reklama

Další manuál pro školy je na stole. V jakém případě je kvůli koronaviru zavřou?

Hygienici by měli zavírat školy v případě, že se v nich nakazí koronavirem nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud je škola ve více budovách, omezení jejího provozu by mohla být jen částečná. Vyplývá to z metodiky ministerstva zdravotnictví, kterou zpracovalo společně s ministerstvem školství. Platit začne od pondělí.

reklama

V případě více než třiceti procent lidí z jedné školy v karanténě, nebo přímo nakažených, by provoz představoval podle metodiky nepřiměřené epidemiologické riziko a ohrožení veřejného zdraví. V méně závažných případech by hygienici posoudili situaci individuálně a po dohodě s ředitelem by případně doporučili jiný režim uzavření školy, třeba ředitelské volno nebo změnu organizace školního roku. Týkalo by se to i situací, kdyby byl provoz školy ochromen kvůli počtu pedagogů v karanténě.

K tématu

„Metodika sjednotí postup hygieniků a ředitelům škol nabídne předvídatelný scénář, co se v takové situaci stane,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

V pražských školách se také pro žáky od 14. září zpřísní některá hygienická opatření. Ve společných prostorách budou muset mít zakrytá ústa a nos. V pátek to uvedla pražská hygiena v čele s její ředitelkou Zdeňkou Jágrovou.

K tématu

Ačkoliv mají školy od 17. srpna k dispozici manuál, který jim má definovat, jak mohou od 1. září fungovat, mnoho škol si stěžuje, že informace jsou stále nejasné a chaotické. Podle ministra školství Roberta Plagy by měla právě nově vytvořená metodika zase trochu přispět k porozumění současné situace ve školách.

Zavření škol až na posledním místě?

Pokud by se ve školách vyskytlo onemocnění COVID-19, karanténa by se podle ministerstva zdravotnictví týkala jen lidí, kteří byli s nakaženým v rizikovém kontaktu. „O okruhu těchto osob rozhoduje místně příslušná krajská hygienická stanice na základě provedeného epidemiologického šetření,“ stojí v tiskové zprávě.

Základní myšlenkou metodiky je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové to, aby karanténní opatření zasáhla školu co nejméně. „Zavření školy nastane až skutečně při větším výskytu nákazy. Pokud se bude jednat o jednotlivce, karanténa se bude týkat nejbližšího okruhu lidí, tedy třídy, družiny a podobně,“ uvedla.

Ministerstvo školství už ve čtvrtek uvedlo, že školám umožní posunutí začátku školního roku, případně jeho přerušení. Tím by se také zajistil nárok rodičů na ošetřovné.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama