Pít, či nepít čaj?
Někdo si jej dává na usnutí, jiní na doplnění energie po ránu. I když si někteří bez čaje nedokážou představit život, jeho konzumace nemusí patřit k těm nejzdravějším. Podle odborníků si špatnou přípravou čaje můžeme i uškodit.
Sáčkový čaj má jednu zásadní výhodu, nepotřebujete k němu sítko. Na druhou stranu ale může být plný jen čajového prachu, dochucený umělými aromaty, dobarvovaný umělými barvivy a dokompletovaný za pomoci lepidla.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce varuje před nebezpečným čajem z Polska. Obsahuje nadměrné množství pesticidů
„Pokud je sáček bílý, je zpracovaný nějakou chemií. Měl by být hnědý a ne lepený. Když je tam lepidlo a zalijete jej vroucí vodou, všechno se uvolní do ní,“ popsala pro CNN Prima NEWS čajová guru Jana Pešková.
Podle expertky je lepší čaj z pyramidových sáčků nebo rovnou celých lístků. Voda, ve které se louhuje, má mít 100 stupňů jen v případě černého čaje. Pro zelený a bílý to má být maximálně 80 stupňů.
Jak správně zapíjet léky? Škodí čaj i džusy. Pozor na množství vody, vše ovlivňuje účinnost
Zapíjet léky? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum společnosti DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna příkladní. Některá zjištění jsou podle odborníků přímo alarmující – pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc, chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.
Lze jej zkusit pít i na povzbuzení místo kávy. „Nezatíží totiž tolik srdce. Má pomalejší nástup, déle vydrží a zase pomaleji jde dolů. Nejvíce kofeinu má pak čaj matcha,“ dodala Pešková.
„Co se týče třeba černých čajů, nejprodávanější je Assam. Je hodně povzbudivý, takže na ráno ideální,“ přiblížila pro CNN Prima NEWS prodavačka Barbora Mlynářová z Čajového krámku.
Čaje mohou být na spaní, na potenci, energii, soustředění... Například Pu Erh na hubnutí a zažívání snižuje cholesterol. „Chuť je ale zemitá, měl by chutnat jako staré ponožky,“ popsala Pešková a dodala, že čaj Lapsang je zase nakouřený, takže chutná a voní jako uzené.
Mezi zásadní hity posledních dnů patří například čajový adventní kalendář. Lidé si také rádi kupují čaj věčného života, který má omlazovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný