Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lidé se nechají naočkovat, aby mohli cestovat, řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se kvůli dovoleným nyní hovoří o tom, aby se zkrátil interval mezi jednotlivými dávkami. Data z Izraele prý navíc ukazují, že vakcína od Pfizeru je nejúčinnější, když se druhá dávka aplikuje po třech týdnech.
„Je tu obava, že očkování v tuto chvíli nebude narážet na nedostatek vakcín nebo na nedostatečnou kapacitu, ale na to, že může být nižší zájem o vakcinaci. Proti tomu jde faktor, že se blíží doba dovolených a velká řada osob bude chtít cestovat,“ zdůraznil v Novém dni Roman Prymula.
Podle něj se kvůli dovolené v zahraničí nechá očkovat až milion osob. „Tito lidé určitě nebudou chtít dokazovat na každých hranicích testy a nebudou chtít ani další limitace. To znamená, že tady bude velká motivace, aby se nechali očkovat,“ podotkl.
Podle epidemiologa se navíc poměrně intenzivně hovoří o tom, zda se opět zkrátí interval mezi dávkami. „Máme data z Izraele, která analyzovala situaci na obrovském souboru očkovaných, a ukazuje se, že optimální interval pro vakcínu Pfizer/BioNTech, která je v Izraeli naprosto dominantní, byly tři týdny. Tam ta účinnost byla zdaleka nejvyšší,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví.
Nevidí tak problém v tom, aby se interval zase vrátil zpět právě na tři týdny. „Na druhou stranu se nic neděje, když je delší. Bude záležet na tom, jaká bude situace a kolik tu bude dávek. Ale myslím, že na sklonku května a v průběhu června v Česku bude vakcín dostatek,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula.
Přestane se v EU očkovat AstraZenecou?
U AstraZenecy je podle Prymuly interval tři měsíce naopak v pořádku. „Tam se zjistilo, že dochází k poměrné interferenci dvou dávek, tedy že druhá dávka je ovlivněna předchozí. A imunitní odpověď byla nižší než v tom dalším intervalu po třech měsících, takže naopak u vakcíny AstraZeneca plně doporučuji dodržet delší schéma, protože je imunita dlouhodobější a hladiny jsou vyšší,“ vysvětlil odborník.
Dodal ale, že není vyloučeno, že v evropském regionu bude ukončeno používání této vakcíny. Evropská unie totiž neprodloužila kontrakt s AstraZenecou.
Jak to bude s přeočkováním?
Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil i o přeočkování. „Parametry, které tu zatím jsou ze studií, nejsou špatné. Ukazují, že protilátková i buněčná odpověď přetrvává. O nutnosti přeočkovat se v horizontu jednoho roku se hovoří proto, že jsou tu mutace, které nejsou plně kryty vakcínou, ale jsou kryty jen díky tomu, že tam jsou vysoké hladiny protilátek,“ popsal epidemiolog.
Zároveň předpověděl, že druhogenerační vakcíny budou lépe připraveny na případné mutace. Pokud se podaří šíření nemoci celosvětově zbrzdit, intervaly v přeočkování by podle Prymuly mohly být delší než rok.
„Už od počátku probíhá vývoj vakcín proti mutacím. Výrobci nespí, mají zájem, aby tady vakcíny byly. Takže myslím, že vývoj je v pokročilé fázi. Až bude reálná potřeba přeočkování, tyto vakcíny tady budou. Otázkou je, zda budou na trh puštěny bez delších klinických testů, protože vakcína se přece jen bude trochu lišit, i když půjde o malé rozdíly oproti původní variantě,“ dodal zároveň Prymula v pořadu.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Zdroj: ČTK