reklama

Až nás zase zavřou, budeme pracovat načerno, tvrdí někteří podnikatelé

Jsme připraveni pracovat načerno, vzkazují vládě podnikatelé pracující v kosmetických či masážních salónech. Reagují tak na zhoršující se epidemickou situaci a obavu z toho, že kabinet po krátkém rozvolnění jejich podniky zase brzy zavře. CNN Prima NEWS přináší zkušenosti několika z nich. Pochopení pro ně mají jak jejich klienti a ekonomové, tak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

reklama

„První vlnu jsem zvládla díky úsporám. Na druhou jsem si něco málo našetřila přes letní otevření. Vždy jsem dodržovala přísné hygienické podmínky, ale další zavření už nezvládnu. Zvažuji práci načerno,“ popsala svou situaci CNN Prima NEWS kosmetička Petra z Prahy, která nechtěla uvést jméno své firmy. Bojí se totiž státní kontroly.

K tématu

Strach ze zavření má především proto, že sleduje vývoj čísel i fungování systému PES. V pondělí vláda sice oznámila jen zkrácení zavíračky pro restaurace, ale brzy se mohou zavřít i služby a obchody.

Její rozhodnutí pracovat navzdory zákazu chápou i zákazníci a přijdou ji podpořit. Za hlavní důvod označují zmatky kolem nařízení a neschopnost české vlády.

„Je to totální chaos a neschopnost vlády vytvořit funkční a předvídatelný systém. Je mi těch, kteří pracují v takových oborech, opravdu líto. Co mohou dělat? Pokud budou pracovat ilegálně, určitě přijdu,“ říká zákaznice Lenka.

Naoko probíhala rekonstrukce a chodilo se zadem

Podobně to vidí i další. „Chodím pravidelně na manikúru. Opravdu netuším, proč bych měla někoho ohrozit, když mi s rouškou na ústech a s rukou prostrčenou plastovým krytem od manikérky, někdo upraví nehty,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zákaznice Věra, která navštěvuje jiný salón v hlavním městě.

Její manikérka dokonce na opatření vyzrála tak, že měla naoko zavřeno. „Po dobu uzávěry měl salon oficiálně zavřeno, probíhala rekonstrukce provozovny, zalepili okno, jako když jsou tam malíři. No a chodilo se zadem. Jsem za to vděčná, oni také. Lidé se domluví i přes nesmysly, které vláda na drobných živnostnících oficiálně páchá,“ pokračuje Věra.

Stříhám doma kamarády

Ve zvláštní situaci se octli i kadeřníci a kadeřnice. Ač museli mít oficiálně uzavřenou provozovnu, mohli chodit stříhat zákazníky k nim domů. A většina z nich toho skutečně využila.

„Jezdím ke známým domů. Nejedu jen tak k někomu, protože mám strach, že by mě někam nahlásili. Ale kamarády ostříhám. Aspoň si tak něco přivydělám,“ přiznala kadeřnice Ilona, která si nepřála zveřejnit celé své jméno.

Prouza: Revolta je jediné řešení

O tom, že živnostníci nařízení často především z důvodu obživy a zaplacení účtů nedodržují, ví své i ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Dá se to pochopit v situaci, kdy vláda trestá ty, kteří za to nemohou a ani jim nepomůže s tím, aby nespravedlnost aspoň přežili. Revolta je v takové chvíli pro řadu lidí jediné logické řešení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prouza.

Sám nechápe třeba to, že kadeřnice mohly chodit stříhat domů, ale salón musely zavřít. „Už teď to bylo podivné, když třeba kadeřnice nesměly stříhat u sebe v provozovně, ale mohly chodit ke klientům domů. Nikdo nechápal, proč je to takto nastavené, když třeba v rodině je ještě více sociálních kontaktů,“ dodal Prouza.

To, že podnikatelé takto fungují, naznačují i ekonomové. „Nedělejme si iluze, že služby jako kadeřnictví vládní nařízení přísně dodržují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama