Řada pacientů se nedočkala očkování proti nemoci COVID-19 a zemřela „ve frontě“, uvedli praktičtí lékaři na tiskové konferenci. Na vině bylo podle nich nerovnoměrné přerozdělování vakcín i fakt, že vláda nevyužila kapacity a potenciál ordinací. Krom toho dostali méně očkovacích látek od společnosti Moderna, než kolik jim bylo přislíbeno.
„Praktičtí lékaři stáli po celou dobu boje proti covidu v první linii. Bohužel došlo k tomu, že když přišlo očkování, dostali jen omezenou roli. Celá řada pacientů v té frontě zemřela a očkování se nedočkala. V duších praktických lékařů a pacientů to zanechalo šrámy,“ řekl v úvodních minutách Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství.
Velkým a přetrvávajícím problémem je i fakt, že ordinace nedostaly dostatečné množství vakcín pro své nejrizikovější pacienty. Distribuce očkovacích látek pro praktiky se setkávala s problémy od začátku března. Někteří lékaři dostali jen pár desítek dávek, stovky ordinací po celé České republice ale doposud nedostaly vůbec nic.
„V průměru dostala ordinace asi 100 dávek vakcín za těch deset týdnů, co se lékaři zapojili do očkování. To je práce zhruba na týden, většinu času tedy nebylo čím očkovat. A stále tady máme ordinace, které doteď nedostaly nic,“ sdělil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka s tím, že při zapojení všech praktiků, kteří měli zájem očkovat, by zvládli zhruba 50 tisíc lidí denně. Doposud podali zhruba půl milionu dávek. Stát tak nevyužil jejich potenciál a v praxi se naplno očkovalo pouhé dva týdny.
Olomoucký kraj chtěl Pfizer do ordinací, zakročilo ministerstvo
Evropská léková agentura před několika dny potvrdila, že se vakcína od Pfizeru může skladovat i v nižších teplotách po dobu 30 dnů, což by nahrávalo její distribuci do ordinací praktických lékařů. Ti o ni mají zájem i z toho důvodu, že podle návrhu České vakcinologické společnosti by očkování AstraZenecou a Johnson & Johnson mohlo být omezeno jen pro lidi nad 50 let. Pakliže by distribuce Moderny nevycházela nejlépe, byla by vakcína od Pfizeru nejspíš jediným řešením.
„Omezením věku se skupina výrazně zúží. Je zcela evidentní, že pokud chceme očkování udržet v ordinacích praktických lékařů, tak musíme do ordinací dostat i vakcínu Pfizer,“ dodal Šonka. Není podle něj reálné, aby centra byla v provozu i příští rok pro přeočkování.
Dodal ale, že probíhaly debaty mezi Olomouckým krajem a nemocnicemi, které by byly ochotné se podělit o část očkovacích látek od společnosti Pfizer/BioNTech. Záměr ale údajně zablokovalo ministerstvo zdravotnictví, důvod znám není. „Zatím na to nemám žádnou odpověď, nedává mi to smysl,“ řekl Šonka. Sdružení dlouhodobě kritizuje to, že většina krajských koordinátorů upřednostňuje dodávky do očkovacích center.
Kostrbatá distribuce vakcín
Doposud se přerozdělování vakcín v gesci některých krajských koordinátorů setkávalo s velkou nespokojeností praktiků. „Tak Modernu dostane deset ordinací v Praze. Krajský koordinátor se zřejmě zhlédnul ve hře ‚klikni a máš‘. Kdo dříve zareagoval na e-mail SPL, je vítěz. Bohužel já a další stovky ordinací máme opět smůlu,“ popsala například praktická lékařka na Twitteru.
Tak Modernu dostane 10 ordinací v Praze. Krajský koordinátor se zřejmě shlédnul ve hře klikni a máš. Kdo dříve zareagoval na email SPL, je vítěz. Bohužel já a další stovky ordinací mají opět smůlu.
— Eicul (@eicul) May 17, 2021
Šonka připomněl, že až počínaje tímto týdnem se očkovací látky od Moderny objednávají již přímo u distributora Avenier. „Toto byly vakcíny, které získal kraj, v tomto případě Praha, a rozhodl se, že část uvolní praktickým lékařům. Způsob, kterým to udělal, nechci komentovat. Setkali jsme se s tím v několika krajích, kdy se zjistilo, že nějaká Moderna přebývá a mohou ji dostat praktici. Byl problém ji rychle doručit a hledal se způsob, jak to provést. Tohle je jeden z těch způsobů,“ zareagoval předseda praktiků na dotaz CNN Prima NEWS.
Doplnil, že nyní už nemá smysl rozdělovat jednotlivá balení vakcín, jako se to dělo například ve Zlínském kraji. Tam se během března balíček o 100 dávkách „rozkouskoval“ na deset, aby se očkovací látky dostaly k co největšímu počtu ordinací. Za cenu náročnější logistiky tak praktici mohli rychle naočkovat alespoň část svých nejrizikovějších pacientů. „Byl to obrovský problém, protože jeden praktik měl 100 vakcín a vedlejší neměl žádné, přerozdělit je mezi sebou nesměli a přeci jen trvalo, než to všechno vyočkoval,“ doplnil pro redakci Cyril Mucha k březnovému stavu na poli distribuce vakcín.
Do ordinací praktických lékařů půjde tento týden místo slíbených 50 tisíců dávek vakcíny proti covidu od firmy Moderna jen 37 tisíc dávek. Víc jí totiž bude třeba na druhé dávky v očkovacích centrech