reklama

Až nás zase zavřou, budeme pracovat načerno, tvrdí někteří podnikatelé

Jsme připraveni pracovat načerno, vzkazují vládě podnikatelé pracující v kosmetických či masážních salónech. Reagují tak na zhoršující se epidemickou situaci a obavu z toho, že kabinet po krátkém rozvolnění jejich podniky zase brzy zavře. CNN Prima NEWS přináší zkušenosti několika z nich. Pochopení pro ně mají jak jejich klienti a ekonomové, tak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

reklama

„První vlnu jsem zvládla díky úsporám. Na druhou jsem si něco málo našetřila přes letní otevření. Vždy jsem dodržovala přísné hygienické podmínky, ale další zavření už nezvládnu. Zvažuji práci načerno,“ popsala svou situaci CNN Prima NEWS kosmetička Petra z Prahy, která nechtěla uvést jméno své firmy. Bojí se totiž státní kontroly.

Strach ze zavření má především proto, že sleduje vývoj čísel i fungování systému PES. V pondělí vláda sice oznámila jen zkrácení zavíračky pro restaurace, ale brzy se mohou zavřít i služby a obchody.

Její rozhodnutí pracovat navzdory zákazu chápou i zákazníci a přijdou ji podpořit. Za hlavní důvod označují zmatky kolem nařízení a neschopnost české vlády.

„Je to totální chaos a neschopnost vlády vytvořit funkční a předvídatelný systém. Je mi těch, kteří pracují v takových oborech, opravdu líto. Co mohou dělat? Pokud budou pracovat ilegálně, určitě přijdu,“ říká zákaznice Lenka.

Naoko probíhala rekonstrukce a chodilo se zadem

Podobně to vidí i další. „Chodím pravidelně na manikúru. Opravdu netuším, proč bych měla někoho ohrozit, když mi s rouškou na ústech a s rukou prostrčenou plastovým krytem od manikérky, někdo upraví nehty,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zákaznice Věra, která navštěvuje jiný salón v hlavním městě.

Její manikérka dokonce na opatření vyzrála tak, že měla naoko zavřeno. „Po dobu uzávěry měl salon oficiálně zavřeno, probíhala rekonstrukce provozovny, zalepili okno, jako když jsou tam malíři. No a chodilo se zadem. Jsem za to vděčná, oni také. Lidé se domluví i přes nesmysly, které vláda na drobných živnostnících oficiálně páchá,“ pokračuje Věra.

Stříhám doma kamarády

Ve zvláštní situaci se octli i kadeřníci a kadeřnice. Ač museli mít oficiálně uzavřenou provozovnu, mohli chodit stříhat zákazníky k nim domů. A většina z nich toho skutečně využila.

„Jezdím ke známým domů. Nejedu jen tak k někomu, protože mám strach, že by mě někam nahlásili. Ale kamarády ostříhám. Aspoň si tak něco přivydělám,“ přiznala kadeřnice Ilona, která si nepřála zveřejnit celé své jméno.

Prouza: Revolta je jediné řešení

O tom, že živnostníci nařízení často především z důvodu obživy a zaplacení účtů nedodržují, ví své i ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Dá se to pochopit v situaci, kdy vláda trestá ty, kteří za to nemohou a ani jim nepomůže s tím, aby nespravedlnost aspoň přežili. Revolta je v takové chvíli pro řadu lidí jediné logické řešení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prouza.

Sám nechápe třeba to, že kadeřnice mohly chodit stříhat domů, ale salón musely zavřít. „Už teď to bylo podivné, když třeba kadeřnice nesměly stříhat u sebe v provozovně, ale mohly chodit ke klientům domů. Nikdo nechápal, proč je to takto nastavené, když třeba v rodině je ještě více sociálních kontaktů,“ dodal Prouza.

To, že podnikatelé takto fungují, naznačují i ekonomové. „Nedělejme si iluze, že služby jako kadeřnictví vládní nařízení přísně dodržují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Tagy:
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set
OH 2021

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou. A daří se jim náramně – vyhrály totiž první set a jsou blízko zlatým medailím.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama