doslova lemují ulice. Mnoho z nich je shrbených a připomínají spíš zombie. Téměř dvoumilionové město nepřipomíná oblast, kde by platil stav nouze.

Nouzový stav jen na papíře

Že se po vyhlášení mimořádné situace nic nestane, kritizovala již krátce po jeho oznámení lékařka Sharon Meieranová. „Nic to nevyřeší a nic to nepřinese,“ uvedla. V rozhovoru pro Daily Mail pak prohlásila, že oznámení nestanovuje ani „plán pro plán“. Vedoucí představitelé se prý ani nerozhodli, jak budou měřit úspěšnost akce.

„Kromě názvu prohlášení v něm není žádný prvek, který by říkal, že jde o mimořádnou situaci,“ řekla Meieranová. „Potřebujeme mít v terénu lidi, kteří na situaci reagují. Ať už jde o to, že se lidem dostane lékařská služba, dostanou se k léčbě nebo že se zapojí orgány činné v trestním řízení. Ale nic z toho se neděje,“ dodala.

Kritici spojují začátek fentanylové krize ve městě s rozhodnutím z roku 2021 de facto dekriminalizovat všechny drogy. Voliči tehdy podpořili plán, aby policie místo zatýkání drogově závislým podávala obsílky k soudu.

Počet úmrtí se zdaleka nesnížil a léčbu vyhledalo pouhé jedno procento z těch, kteří obsílku získali. Kritici politickému vedení zazlívají také to, že změna umožnila rozšíření užívání drog na veřejnosti. Lidé se již neobávají zatčení ani trestu, ve skutečnosti jim smrtící látky policie ani nezabaví.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragická exploze na dálnici v USA. Letadlo nouzově přistálo a srazilo se s autem, ukazuje video

Tagy: