Opatření v pražských školách
Hygienici by měli zavírat školy v případě, že se v nich nakazí koronavirem nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud je škola ve více budovách, omezení jejího provozu by mohla být jen částečná. Vyplývá to z metodiky ministerstva zdravotnictví, kterou zpracovalo společně s ministerstvem školství. Platit začne od pondělí.
V případě více než třiceti procent lidí z jedné školy v karanténě, nebo přímo nakažených, by provoz představoval podle metodiky nepřiměřené epidemiologické riziko a ohrožení veřejného zdraví. V méně závažných případech by hygienici posoudili situaci individuálně a po dohodě s ředitelem by případně doporučili jiný režim uzavření školy, třeba ředitelské volno nebo změnu organizace školního roku. Týkalo by se to i situací, kdyby byl provoz školy ochromen kvůli počtu pedagogů v karanténě.
V Praze se v noci uzavřou bary. Roušky budou nutné i v obchodech a ve školách
V Praze budou platit nová hygienická opatření a omezení kvůli šíření COVID-19. Nově budou od půlnoci do šesté hodiny ráno zavřené bary, noční kluby i restaurace. A to od 9. září. Roušky bude nutné nosit i v obchodech a obchodních centrech. Od 14. září budou roušky také nutné ve všech společných prostorách škol, v samotných třídách je ale děti mít povinně nebudou.
„Metodika sjednotí postup hygieniků a ředitelům škol nabídne předvídatelný scénář, co se v takové situaci stane,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
V pražských školách se také pro žáky od 14. září zpřísní některá hygienická opatření. Ve společných prostorách budou muset mít zakrytá ústa a nos. V pátek to uvedla pražská hygiena v čele s její ředitelkou Zdeňkou Jágrovou.
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Děti se bezmála za měsíc mají vrátit do školních lavic. Jak ale bude vypadat školní rok, když odborníci varují před druhou vlnou epidemie koronaviru? Jsou školy na náhlé změny ve vyučování připraveny? A je forma distanční výuky dostatečně efektivní? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořil prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
Ačkoliv mají školy od 17. srpna k dispozici manuál, který jim má definovat, jak mohou od 1. září fungovat, mnoho škol si stěžuje, že informace jsou stále nejasné a chaotické. Podle ministra školství Roberta Plagy by měla právě nově vytvořená metodika zase trochu přispět k porozumění současné situace ve školách.
Zavření škol až na posledním místě?
Pokud by se ve školách vyskytlo onemocnění COVID-19, karanténa by se podle ministerstva zdravotnictví týkala jen lidí, kteří byli s nakaženým v rizikovém kontaktu. „O okruhu těchto osob rozhoduje místně příslušná krajská hygienická stanice na základě provedeného epidemiologického šetření,“ stojí v tiskové zprávě.
Základní myšlenkou metodiky je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové to, aby karanténní opatření zasáhla školu co nejméně. „Zavření školy nastane až skutečně při větším výskytu nákazy. Pokud se bude jednat o jednotlivce, karanténa se bude týkat nejbližšího okruhu lidí, tedy třídy, družiny a podobně,“ uvedla.
Ministerstvo školství už ve čtvrtek uvedlo, že školám umožní posunutí začátku školního roku, případně jeho přerušení. Tím by se také zajistil nárok rodičů na ošetřovné.