S nárůstem nakažených přichází i nová opatření, jak zamezit šíření koronaviru v Česku. Nejhorší situace je v Praze, která je na vládním pandemickém semaforu oranžová. Jsou roušky coby opatření správnou cestou? A postupuje vláda s opatřeními správně? Na tyto a další otázky v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali pražští zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Ivan Pilný (ANO).
Aktuální situace v České republice, zejména v Praze, v souvislosti s pandemií koronaviru je taková, že se znovu na mnoha místech začaly nosit roušky. Mezi zastánce jejich nošení lze řadit i pražského zastupitele a europoslance Jiřího Pospíšila. Roušky jsou totiž podle něj dobrým řešením, které nikoho existenčně nepoškodí. „Nemám problém s rouškami, tím nelikvidujete něčí živnost či existenci,“ uvedl ve vysílání Pospíšil.
Ve hře je totiž i to, že by vláda kvůli zvyšujícím se počtům nakažených mohla zavřít noční podniky. Již nyní pražští hygienici oznámili, že od 9. září budou muset mít restaurace, bary a kluby od půlnoci do 6:00 zavřeno. Podle europoslance je mnohem lepší žít s rouškami, než nutit podnikatele kvůli pandemii uzavírat podniky. „Zavřením baru můžeme někomu ukončit živnost,“ dodal Pospíšil.
Za vzor dával některé západní metropole, které sice měly vyšší čísla nákazy než Praha, ale nyní se situace obrací. Západní města totiž většinou přes prázdniny ponechala nařízení nošení roušek, ale různé podniky nechala otevřené.
V případě zavření podniků by dle něj měl pomoci stát. „Když je nutné ukončit někomu živnost, tak by stát měl uvažovat o nějaké náhradě,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Pospíšil.
Vláda řeší problémy až v okamžiku, kdy se objeví, říká Pilný
Pilnému, který je stejně jako Pospíšil v pražském zastupitelstvu, avšak v opozici, vadí na opatřeních zejména to, že vláda podle něj nereagovala dřív. Nynější pandemická situace byla podle něj předvídatelná, ale vláda řeší problémy až v okamžiku, kdy nastanou.
Vadí mu také situace se základními a středními školami. „Je to záležitost tří ministerstev – práce, školství a zdravotnictví. Mohla předvídat možnost, kdy přejde velké množství učitelů či dokonce celá škola do karantény,“ dodal Pilný s tím, že tyto situace vedou k narušení výuky na základních i středních školách.