Pojištění dovolené a covid (zdroj: CNN Prima NEWS)
Blíží se čas letních dovolených a lidé řeší, co se stane, pokud v destinaci uvíznou v karanténě. Izolace se totiž může poměrně prodražit. Východiskem pak může být pojištění. Ne každá pojistka však kryje náklady spojené s onemocněním COVID-19. Na co si dát pozor?
Paní Andrea se před pár dny vrátila z Egypta, kde byla dva týdny na dovolené. Za pojištění proti onemocnění COVID-19 zaplatila 710 korun. „Kryje vám to léčebné výlohy, ubytování v karanténě nebo náhradní dopravu z České republiky,“ přiblížila.
Lidé by si u pojištění měli prověřit dvě základní věci
Bez pojištění proti covidu už dnes vyjede málokdo. Náklady za zrušenou anebo jen přerušenou dovolenou mohou být i desítky tisíc korun. „Jsou země, kde do karantény posílají automaticky celou rodinu, tedy nejen toho, kdo je pozitivně testovaný, pak jsou to opravdu velké řády peněz,“ potvrdil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
Pokud chtějí Češi pomoct tuzemským podnikům, měli by místo k moři zamířit spíše na Karlovarsko nebo do Prahy. Jde o regiony, které kvůli nedostatku zahraničních turistů zažívají krušné chvíle, uvedl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS Jan Herget, ředitel státní agentury CzechTourism. Podle analytiků ČR kvůli pandemii zmizelo z turistické mapy světa a část hotelů může zkrachovat.
Cena pojištění se pohybuje od několika stovek až po například tři tisíce korun, každá pojišťovna má jiné podmínky. Lidé by si měli hlídat především dvě věci, a to kolik je pojišťovna maximálně ochotna za léčení v zahraničí uhradit. Milion korun v jedné zemi nemusí jinde stačit.
A poté také to, zda pojišťovna zaplatí náklady spojené s karanténou. Pokud totiž klient neonemocní, některé pojišťovny neuhradí nic. Jsou však lidé, kteří si pojištění nezařídí. Mezi takové lidi se řadí ti, kteří se nechají otestovat na protilátky a zjistí, že je mají vysoké. Předpokládají tak, že onemocnět nemohou.
„Zapomínají ale na to, že testy nejsou úplně přesné a mohou být falešně pozitivní. Pak je ty náklady potkají úplně stejně, jako když onemocní,“ reagoval Papež. Paní Andrea pak doplňuje, že takové riskování za ušetřených pár stovek korun nestojí. Podobné riziko přitom hrozí také očkovaným, to je totiž druhá skupiny lidí, které se snaží cestovnímu pojištění proti COVID-19 vyhnout.
Lidé by se před cestou na letní dovolenou mohli pojistit proti nepříjemnostem spojeným s koronavirem. Zdroj: CNN Prima NEWS
Lidé by se před cestou na letní dovolenou mohli pojistit proti nepříjemnostem spojeným s koronavirem. Zdroj: CNN Prima NEWS