Další gól Patrika Schicka na Euru pomohl českým fotbalistům k remíze 1:1 s Chorvatskem. Důležitá bitva o postup ze skupiny přinesla více zajímavých momentů. Redakce CNN Prima NEWS přináší pět postřehů ze zápasu, v němž Češi nebyli daleko od druhého vítězství na turnaji.
Zabijácký faktor Schick
Tady se rýsuje příběh, který se bude vyprávět ještě po desetiletí. Patrik Schick se po úžasném gólu Skotům ve stylu střely země–vzduch pasoval do klíčové role i v dalším utkání skupiny. Ve 37. minutě zkrvavený po faulu od Lovrena vzal míč a suverénně proměnil penaltu. Trefa na 1:0 byla náramně důležitá. A z Schicka byl najednou nejlepší kanonýr šampionátu.
Schick je jak Zlatan. Klíčová bitva s Čechy o postup očima chorvatského fanouška
Damir Turčič je jedním z nejvěrnějších fanoušků chorvatské fotbalové reprezentace, za týmem s šachovnicovým dresem jezdí po mistrovstvích světa a Evropy pravidelně od roku 1996. Letos na Euru kvůli pandemii poprvé chybí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje svůj smutek z propadlých vstupenek, přidává však i pohled na zápas proti českému národnímu týmu.
Fanoušci se zase mohli cítit jako za časů Milana Baroše. Jana Kollera. Tomáše Skuhravého. V časech, kdy tleskali bombarďákovi, který sází gól za gólem, jenž se nebojí sebeslavnějšího soupeře, nerozklepe se z tíhy okamžiku. Úžasná práce.
Nic na tom ale nemění fakt, že další branku už ani on, ani nikdo další z týmu nepřidal.
Sebedůvěra je velká čarodějka
Taky jste v prvním poločase zírali, jak svěřenci Jaroslava Šilhavého technicky a kombinačně přehrávají protivníka, který se obyčejně pyšní právě těmito herními atributy? Češi si to dávali z nohy na nohu, ze soupeře se stal na dlouhé pasáže jen víceméně pasivní pozorovatel.
MS ve fotbale 2022
Bylo vidět, jak mužstvu ohromně zvedly sebevědomí zkušenosti anglického dua Vladimír Coufal – Tomáš Souček. Jejich herní jistota zvedala i parťáky okolo. Co si třeba dovolil Coufal u pravé lajny za ofenzivní skopičiny, to bylo v konfrontaci s chorvatskými „hračičkami“ protřelými elitními soutěžemi až neuvěřitelné.
Jenže vzápětí jsme to poznali i v opačném gardu. Jakmile chvíli po přestávce Ivan Perišič vyrovnal, ještě nedávno suverénní vyslanci Bicanovy říše najednou znejistěli, nechali se zamknout, míče jim odskakovaly.
Velká část fotbalistova výkonu není v nohách, ale v hlavě. Říká se to odjakživa, v glasgowském střetnutí to platilo beze zbytku.
Zase ten Perišič
Je to sice už pět let, jako bychom se však všichni vrátili v čase. V červnu 2016 hráli čeští fotbalisté rovněž druhý zápas Eura proti Chorvatsku. A ve 37. minutě je po akci z levé strany hřiště zmrazil gólovou trefou Ivan Perišič, kučeravé šídlo z Interu Milán.
Program ME 18. června
Skupina E
15:00 hodin, Švédsko–Slovensko
Skupina D
18:00 hodin, ČESKO–Chorvatsko
21:00 hodin, Anglie–Skotsko
Hrál se tehdy dost bláznivý zápas, Češi stáhli ztrátu 0:2 na 2:2. Na fantoma Perišiče a jeho fotbalové kejkle ovšem nezapomněli.
A pokud přece jen ano, ve skupinové bitvě Eura 2021 se jim dost razantně připomněl. Po prvním poločase se sice zdáli být na vlně, jenže ve 47. minutě Perišič využil Coufalova podklouznutí a všechno bylo rázem jinak.
Zase tedy Čechům zavařil. Nehledě na to, že je mu už dvaatřicet. Nehledě na to, jak neškodně ještě pár minut před tím se svými spoluhráči vypadal.
Češi si umí zavařit i sami
Čekalo se, jak Chorvati při utkání posadí outsidera na kolotoč. Jenže v prvním poločase platilo, že pokud se dostali do šancí, bylo to po zbytečných minelách bílých.
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
Patrik Schick navázal na první zápas na fotbalovém Euru, ve kterém ohromil svojí brankou z půlky hřiště, a trefil se i v utkání proti Chorvatsku. Tentokrát si v prvním poločase za cenu krvavého zranění vybojoval penaltu a tu sám potvrdil. Dvě minuty po pauze ale za vicemistry světa udeřil Ivan Perišič a srovnal na konečných 1:1. I tak je česká reprezentace v dobré pozici z hlediska postupových šancí. Před posledním duelem skupiny D s Anglií má čtyři body, což by na osmifinále mohlo stačit.
Už po několika málo minutách takhle naprosto nevynuceně fauloval Tomáš Kalas v nebezpečné vzdálenosti Rebiče a daroval tím Chorvatům slibný přímý kop. Lovren jím naštěstí pohrdnul.
Fanouškům o chvíli později zatrnulo i při nepřesných odkopech gólmana Tomáše Vaclíka, z nichž jeden málem skončil za jeho zády v brance. Nebo při příliš drzé kličce Lukáše Masopusta po Schickově gólu – ve 39. minutě se kvůli ní dostal Rebič do supernebezpečné šance, kterou naštěstí nevyužil.
I za vyrovnávací Perišičovou trefou byla vlastně česká chyba. Konkrétně něco, co Coufal špatně vyhodnotil ještě během přestávky. „Špatně jsem se na druhý poločas obul, proto jsem před tím chorvatským gólem uklouznul,“ kál se po utkání český obránce West Hamu.
Divné divení
Dejan Lovren měl loket celý červený od Schickovy krve, a stejně se divil, za co rozhodčí píská penaltu. Na Twitteru verdikt rozhodčího nechápala ani anglická legenda Gary Lineker.
Encouraging to see that VAR is equally as ludicrous elsewhere. Never a penalty.
— Gary Lineker (@GaryLineker) June 18, 2021
Až se chtělo namítnout: A za co by se měl tedy pískat pokutový kop? Jen za to, pokud by Lovren Schickovi hlavu utrhnul a nabodnul na kůl? Nebo i to by bylo sporné?
Podobného divení bylo přitom v zápase spousta. Třeba po úmyslném vražení chorvatského beka Šimeho Vrsajlka do Jakuba Jankta, po němž český záložník těžko lapal po dechu. Výsledek to sice neovlivnilo, jen tak se na to ovšem stejně nezapomene.