Zahraniční výbor Sněmovny vzal cestu Vystrčila na Tchaj-wan na vědomí

Miloš Vystrčil

Poslanci zahraničního výboru ve čtvrtek diskutovali o napjaté situaci mezi čínskou vládou a Hongkonkgem. Zabývali se také připravovanou cestou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, kterou nakonec vzali na vědomí. Vystrčil ji plánuje uskutečnit na přelomu srpna a září letošního roku.

Poslanci projednávali dvě usnesení. První předložil poslanec Jiří Kobza (SPD), jeho dokument se vůči cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vymezoval. Druhý dokument předložila poslankyně Monika Červíčková (ANO), která dokumentem považovala cestu na Tchaj-wan za suverénní cestu Senátu, tedy horní komory Parlamentu ČR. Nakonec zahraniční výbor Sněmovny vzal Vystrčilovu cestu na vědomí.

„Nám nepřísluší příliš hodnotit záměr a účel cesty pana Vystrčila, je to jeho svébytné rozhodnutí. Takže mi připadalo nadbytečné, abychom to jakýmkoliv způsobem hodnotili. Rozhodnutí zkrátka bereme na vědomí. Předseda Senátu se k němu vyjádřil v písemné zprávě, která nám byla doručena, takže mi připadalo, že je to adekvátní rozhodnutí pro náš výbor,“ řekla poslankyně Červíčková (ANO).

Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan budí rozruch. Například v nedávném rozhovoru v Partii Terezie Tománkové na televizních stanicích CNN Prima NEWS a Prima ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla, že cesta na Tchaj-wan ekonomickým zájmům České republiky neprospěje, a to zejména ve vztahu České republiky s Čínou.

Opačný názor má ale předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten tvrdí, že cesta na Tchaj-wan má prohloubit spolupráci Česka s touto demokratickou asijskou zemí, zejména ve spolupráci ekonomické, technologické nebo vědecké.

Vystrčil řekl, že o cestu má zájem přibližně padesát firem, nikdo ale zatím neuvedl, které to konkrétně jsou. „Je možné, že by na tyto firmy byl vyvíjen tlak, aby nakonec nejezdily, a tak když se neodhalí, jaké firmy pojedou, žádný tlak vyvíjen být nemůže. Je to možná i taktika, jak potom oznamovat, které firmy nakonec pojedou. Možná je to i velká politika, která se zde odehrává,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček. Konečný výběr institucí má na starost Česko-tchajwanská obchodní komora.

Tagy:
Miloš Vystrčil předseda Senátu Tchaj-wan Poslanci ANO 2011 Jiří Kobza cesta na Tchaj wan Monika Červíčková Česko předseda senátu Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR vláda Čínské lidové republiky