Zatímco se ve většině evropských zemí covidová situace s podzimem výrazně zhoršuje, Portugalci nejsou daleko od toho, aby brzy vyhlásili konec epidemie. Jihoevropská země dosáhla 86procentní proočkovanosti všech obyvatel, nové případy přibývají pouze ve stovkách denně a umírají jednotky nemocných. Také čeští odborníci hovoří o „portugalském zázraku“. Za prozatímním úspěchem stojí především vysoká osobní zodpovědnost Portugalců.
Přestože Portugalsko ještě během léta plnilo noviny kvůli masivnímu šíření nakažlivější mutace delta, dnes patří země mezi nejlepší v celé Evropské unii. Bezpochyby i díky masivní očkovací kampani. Více proočkováno oběma dávkami mají v Evropě pouze menší země jako Irsko, Malta a mimo EU třeba Island.
„Kéž bychom byli naočkovaní tak jako Portugalsko. Populace 18+ naočkovaná nad 90 procent,“ posteskl si nedávno na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Počet očkovaných (Our world in data) Zdroj: CNN Prima NEWS
„Klobouk dolů před nimi. Oni budou moct opravdu brzy vyhlásit konec epidemie, pokud tam nedojde k něčemu, co by bylo naprosto nečekané. Drtivá většina populace je primárně chráněná a nemělo by to přinášet žádné riziko pro chod nemocnic a zdravotní systém, což my zatím bohužel říct nemůžeme,“ doplnil.
Značná proočkovanost se samozřejmě odráží také v přírůstku nových případů. Data jasně ukazují nepoměr vůči České republice, která má necelých 57 % plně očkovaných obyvatel.
Počet případů (Our world in data) Zdroj: CNN Prima NEWS
To samé platí i u ještě důležitějšího ukazatele, kterým je počet úmrtí s covidem. Zatímco jdou čísla v České republice strmě nahoru, počty zemřelých v Portugalsku postupně klesají.
Počet úmrtí (Our world in data) Zdroj: CNN Prima NEWS
Osobní zodpovědnost Portugalců
Není to poprvé, kdy se stalo Portugalsko naším vzorem ve zvládání covidu. Například v průběhu letošního ledna a února bylo, co se týče počtu nakažených, v podstatě ve stejné situaci jako Česká republika. Přesto dokázalo už na konci března čísla snížit na naprosté minimum a v zemi se začalo hojně rozvolňovat, za což mohl zejména velmi zodpovědný přístup lidí.
Státy s 80procentní proočkovaností už zvládají covid v klidu. Proč to v Česku nejde?
Česká republika se potýká s enormním nárůstem nových případů nemoci COVID-19. Jako jeden nejzásadnějších důvodů se ukazuje podprůměrná proočkovanost českého obyvatelstva v rámci Evropské unie. Statistiky Worldometers totiž stále jasněji dokazují, že země, v nichž se blíží proočkovanost obyvatel k 80 %, zvládají nástup podzimní vlny bez problémů.
V té době zaznívaly od českých čelných politiků poprvé hlasy, že bychom se měli Portugalskem inspirovat. V dubnu mluvil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o tom, že bychom měli rozvolňovat stejně opatrným způsobem jako právě Portugalci: „Myslím si, že jestli máme mít jasný přehled, stačí se podívat na postup v Portugalsku, kde šli v nějakých čtrnáctidenních cyklech a postupně rozvolňovali.“
Jenže počátkem léta se situace v zemi znovu významně zhoršila, a to především důsledkem rychlého šíření nakažlivější mutace delta. Portugalci však dokázali epidemii i tou dobou držet na uzdě. Vděčit za to mohli především individuální zodpovědnosti v dodržování opatření, například nošení roušek na některých místech i venku a tak dále.
Složitá covidová situace také vedla Portugalce k masivnímu a rychlému očkování, což se právě odrazilo na současném stavu. Covid díky tomu v zemi pomalu přestává být tématem.