Nebyl to žádný šlágr, který by zvedal ze sedaček, donutil vás mít přilepené oči na obrazovce po celých 90 minut. Česká reprezentace si to na závěr skupinové fáze na Euru už s postupem v kapse rozdala na trávníku londýnského Wembley s Anglií. Duel rozsekla trefa Raheema Sterlinga z 12. minuty. Redakce CNN Prima NEWS vám přináší pět postřehů ze zápasu, v němž se na jakoukoliv střelu ve druhém poločase čekalo v rámci mistrovství Evropy nejdéle od roku 1980. Až do 83. minuty a pokusu Tomáše Pekharta.
Nepohoda v pohodě
Pokud měl někdo před zápasem psychickou výhodu, byli to Češi. „Ostrované“ sice po dvou utkáních disponovali stejným počtem bodů jako Souček a spol., tedy čtyřmi, ovšem čekalo se od nich více a dostávali za uši od expertů a fanoušků. Výkony se Skoty a Chorvaty rozhodně nebyly ideální a apel ze strany veřejnosti před bitvou s českou reprezentací zněl jasně: „Přidat.“ Od toho se odvíjel velký tlak.
To v českém táboře panovala spokojenost, postup po dvou utkáních byl splněný plán, či dokonce nadplán. Ale když portugalský rozhodčí Artur Soares Dias poprvé fouknul do píšťalky, skoro to vypadalo, jako kdyby byly role opačné. Nepohoda za pohodlné výchozí pozice.
MS ve fotbale 2022
Český tým od úvodu působil nervózně, nezformovaně, neudržel na kopačkách míč. Soupeř naprosto dominoval a Šilhavého družina mohla být ráda, že prohrávala „až“ ve 12. minutě. Už ve druhé totiž přeloboval Vaclíka Raheem Sterling a místo českého gólmana musela zasáhnout tyč. Zanedlouho se Sterling dočkal, když nikým nehlídán zakončoval po přizvednutém centru od Jacka Grealishe hlavou.
Až po zhruba půl hodině se Čechům rozvázaly nohy. Ve druhém poločase nicméně opět vypadli z tempa a víceméně žádné nebezpečí před bránou Jordana Pickforda se nekonalo.
Vymazaný český fantom
Jméno Patrik Schick bylo v posledních dnech skloňováno ve všech možných pádech. Proti Skotům nasázel dva góly a zejména jeho trefa z druhého poločasu z půlky hřiště vyrazila dech celému světu. Jako pravý válečník se pak ukázal i v následujícím zápase s Chorvaty, při kterém si i otřesený a krvácející vzal míč při nařízené penaltě a chladnokrevně zakončil.
Všichni byli v očekávání, co předvede proti nejsilnějšímu soupeři ve skupině D. Z pohledu českého fanouška bohužel nic. Angličtí stopeři Stones s Maguirem nedali tahounovi žádný prostor k tomu, aby pokračoval v dosavadní krasojízdě. Vymazali ho. Na rozdíl od předchozích utkání, kdy pálil z každé pozice, se tentokrát nedostal ani k jediné střele. Fantom tohoto šampionátu zůstal uhlídaný a v 75. minutě byl bez jakéhokoliv příspěvku vystřídaný.
Důležité ale je, aby byl „cítit“ v dalším utkání, ve kterém zase půjde o všechno. V osmifinále, ať to bude proti komukoliv, budou jeho branky skutečně potřeba.
Neprostor pro náhradníky
To, že český trenér Jaroslav Šilhavý platí za konzervativního kouče, je věc známá. Věří tomu, co má osvědčené, nerad experimentuje. A tak na trávníku ve Wembley v úterý vyběhla prakticky stejná jedenáctka, která na podzim 2019 porazila Anglii v Edenu v rámci kvalifikace na probíhající Euro. Jen stopera Jakuba Brabce nahradil Ondřej Čelůstka. Ale hlavně byla základní sestava na chlup stejná jako v předchozích zápasech šampionátu.
Jasně, byl by nesmysl proti hvězdami nabitému Albionu vyběhnout se sestavou plnou náhradníků. Ale vzhledem k tomu, že postup byl v kapse, nabízela se jedna, dvě změny, které mohly Šilhavému ukázat, jak může hýbat se sestavou během osmifinále v případě, že nepůjde vše jako po drátkách.
Volalo to například po zařazení 18letého supertalentu Adama Hložka, který už předtím na šampionátu odehrál zhruba 50 minut.
Kane konečně v turnaji
Čekalo se, že útočná jednička Anglie Harry Kane bude na Euru útočit na titul krále střelců. Jenže první dvě utkání bylo ticho po pěšině. Forvard Tottenhamu vůbec nebyl vidět, čelil rozsáhlé kritice v britských médiích.
Ale kouč Angličanů Gareth Southgate si nemohl dovolit posadit hráče takových kvalit. A ve 26. minutě třetího zápasu na Euru poprvé Kane vystřelil na bránu. Jen skvělý Vaclík zabránil tomu, že fotbalová superstar nešla slavit první gól na turnaji.
Nepovedlo se mu to ani ve zbytku utkání, ale česká defenziva o něm věděla po celou dobu. Vyhrával naprostou většinu soubojů, pak rozdával přihrávky. A kdyby přidal branku, byl by to ten Kane, jak ho všichni znají.
Vyautovaný Bořil, proč se nemohl rozehrát Kadeřábek?
Tento poslední bod souvisí trochu s částí o „neprostoru“ pro náhradníky. Levý obránce Jan Bořil v 61. minutě viděl žlutou kartu, což znamenalo jediné. V osmifinále bude českému týmu chybět.
A tak trochu zůstával rozum stát nad tím, proč v poslední půlhodině nedostal šanci se rozehrát některý z beků, který nastoupí v dalším utkání – nejspíše Pavel Kadeřábek, jenž už toho v reprezentaci odehrál dost, ale může to být i Aleš Matějů.
Od karetního napomenutí na hřiště Šilhavý poslal Alexe Krále, Adama Hložka, Tomáše Pekharta i Matěje Vydru. Všichni zmínění jsou hráči do ofenzivy, což samozřejmě za nepříznivého stavu 0:1 není zákonitě špatně. Ovšem za daného kontextu, kdy nemůže Bořil příště hrát, se nabízelo, aby si jeden z náhradních beků šel „osahat“ atmosféru Eura. Půlhodina by byl celkem dostatečný prostor na to se aspoň nějak rozehrát a připravit na play-off.