Zemanův poslední tah. Výběr dvou nových členů ČNB zásadně ovlivní směřování ekonomiky

Miloš Zeman

Zeman na sklonku mandátu vybere dva nové členy do rady ČNB

Dosluhující prezident Miloš Zeman znatelně promluví do směřování ekonomiky na několik let dopředu. Na konci svého mandátu totiž bude vybírat dva nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Jedná se o prestižní posty, které vybraní ekonomové budou zastávat nejméně do roku 2029. Ovlivnit mohou například fakt, jak dlouho se budeme potýkat s vysokou inflací. Důsledky Zemanova rozhodnutí nás budou provázet až šest let po jeho konci v úřadu prezidenta.

Mandát členů bankovní rady je šestiletý, aby hlava státu nemohla změnit všechny členy během svého prvního funkčního období. Zeman ovšem zůstal ve funkci období dvě, takže současná rada je čistě jeho dílem. Poslední dva členy vybrané jeho předchůdcem Václavem Klausem –⁠ Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka –⁠ nahradil v roce 2018. Celkem má rada sedm členů.

A v příštím roce Zeman ještě stihne vybrat dvě úplně nové tváře. Mandát totiž končí viceguvernérovi Marku Morovi, který se už nechal slyšet, že pokračovat nechce. A druhé a finální funkční období uplyne Oldřichu Dědkovi. Zeman zatím žádná potenciální nová jména nekomentuje. Některá média však spekulují, že by mohl do rady navrhnout šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše.

Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky však nelze Zemanův výběr úplně předpovědět. „Nedovoluji si zatím spekulovat o konkrétních jménech. Prezident z volby radních udělal politickou hru a spoustu lidí překvapil. Bylo to podobné, jako když se parta přátel sejde u deskové hry. Všichni od začátku znají pravidla a principy herní mechaniky, ale až teprve v tom klíčovém momentě zjistí, jak se dají jednotlivá pravidla a mechanismy hry použít,“ řekl Peterka pro CNN Prima NEWS.

Už teď je ale jasné, že Zeman ovlivní činnost bankovní rady na dlouhé roky dopředu, jeho nástupce bude totiž během svého pětiletého mandátu vybírat pouze jednoho člena, a to v roce 2024, kdy vyprší mandát členovi rady Tomáši Holubovi. Bude mít za sebou svůj první mandát a je tedy také možné, že ve funkci zůstane.

Ekonom: Zeman přispěl ke dvouciferné inflaci

Fungování ČNB přitahuje pozornost zejména v době krize. Primárně bojuje proti inflaci úrokovými sazbami, které velmi ovlivňují ekonomiku. Při jejich zvedání se zvyšují i úroky na půjčkách a hypotékách, což má za následek nižší zájem o drahé půjčky a například firmy se nepouštějí do investic. Ekonomika v takovém případě stagnuje, ale inflace klesá. V případě nízkých úroků se lidé i společnosti vrhají do hypoték nebo úvěrů a peníze v ekonomice se roztáčejí. To přináší její oživení, ale zároveň část zisků „požírá“ zvyšující se inflace.

Zeman přitom názorně ukázal, jak může prezident ovládat směřování centrální banky. Bývalá bankovní rada vedená Jiřím Rusnokem totiž šokově zvyšovala úrokové sazby. Naposledy ve starém složení zvedla v červnu základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu. V červenci skončili v radě Rusnok, Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. Všichni tři byli bráni jako jestřábi, tedy ti, kteří jsou pro zvyšování úrokových sazeb.

Na jejich místo nastoupili Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait a hned na dalším zasedání se už sazby nezvyšovaly. Pro byli pouze Tomáš Holub a Marek Mora, proti pět holubic, tedy členové bankovní rady, kteří jsou proti zvyšování sazeb.

„Při volbě bylo zřejmě důležitější, že jejich postoje konvenovaly postoji guvernéra Michla. V bankovní radě vznikla nová většina prosazující stabilitu sazeb, respektive jejich další nezvyšování navzdory inflaci kilometry daleko od stanoveného inflačního cíle. Prezident tak nepochybně přispěl k současné situaci dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace (o takovou ČNB usiluje, pozn. red.),“ komentoval to Peterka.

Hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček odhaduje, že Zemanův výběr nových členů rady ČNB se bude držet v současných tendencích. Tedy že vybere její členy tak, aby si holubice v centrální bance udržely většinu. „Spíše než k posílení jestřábího pohledu na měnovou politiku dojde k posílení holubičích pozic či zachování současných poměrů sil,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj může převaha holubic zmírňovat recesi v ekonomice. Zároveň se ale prodlužuje doba, dokdy se inflace vrátí ke dvěma procentům. „Střídání holubičích a jestřábích většin v bankovní radě je stejně přirozené jako střídání levicových a pravicových většin v parlamentu. Je třeba říct, že holubičí i jestřábí měnové politiky jsou zcela legitimní a kritika jednoho či druhého pohledu je vždy krátkozraká,“ dodal Křeček.

Tagy: