Francouzky posílají kalhotky (zdroj: CNN Prima NEWS)
Francouzskému premiérovi Jeanu Castexovi chodí v posledních dnech domů poměrně netradiční balíčky. Ženy napříč Francií mu totiž posílají rozličné druhy svého spodního prádla. Reagují tak na to, že tamní vláda nezařadila do vlny rozvolnění obchody se spodním prádlem mezi nezbytné zboží. S výzvou přišly samy obchodnice, nyní k protestu vybízejí i své zákaznice, které si nemají kde prádlo nakoupit. Mnohým prodejnám navíc v současnosti hrozí bankrot.
Výzva nese název Action Culottée (Drzá akce, pozn. red.). Díky svému dvojsmyslu tak má podráždit tamní vládu. Ve francouzštině totiž „les culottes“ znamená jak výraz pro drzouny, tak pro kalhotky.
Obchodnice se spodním prádlem, které s protestem přišly, nyní vyzývají své zákaznice, aby i ony premiérovi zaslaly své spodní prádlo. Záleží jen na nich, které si vyberou, počítají se kalhotky klasické bavlněné i krajková tanga.
#actionculottee pic.twitter.com/i2NbFdeTMH
— actionculottee (@actionculottee) April 20, 2021
Hlavní myšlenkou celé akce je poukázat na často zoufalou situaci mnoha francouzských prodejců spodního prádla za pomoci lehké dávky humoru. „Pane premiére, s tímto dopisem naleznete v obálce i součást každodenního života, kterou ale vaše vláda považuje za nepodstatnou: kalhotky,“ stojí v jednom z dopisů Castexovi.
200 účastnic, 200 kalhotek
Symbolika protestu má ale mnohem hlubší význam. Obchodnice jím upozorňují na vážnou ekonomickou situaci, ve které se kvůli vládním restrikcím proti šíření koronaviru nacházejí. „Květinářství, knihkupectví, kadeřnictví i obchody s hudebninami se řadí mezi nezbytné podniky. Ale co spodní prádlo? Není to snad otázka hygieny a ochrany? Nejde o první věc, kterou si na sebe ráno oblékáme?“ táží se iniciátorky akce Action Culottée.
#actionculottee pic.twitter.com/FuKH2mbQ2K
— actionculottee (@actionculottee) April 20, 2021
V současnosti tak požadují, aby se i jejich obchody dostaly na seznam vybraných prodejen poskytujících základní potřeby. Tedy aby si ženy mohly jít prádlo znovu nakoupit fyzicky, nejen přes internet. Do výzvy se už podle příspěvků na sociálních sítích přidaly stovky žen, které Castexovi své prádlo zasílají.
„Připojilo se k nám už přes 200 obchodníků. To znamená 200 poslaných kalhotek,“ řekla ve středu zpravodajskému webu CNN zakladatelka protestu a majitelka obchodu se spodním prádlem v Lyonu Nathalie Paredesová. K iniciativě se ale neustále přidávají další butiky a ženy.
Castex: Obchody otevřeme nejspíše v polovině května
Pokud premiér vládní nařízení nepřehodnotí, prodejci po kabinetu žádají alespoň vyšší státní podporu. Chtějí podle dopisu náhradu 100 % dřívějšího obratu, aby mohli pokrýt finance na zaplacení neprodaného zboží dodavatelům. „Pravdou je, že jsme nezbytní všichni, pane premiére. Drobné a místní podniky jsou vzácné. Přispívají k lokální ekonomice a oživují naši komunitu,“ dodávají iniciátorky.
#actionculottee pic.twitter.com/qz1skWw41f
— actionculottee (@actionculottee) April 20, 2021
Castex se podle dostupných informací zatím k protestu nevyjádřil. Podle webu France24 ale ve čtvrtek novinářům řekl, že „obchody by se mohly otevřít v polovině května společně se zahrádkami kaváren a některými kulturními a sportovními akcemi“. Stále ale bude záležet na vývoji epidemické situace v zemi.
Francouzský premiér rovněž připustil, že by se mohlo rozvolňovat na regionální bázi. V oblastech s dobrou epidemickou situací by tak otevření obchodů mohlo nastat i dříve. Země se v současnosti nachází již ve třetím lockdownu. Teď to ale podle Castexe vypadá, že třetí vlna je u konce.
— actionculottee (@actionculottee) April 21, 2021
V pondělí by se proto měly znovu otevřít školy. Od 3. května by také měl přestat platit zákaz pohybu dál než 10 kilometrů od místa bydliště, který ve Francii dosud platí. Nadále však bude platit zákaz vycházení po sedmé hodině večer, a to do chvíle, kdy „virus nebude pod kontrolou“, dodal Castex.
Ženy napříč Francií totiž posílají tamnímu premiérovi Jeanu Castexovi všechny druhy svých kalhotek Zdroj: Nathalie Paredes/Action Culottée