reklama

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

reklama

Posselt v současnosti prakticky neopouští svůj domovský Mnichov, tudíž se do Česka již několik měsíců nedostal. Přesto podrobně sleduje dění v tuzemsku a také český boj proti pandemii. Všiml si tak mimo jiné i přeplněných nemocnic v česko-německém pohraničí, především v Chebu či Karlových Varech.

V této otázce je mluvčí Sudetských Němců velmi kritický. Apeluje na německou vládu, aby pohraničním českým nemocnicím pomohla s pacienty, na druhou stranu ale vidí, jak jsou pacienti z česko-německého pohraničí převáženi pouze v rámci Česka například do moravských nemocnic. „Je naprosto nesmyslné a idiotské zvažovat, na které straně je nemocnice. Je třeba ihned aktivovat tu nemocnici, která je nejblíž a je nejlépe vybavená,“ vysvětlil Posselt v pořadu K věci.

Tvrdí, že v případě koronakrize je celá Evropa na jedné lodi a státy by tudíž měly svoji spolupráci utužovat, nikoliv přetrhávat vazby a zavírat hranice. Na vině je podle něj to, že současně s koronavirem přišel rozkvět ještě jednoho „viru“ – a sice „národního egoismu“. Řada států totiž podle Posselta během pandemie ukazovala na jiné, které si vedly hůře či lépe, místo aby se snažily o vypořádání s krizí jednotným způsobem. „Je třeba koronakrizi zvládnout společně. Nesmíme v tomhle být nacionalisty,“ řekl mluvčí sudetských Němců.

Za nedostatek vakcín může spořivost států EU, říká Posselt

Posselt v pořadu K věci i nadále hájil společný postup v rámci Evropské unie. „Virus je v Sasku, stejně jako v Česku a stejně tak v Bavorsku. Zavírat hranice je špatné řešení,“ dodal bývalý europoslanec s tím, že přeshraniční koexistence je potřebná zejména pro pendlery, tedy pro lidi, kteří pracují na druhé straně hranice.

Z nynějšího nedostatku vakcíny v zemích EU neviní ani tak samotnou EU, nýbrž její členské státy. Ty totiž podle jeho názoru byly až příliš spořivé a neposkytly Evropské komisi dostatečné finance na nákup vakcín. „Ale komisi vyčítám, že měla tehdy bít na poplach a měla začít vyvíjet tlak na členské státy, aby se koupily vakcinační látky,“ doplnil Posselt.

Představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení v pořadu K věci zároveň hovořil i o problematických vztazích mezi sudetskými Němci a Čechy. Zmínil část potomků lidí, kteří byli odsunuti z Československa kvůli Benešovým dekretům po 2. světové válce. Posselt, jehož rodina pochází z okolí Jablonce nad Nisou, však žádné nároky uplatňovat nehodlá.

Sám nyní žije v německém Mnichově, dříve často pobýval i ve francouzském Štrasburku, neboť byl 20 let europoslancem. I nadále má prý silný vztah k Česku, které se před pandemií snažil každý měsíc navštěvovat. Nejvíce se ovšem identifikuje jako „Evropan s českými a rakouskými kořeny“.

Bernd Posselt je znám především jako hlavní a dlouholetý představitel sudetských Němců. Patří rovněž mezi kritiky Benešových dekretů, které vedly k odsunu jeho předků z československého pohraničí.

Narodil se sice na západě Německa, ale hlasitě se dodnes hlásí ke svým českým kořenům. Mezi lety 1994 až 2014 byl Posselt také europoslancem.

Rozhovor Petry Vinterové s Berndem Posseltem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence
Zdravotnictví

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama