Poslanci se mohou těšit na interaktivní kybernetické cvičení. Absolvovat ho mají v případě, že dolní komora 16. června odhlasuje vznik stálé komise pro hybridní hrozby a do jejího čela zvolí poslance za ANO Roberta Králíčka. Ten je zatím jediným kandidátem na předsedu komise a kybernetické cvičení je součástí programu, který pro novou skupinu chystá.
„Je to interaktivní kybernetické cvičení a konalo by se ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost,“ řekl pro CNN Prima NEWS Králíček. „Je to vžití se do role člověka, který rozhoduje při kyberútoku o různých akcích. Jde tedy o simulaci kyberútoku a toho, co se stane v návaznosti na rozhodnutí politika,“ dodal Králíček s tím, že sám takové cvičení zažil při návštěvě Švédska v rámci parlamentních skupin NATO.
Stálá komise pro hybridní hrozby ještě zřízena není, ale v Poslanecké sněmovně se už dohoda nad jejím zřízením rodí. Komise by si měla posvítit na hybridní hrozby ze zahraničí. „Hlasovat o jejím zřízení mají poslanci ve čtvrtek 16. června,“ potvrdila pro CNN Prima NEWS poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která za původním návrhem na komisi stojí.
Fake news či kyberútoky. Poslanci si posvítí na bezpečnostní hrozby ze zahraničí
V nejvyšší české politice se schyluje k neobvyklé dohodě mezi opozicí a vládnoucí koalicí. Nad tématem hybridních hrozeb totiž našli shodu zástupci opozičních i koaličních stran. V Poslanecké sněmovně by tak měla vzniknout stálá komise, která by se věnovala těmto druhům ohrožení, kterým Česko čelí.
Do čela komise kandiduje zatím jen Králíček
Kandidát na předsedu komise je zatím jediný, a to člen klubu vládního hnutí ANO Robert Králíček. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že o podpoře jeho kandidatury se stále ještě vyjednává. Podle informací CNN Prima NEWS ale má slušnou šanci se předsedou komise opravdu stát.
„Rád bych se ucházel o post předsedy komise. S některými kolegy jsem o tom už hovořil, jednání o mé podpoře se ale stále konají,“ řekl dále Králíček. „Program v případě svého zvolení mám připravený. Kromě kybernetického cvičení bych také chtěl, abychom komunikovali s ministerstvem vnitra, které má pro hybridní hrozby oddělení. Jednat bychom měli i s jednotlivými bezpečnostními složkami, které se tomu věnují a mají pro to své odbory,“ uvedl Králíček s tím, že by si nepřál, aby komise pouze reagovala na věci, které se dějí, ale byla aktivní.
Králíček byl do Sněmovny zvolen za hnutí ANO na pražské kandidátce poprvé v roce 2017, je členem bezpečnostního výboru.
„My bychom rádi slyšeli od bezpečnostních složek, jaké vidí priority, jaké vidí primární hrozby a jaká je potřeba legislativních úprav. Zohlednit by se naše zjištění mohla i v přípravě rozpočtu, právě s ohledem na prevenci hybridních hrozeb,“ dodal Králíček o budoucím fungování komise.
Stálá komise by měla být složena ze všech stran zastoupených v dolní komoře. Měla by se věnovat i problematice fake news, kybernetickým hrozbám a dalším.
V případě komise jde o původní návrh poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové na zřízení vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti ČR. Pod návrh se již podepsali poslanci napříč sněmovními stranami, respektive čtyři desítky poslanců z TOP 09, pirátské strany, KDU-ČSL a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD. Dohoda napříč sněmovnou se ale povedla až nad stálou komisí pro hybridní hrozby, tedy nikoliv nad komisí vyšetřovací.