V pražské MHD se chystá velká změna: Všechny autobusové zastávky mají být na znamení

Všechny autobusové i trolejbusové zastávky v Praze budou na znamení.

Všechny autobusové zastávky na znamení?

Pokud nedáte znamení, nevystoupíte nebo nejedete. Tak by se dala ve zkratce nazvat novinka, ke které se schyluje v Praze. Všech 2,5 tisíce zdejších zastávek trolejbusů i autobusů bude totiž na znamení. Dopravce tím chce ušetřit provozní náklady a zrychlit dopravu.

Praha chce zavést zastávky na znamení úplně všude, třeba i u Thomayerovy nemocnice v Krči, kde jezdí celkem šestnáct autobusů.

ČTĚTE TAKÉ: Konec jednání opozice s Hradem ohledně důchodové reformy. ANO ho zrušilo, Pavel je zklamaný

Organizátor pražské dopravy, společnost Ropid, vidí úsporu v menším počtu zastavení a rozjezdů autobusů.

„Jde o sjednocení charakteru zastávek, aby ubylo zbytečných hlášení, které jsou nepříjemné pro řidiče i cestující, protože se to neustále opakuje,“ řekl pro CNN Prima NEWS Martin Šubrt, náměstek ředitele pro městskou dopravu Ropid.

Už nyní je na znamení 69 procent všech autobusových zastávek. Až jich bude plný počet, tedy 2,5 tisíce, bude se v autobuse hlásit už jen čas od času upozornění, aby cestující nezapomněli dát signál.

Cestující by si tedy měli nacvičit pravidla mačkání a mávání. Tlačítko v autobusu například musíme stisknout s dostatečným předstihem. Na zastávce pak říká přepravní řád toto: „Zaujmu na nástupišti takové místo, abych mohl být řidičem včas spatřen a ten pak vůz zastavil.“

„Má povinnost zastavit i v případě, že na zastávce stojí jiný autobus a vy můžete být schovaní za ním,“ doplnil Šubrt.

Souhlasíte s tím, aby v Praze byly všechny autobusové i trolejbusové zastávky na znamení?

Tagy: