reklama

Portugalský zázrak, země se blíží konci epidemie. Jak toho dosáhla?

Zatímco se ve většině evropských zemí covidová situace s podzimem výrazně zhoršuje, Portugalci nejsou daleko od toho, aby brzy vyhlásili konec epidemie. Jihoevropská země dosáhla 86procentní proočkovanosti všech obyvatel, nové případy přibývají pouze ve stovkách denně a umírají jednotky nemocných. Také čeští odborníci hovoří o „portugalském zázraku“. Za prozatímním úspěchem stojí především vysoká osobní zodpovědnost Portugalců.

reklama

Přestože Portugalsko ještě během léta plnilo noviny kvůli masivnímu šíření nakažlivější mutace delta, dnes patří země mezi nejlepší v celé Evropské unii. Bezpochyby i díky masivní očkovací kampani. Více proočkováno oběma dávkami mají v Evropě pouze menší země jako Irsko, Malta a mimo EU třeba Island.

„Kéž bychom byli naočkovaní tak jako Portugalsko. Populace 18+ naočkovaná nad 90 procent,“ posteskl si nedávno na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Klobouk dolů před nimi. Oni budou moct opravdu brzy vyhlásit konec epidemie, pokud tam nedojde k něčemu, co by bylo naprosto nečekané. Drtivá většina populace je primárně chráněná a nemělo by to přinášet žádné riziko pro chod nemocnic a zdravotní systém, což my zatím bohužel říct nemůžeme,“ doplnil.

Značná proočkovanost se samozřejmě odráží také v přírůstku nových případů. Data jasně ukazují nepoměr vůči České republice, která má necelých 57 % plně očkovaných obyvatel.

To samé platí i u ještě důležitějšího ukazatele, kterým je počet úmrtí s covidem. Zatímco jdou čísla v České republice strmě nahoru, počty zemřelých v Portugalsku postupně klesají.

Osobní zodpovědnost Portugalců

Není to poprvé, kdy se stalo Portugalsko naším vzorem ve zvládání covidu. Například v průběhu letošního ledna a února bylo, co se týče počtu nakažených, v podstatě ve stejné situaci jako Česká republika. Přesto dokázalo už na konci března čísla snížit na naprosté minimum a v zemi se začalo hojně rozvolňovat, za což mohl zejména velmi zodpovědný přístup lidí.

V té době zaznívaly od českých čelných politiků poprvé hlasy, že bychom se měli Portugalskem inspirovat. V dubnu mluvil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o tom, že bychom měli rozvolňovat stejně opatrným způsobem jako právě Portugalci: „Myslím si, že jestli máme mít jasný přehled, stačí se podívat na postup v Portugalsku, kde šli v nějakých čtrnáctidenních cyklech a postupně rozvolňovali.“

Jenže počátkem léta se situace v zemi znovu významně zhoršila, a to především důsledkem rychlého šíření nakažlivější mutace delta. Portugalci však dokázali epidemii i tou dobou držet na uzdě. Vděčit za to mohli především individuální zodpovědnosti v dodržování opatření, například nošení roušek na některých místech i venku a tak dále.

Složitá covidová situace také vedla Portugalce k masivnímu a rychlému očkování, což se právě odrazilo na současném stavu. Covid díky tomu v zemi pomalu přestává být tématem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama