reklama

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

reklama

Posselt v současnosti prakticky neopouští svůj domovský Mnichov, tudíž se do Česka již několik měsíců nedostal. Přesto podrobně sleduje dění v tuzemsku a také český boj proti pandemii. Všiml si tak mimo jiné i přeplněných nemocnic v česko-německém pohraničí, především v Chebu či Karlových Varech.

K tématu

V této otázce je mluvčí Sudetských Němců velmi kritický. Apeluje na německou vládu, aby pohraničním českým nemocnicím pomohla s pacienty, na druhou stranu ale vidí, jak jsou pacienti z česko-německého pohraničí převáženi pouze v rámci Česka například do moravských nemocnic. „Je naprosto nesmyslné a idiotské zvažovat, na které straně je nemocnice. Je třeba ihned aktivovat tu nemocnici, která je nejblíž a je nejlépe vybavená,“ vysvětlil Posselt v pořadu K věci.

Tvrdí, že v případě koronakrize je celá Evropa na jedné lodi a státy by tudíž měly svoji spolupráci utužovat, nikoliv přetrhávat vazby a zavírat hranice. Na vině je podle něj to, že současně s koronavirem přišel rozkvět ještě jednoho „viru“ – a sice „národního egoismu“. Řada států totiž podle Posselta během pandemie ukazovala na jiné, které si vedly hůře či lépe, místo aby se snažily o vypořádání s krizí jednotným způsobem. „Je třeba koronakrizi zvládnout společně. Nesmíme v tomhle být nacionalisty,“ řekl mluvčí sudetských Němců.

Za nedostatek vakcín může spořivost států EU, říká Posselt

Posselt v pořadu K věci i nadále hájil společný postup v rámci Evropské unie. „Virus je v Sasku, stejně jako v Česku a stejně tak v Bavorsku. Zavírat hranice je špatné řešení,“ dodal bývalý europoslanec s tím, že přeshraniční koexistence je potřebná zejména pro pendlery, tedy pro lidi, kteří pracují na druhé straně hranice.

K tématu

Z nynějšího nedostatku vakcíny v zemích EU neviní ani tak samotnou EU, nýbrž její členské státy. Ty totiž podle jeho názoru byly až příliš spořivé a neposkytly Evropské komisi dostatečné finance na nákup vakcín. „Ale komisi vyčítám, že měla tehdy bít na poplach a měla začít vyvíjet tlak na členské státy, aby se koupily vakcinační látky,“ doplnil Posselt.

Představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení v pořadu K věci zároveň hovořil i o problematických vztazích mezi sudetskými Němci a Čechy. Zmínil část potomků lidí, kteří byli odsunuti z Československa kvůli Benešovým dekretům po 2. světové válce. Posselt, jehož rodina pochází z okolí Jablonce nad Nisou, však žádné nároky uplatňovat nehodlá.

Sám nyní žije v německém Mnichově, dříve často pobýval i ve francouzském Štrasburku, neboť byl 20 let europoslancem. I nadále má prý silný vztah k Česku, které se před pandemií snažil každý měsíc navštěvovat. Nejvíce se ovšem identifikuje jako „Evropan s českými a rakouskými kořeny“.

Bernd Posselt je znám především jako hlavní a dlouholetý představitel sudetských Němců. Patří rovněž mezi kritiky Benešových dekretů, které vedly k odsunu jeho předků z československého pohraničí.

Narodil se sice na západě Německa, ale hlasitě se dodnes hlásí ke svým českým kořenům. Mezi lety 1994 až 2014 byl Posselt také europoslancem.

Rozhovor Petry Vinterové s Berndem Posseltem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama