Češi nemají na jídlo (zdroj: CNN Prima NEWS)
V Česku přibývá lidí, kterým kvůli špatné finanční situaci dochází peníze už i na jídlo. Potravinové banky dříve pomáhaly osamělým seniorům a sociálně slabším. V současnosti ale o pomoc žádají také ti, které by dříve ani nenapadlo, že nebudou mít na chleba.
Nejpostiženější skupinou jsou rodiče samoživitelé. Někteří z nich to s penězi měli těžké už před koronavirovou krizí. „Dostala jsem se do takové patové situace, kdy jsem neměla finanční příjem ani na zaplacení nájmu,“ popsala svou situaci matka samoživitelka, která si nepřála být jmenována. Vychovává dvě dcery a kvůli pandemii přišla o práci v cestovní kanceláři, kde pracovala jako průvodkyně německých turistů v Praze.
„Zjišťovala jsem, jak mám vůbec přežít, zaplatit nájemné a vlastně zajistit i potravu pro své dvě děti,“ uvedla. Pomoc našla v potravinové sbírce. Původně si přišla jen pro balíček s jídlem, ale nakonec dostala i práci jako dobrovolnice. „Dříve jsem byla zvyklá mít v lednici zeleninu i ovoce, protože jsme je s holkami hodně jedly. Nyní je to však jiné,“ popsala matka samoživitelka. Pokud tuto komoditu potravinová banka zrovna nemá, tak ji nemá ani ona v lednici. „Nemůžu si to zkrátka nyní dovolit a kolikrát prostě dcerám řeknu, že holt musíme počkat, nedá se nic dělat,“ uvedla a dodala, že si musí najít dobře placenou práci.
Lidé nám nosí kila másla i mouky
Podle ředitelky Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj se situace za poslední rok velmi změnila. „Situace je natolik jiná, že k nám chodí také lidé, kteří žili zodpovědný život. Měli práci, úspory a ne svoji vinou o ni přišli. Dostávají minimální podporu a teď už vlastně nemají ani na jídlo,“ vysvětlila ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová. Právě tato banka vydá každý všední den přibližně 150 desetikilových tašek.
Doušová popsala, že potravinovým bankám nepomáhají jenom firmy, které vozí do skladů jídlo, ale také jednotlivci, rodiny nebo jiní dobrovolníci. „Musím říct, že lidé jsou velmi solidární. Vždycky, když nám začnou docházet trvanlivé potraviny, tak kdykoliv to řeknu do rádia nebo televize, okamžitě se zvedne velká vlna solidarity a lidé nám volají a nosí desetikilové pytle mouky, či pět kilo másla. Každý přinese to, co je v jeho možnostech,“ popsala Doušová. Potravinové banky chystají 24. dubna sbírku. Žádosti o pomoc jsou oproti loňskému roku až dvojnásobné.
Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj vydá ve všední den přibližně 150 desetikilových tašek. Zdroj: CNN Prima NEWS
Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj vydá ve všední den přibližně 150 desetikilových tašek. Zdroj: CNN Prima NEWS