Poslanci budou o konsolidačním balíčku hlasovat v pátek. Opozice mluvila o omezování práv

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministři Zbyněk Stanjura (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve Sněmovně

O podobě konsolidačního balíčku budou poslanci hlasovat v pátek od 11:00. O stanovení pevného termínu ve středu rozhodla Sněmovna na návrh vládního tábora hlasy koalice. Opoziční politici mluvili o omezování práv. Poslanci se zároveň přeli o dalších tématech. Expremiér Andrej Babiš (ANO) například nařknul ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), že nedělá dostatek pro české občany v Izraeli.

Závěrečné kolo debaty o předloze trvalo tři dny. Promluvit k ní chce aktuálně ještě sedm desítek řádně přihlášených zákonodárců. Na všechna vystoupení se ale do hlasování zřejmě nedostane. Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat podle jednacího řádu jen ve středu a v pátek, vždy mezi 9:00 a 14:00. Opoziční kluby ANO a SPD ve středu znovu zablokovaly koaliční snahu na prodloužení doby do dnešní půlnoci.

ČTĚTE TAKÉ: Nejen nulová daň na potraviny. Proč je v Polsku výrazně levněji než v Česku?

Konsolidační balíček ve Sněmovně hájil například předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. „Opatření jsou mírná a rozumná,“ uvedl v úvodu třetího dějství schvalování sporné vládní předlohy. Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pak Michálkovi vzkázal, že neví, o čem mluví. Babiš se ve vystoupení věnoval obdobně jako v úterý zejména kritice vlády v souvislosti s repatriací českých občanů z Izraele po víkendovém útoku palestinského Hamásu na tento stát. Rozprava se pak stočila ve spory o to, zda panuje totalita, a nechyběly v ní ani osobní výpady.

Nová totalita ve Sněmovně? V Bundestagu obstrukce neexistují, mluvit hodiny není možné

Jednání Poslanecké sněmovny je v tomto volebním období doprovázeno nekonečnými obstrukcemi opozice. Pokud se je vládní většina pokusí omezit, je napadána slovy o nové totalitě. Přitom například v sousedním Německu žádné obstrukce v tamním spolkovém sněmu neexistují. Řečníci mluví pouhé minuty, hovořit celé hodiny není vůbec možné. Všechny projevy se navíc řídí předem daným harmonogramem a pokud poslanec poruší svůj stanovený čas, je mu zkrátka vypnut mikrofon a musí od řečnického pultíku odejít.

Michálek uvedl, že nynější koalice zvýšila tempo poklesu zadlužování státu. Připomněl zrušení superhrubé mzdy v minulém volebním období, které snížilo rozpočtové příjmy. „Měli jsme možnost upravit daňový mix tak, aby odpovídal vyspělým státům. Je to věc, která se povedla,“ řekl šéf pirátských poslanců. Zdanění práce podle něho vzroste o 0,45 procentního bodu a 91 procent lidí na tom bude příjmově lépe než před zrušením superhrubé mzdy. „Žádná katastrofa se nekoná,“ zdůraznil.

Vyzdvihl například vyšší zdanění takzvaných neřestí, omezení příjmů obcí z hazardu, snížení daňového zatížení výstavby a rušení některých daňových výjimek. Navrhovaným zvýšením daně z nemovitostí se kabinet podle něho vyhnul potřebě více zdanit práci. „Všechny kroky v souhrnu jsou relativně mírné a rozumné,“ řekl Michálek.

Spor o Izrael

To se však nelíbilo Babišovi. „Pan Michálek nám tady vykládal věci, o kterých vůbec nic neví. Něco tady četl,“ reagoval Babiš, podle kterého Michálek říkal nesmysly. „Všichni občané, když to viděli, tak mají pocit, že jsme v ráji,“ poznamenal předseda ANO, který se pak pustil do vlády i pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského kvůli repatriaci Čechů z Izraele.

„Vláda se vykašlala na naše občany,“ prohlásil Babiš, který také uvedl, že další státy se postaraly o své lidi už v pondělí. Lipavský si podle předsedy ANO udělal jen propagaci, když přivezl z Izraele 34 Čechů. „Jak vybírali těch 34 vyvolených? A co ti ostatní?“ ptal se Babiš. „Je to totální chaos a totální neschopnost,“ dodal. Michálek komentoval Babišovo vystoupení jako hrozné. „Vy jste pravomocně usvědčený lhář, kolikrát jste byl u soudu, prohrál jste to a musel jste se omlouvat,“ vzkázal Michálek předsedovi ANO.

Konsolidační balíček má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. V příštím roce by podle ní měl pomoci snížit schodek o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun. Opozice tvrdí, že předloha je pouze o zvyšování daní, může navíc způsobit růst inflace a záporně ovlivnit ekonomický výkon. Vládní novela šesti desítek zákonů, kterou původně kabinet předložil, má stovky stran. Koalice k ní připravila celkový pozměňovací návrh rovněž o stovkách stran. Ve druhém čtení se k předloze sešlo na osm desítek úprav a o všech z nich budou muset poslanci rozhodnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněmovna nejedná, poslanci se hádají

Tagy:
Polsko ODS ANO 2011 Česko daň Jan Jakob Svoboda a přímá demokracie Jiří Havránek Michael Kohajda Poslanecká sněmovna ČR