reklama

Až nás zase zavřou, budeme pracovat načerno, tvrdí někteří podnikatelé

Jsme připraveni pracovat načerno, vzkazují vládě podnikatelé pracující v kosmetických či masážních salónech. Reagují tak na zhoršující se epidemickou situaci a obavu z toho, že kabinet po krátkém rozvolnění jejich podniky zase brzy zavře. CNN Prima NEWS přináší zkušenosti několika z nich. Pochopení pro ně mají jak jejich klienti a ekonomové, tak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

reklama

„První vlnu jsem zvládla díky úsporám. Na druhou jsem si něco málo našetřila přes letní otevření. Vždy jsem dodržovala přísné hygienické podmínky, ale další zavření už nezvládnu. Zvažuji práci načerno,“ popsala svou situaci CNN Prima NEWS kosmetička Petra z Prahy, která nechtěla uvést jméno své firmy. Bojí se totiž státní kontroly.

Strach ze zavření má především proto, že sleduje vývoj čísel i fungování systému PES. V pondělí vláda sice oznámila jen zkrácení zavíračky pro restaurace, ale brzy se mohou zavřít i služby a obchody.

Její rozhodnutí pracovat navzdory zákazu chápou i zákazníci a přijdou ji podpořit. Za hlavní důvod označují zmatky kolem nařízení a neschopnost české vlády.

„Je to totální chaos a neschopnost vlády vytvořit funkční a předvídatelný systém. Je mi těch, kteří pracují v takových oborech, opravdu líto. Co mohou dělat? Pokud budou pracovat ilegálně, určitě přijdu,“ říká zákaznice Lenka.

Naoko probíhala rekonstrukce a chodilo se zadem

Podobně to vidí i další. „Chodím pravidelně na manikúru. Opravdu netuším, proč bych měla někoho ohrozit, když mi s rouškou na ústech a s rukou prostrčenou plastovým krytem od manikérky, někdo upraví nehty,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zákaznice Věra, která navštěvuje jiný salón v hlavním městě.

Její manikérka dokonce na opatření vyzrála tak, že měla naoko zavřeno. „Po dobu uzávěry měl salon oficiálně zavřeno, probíhala rekonstrukce provozovny, zalepili okno, jako když jsou tam malíři. No a chodilo se zadem. Jsem za to vděčná, oni také. Lidé se domluví i přes nesmysly, které vláda na drobných živnostnících oficiálně páchá,“ pokračuje Věra.

Stříhám doma kamarády

Ve zvláštní situaci se octli i kadeřníci a kadeřnice. Ač museli mít oficiálně uzavřenou provozovnu, mohli chodit stříhat zákazníky k nim domů. A většina z nich toho skutečně využila.

„Jezdím ke známým domů. Nejedu jen tak k někomu, protože mám strach, že by mě někam nahlásili. Ale kamarády ostříhám. Aspoň si tak něco přivydělám,“ přiznala kadeřnice Ilona, která si nepřála zveřejnit celé své jméno.

Prouza: Revolta je jediné řešení

O tom, že živnostníci nařízení často především z důvodu obživy a zaplacení účtů nedodržují, ví své i ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Dá se to pochopit v situaci, kdy vláda trestá ty, kteří za to nemohou a ani jim nepomůže s tím, aby nespravedlnost aspoň přežili. Revolta je v takové chvíli pro řadu lidí jediné logické řešení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prouza.

Sám nechápe třeba to, že kadeřnice mohly chodit stříhat domů, ale salón musely zavřít. „Už teď to bylo podivné, když třeba kadeřnice nesměly stříhat u sebe v provozovně, ale mohly chodit ke klientům domů. Nikdo nechápal, proč je to takto nastavené, když třeba v rodině je ještě více sociálních kontaktů,“ dodal Prouza.

To, že podnikatelé takto fungují, naznačují i ekonomové. „Nedělejme si iluze, že služby jako kadeřnictví vládní nařízení přísně dodržují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama