Česko má druhý případ opičích neštovic. Hygiena prověřuje i další dovolenkáře

Opičí neštovice

Další případ opičích neštovice v ČR?

Státní zdravotní ústav předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý. První případ opičích neštovic se v Česku potvrdil v úterý, muž se zřejmě nakazil na hudebním festivalu v Belgii.

„Jde o člověka, který byl v kontaktu s pozitivním pacientem, potvrzeným v úterý,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Vzorek podle ní zaslala k vyšetření Ústřední vojenská nemocnice, v níž se léčí první pacient. Karanténa v případě opičích neštovic podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka trvá 21 dní od posledního kontaktu. Osoby, jimž je nařízena, nesmějí opustit své bydliště a mají sledovat svůj zdravotní stav.

Podle Boublíka se příznaky objevily celkem u tří lidí, jejichž vzorky laboratoře vyhodnocují. Pět osob, které bydlely na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž, má nařízenou karanténu, řekl. K definitivnímu potvrzení nákazy je třeba dalších vyšetření, která budou příští týden.

„V případě výskytu zdravotních obtíží musí daná osoba vyhledat ošetření na spádové infekční klinice. Tyto osoby nesmějí darovat krev, měly by se vyvarovat sexuálních kontaktů. Dále také by se měly vyhnout kontaktu s malými dětmi, těhotnými ženami a osobami s oslabenou imunitou,“ uvedl Boublík.

Oba pozitivní vzorky byly vyšetřeny elektronovou mikroskopií, k definitivnímu potvrzení nákazy v ČR je potřeba podle pravidel Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO) ještě další vyšetření vzorků.

„Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy orthopoxvirem, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, je (...) ještě nutné potvrdit metodou PCR nebo celogenomovou sekvenací. Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla v tiskové zprávě SZÚ vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130, zejména z komunity mužů majících sex s muži.

Onemocnění se šíří blízkým či dlouhodobým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého s pupínky. Nákaza při běžném kontaktu není podle odborníků pravděpodobná. Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, proti kterým se v ČR do roku 1980 očkovalo. Podle odborníků sice vakcíny aplikované před tímto rokem už proti nákaze zřejmě nechrání, mohou ale zmírňovat průběh.

Prodělání planých neštovic nechrání

Česká lékařská komora upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou nechrání, protože jde o jinou nemoc. „Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster,“ informovala na webu.

Podle afrických studií citovaných ve stanovisku Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je smrtnost opičích neštovic asi 3,7 %. Při jejich výskytu v USA v roce 2003 se nakazilo 50 pacientů, žádný ale nezemřel.

Tagy: