Přibývá lidí, kteří zapíjejí léky alkoholem. Je to vražedná kombinace, varují lékaři

Češi zapíjí léky alkoholem

Léky a alkohol jsou podle expertů pro tělo vražedná kombinace. Každý lék má jiné interakce, požití alkoholu může u někoho účinek zvýšit, zatímco u druhého naopak snížit. Jisté je ale to, že trpí ledviny i játra. Přitom lidí, kteří medikamenty zapíjejí alkoholem, podle lékařů přibývá.

Zrychlený dech, bušení srdce, vysoký tlak. Tak vám může dávat tělo najevo, že mu kombinace prášků a alkoholu nesedla. „Měla jsem letět na dovolenou a vzala jsem si prášek na uklidnění před cestou a asi hodinu na to ještě jeden prášek na spaní, protože to byla sedmihodinová cesta letadlem. A na to jsem si dala skleničku vína,“ popsala slečna Aneta.

„Tomuhle se říká interakce mezi alkoholem a léky. Je to věc, která je nebezpečná a zcela nepředvídatelná. Je to sázka do loterie,“ sdělil psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor.

Právě kombinace alkoholu s léky na spaní je úplně to nejhorší, co můžete udělat. V krajním případě může jít i o život. „Mohlo by dojít k velice nepříjemným reakcím, může to být velká excitace, ale na druhou stranu skoro až hypnóza či úplné koma,“ uvedl Jan Piťha, vedoucí laboratoře Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Dlouhodobé zapíjení léků alkoholem pak znamená jediné – spánková apnoe a poškození srdce, ledvin nebo jater. „Lidé mají v noci takové pauzy dechu, někdy chrápou, někdy mají skutečně zástavu dechu na několik vteřin,“ vysvětlil Piťha.

Lidé by podle odborníků měli věnovat pozornost i tomu, jakým množstvím tekutin lék zapijí. „Voda z vodovu je nejlepší a zhruba šesti až osmi doušky. To se nezdá tak strašné na první pohled, ale je to čtvrt litru vody nejméně,“ uvedl.

Jak správně zapíjet lék, neporadí někdy ani příbalový leták, proto je dobré vždy se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Že se lék nemá zapíjet alkoholem, ale platí vždy.

Tagy:
alkohol léky lékař prášek Karel Nešpor ledvina Institut klinické a experimentální medicíny interakce