reklama

Až nás zase zavřou, budeme pracovat načerno, tvrdí někteří podnikatelé

Jsme připraveni pracovat načerno, vzkazují vládě podnikatelé pracující v kosmetických či masážních salónech. Reagují tak na zhoršující se epidemickou situaci a obavu z toho, že kabinet po krátkém rozvolnění jejich podniky zase brzy zavře. CNN Prima NEWS přináší zkušenosti několika z nich. Pochopení pro ně mají jak jejich klienti a ekonomové, tak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

reklama

„První vlnu jsem zvládla díky úsporám. Na druhou jsem si něco málo našetřila přes letní otevření. Vždy jsem dodržovala přísné hygienické podmínky, ale další zavření už nezvládnu. Zvažuji práci načerno,“ popsala svou situaci CNN Prima NEWS kosmetička Petra z Prahy, která nechtěla uvést jméno své firmy. Bojí se totiž státní kontroly.

K tématu

Strach ze zavření má především proto, že sleduje vývoj čísel i fungování systému PES. V pondělí vláda sice oznámila jen zkrácení zavíračky pro restaurace, ale brzy se mohou zavřít i služby a obchody.

Její rozhodnutí pracovat navzdory zákazu chápou i zákazníci a přijdou ji podpořit. Za hlavní důvod označují zmatky kolem nařízení a neschopnost české vlády.

„Je to totální chaos a neschopnost vlády vytvořit funkční a předvídatelný systém. Je mi těch, kteří pracují v takových oborech, opravdu líto. Co mohou dělat? Pokud budou pracovat ilegálně, určitě přijdu,“ říká zákaznice Lenka.

Naoko probíhala rekonstrukce a chodilo se zadem

Podobně to vidí i další. „Chodím pravidelně na manikúru. Opravdu netuším, proč bych měla někoho ohrozit, když mi s rouškou na ústech a s rukou prostrčenou plastovým krytem od manikérky, někdo upraví nehty,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zákaznice Věra, která navštěvuje jiný salón v hlavním městě.

Její manikérka dokonce na opatření vyzrála tak, že měla naoko zavřeno. „Po dobu uzávěry měl salon oficiálně zavřeno, probíhala rekonstrukce provozovny, zalepili okno, jako když jsou tam malíři. No a chodilo se zadem. Jsem za to vděčná, oni také. Lidé se domluví i přes nesmysly, které vláda na drobných živnostnících oficiálně páchá,“ pokračuje Věra.

Stříhám doma kamarády

Ve zvláštní situaci se octli i kadeřníci a kadeřnice. Ač museli mít oficiálně uzavřenou provozovnu, mohli chodit stříhat zákazníky k nim domů. A většina z nich toho skutečně využila.

„Jezdím ke známým domů. Nejedu jen tak k někomu, protože mám strach, že by mě někam nahlásili. Ale kamarády ostříhám. Aspoň si tak něco přivydělám,“ přiznala kadeřnice Ilona, která si nepřála zveřejnit celé své jméno.

Prouza: Revolta je jediné řešení

O tom, že živnostníci nařízení často především z důvodu obživy a zaplacení účtů nedodržují, ví své i ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Dá se to pochopit v situaci, kdy vláda trestá ty, kteří za to nemohou a ani jim nepomůže s tím, aby nespravedlnost aspoň přežili. Revolta je v takové chvíli pro řadu lidí jediné logické řešení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prouza.

Sám nechápe třeba to, že kadeřnice mohly chodit stříhat domů, ale salón musely zavřít. „Už teď to bylo podivné, když třeba kadeřnice nesměly stříhat u sebe v provozovně, ale mohly chodit ke klientům domů. Nikdo nechápal, proč je to takto nastavené, když třeba v rodině je ještě více sociálních kontaktů,“ dodal Prouza.

To, že podnikatelé takto fungují, naznačují i ekonomové. „Nedělejme si iluze, že služby jako kadeřnictví vládní nařízení přísně dodržují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama