Pizza-teorie úspěšně předpovídá vojenské údery USA: Data z Pentagonu baví statisíce lidí

Může zvýšení množství objednávek pizzy z amerického Pentagonu předpovídat vojenské akce? Populární profil na sociálních sítích tvrdí, že ano. „Je to hloupé, je to vtipné, ale nemůžete si pomoci a máte pocit, že v tom něco je,“ uvedl zakladatel profilu Pentagon Pizza Report. Zaměstnanci úřadu spekulace na základě dat Googlu vyvracejí s tím, že si pizzu nikdy neobjednali a ani si v budově nevšimli prázdných krabic. V jedné z nejstřeženějších budov USA je navíc velká nabídka stravovacích zařízení.

Když chtějí nepřátelé USA předpovědět, kdy a kde Spojené státy zahájí vojenskou kampaň, spoléhají se na satelitní snímky, zachycené komunikace nebo analýzu umělé inteligence. Běžní konspirační teoretici ale sledují pizzu, píše web The Washington Post.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpova hlava vytesaná do skály? Místo tam je, tvrdí fanoušci. Odpůrci nevěřícně kroutí hlavou

Profil s názvem Pentagon Pizza Report (PPR), který na sociálních sítích provozuje anonymní softwarový inženýr, totiž sleduje data Googlu o pizzeriích v okolí vojenského komplexu v texaském Arlingtonu. Na sociální síti X zveřejňuje několik příspěvků denně a často upozorňuje na vysokou aktivitu pizzerií. Více než 200 000 jeho sledujících pak spekuluje o tom, co se může dít v Pentagonu.

Zvýšenou aktivitu pizzerií v okolí Pentagonu zaznamenal profil například 12. června kolem 19 hodin. O hodinu později Izrael zaútočil na íránský jaderný program. V 19:13 hodin 21. června PPR poukázal na to, že pizzerie Papa Johns, která je nejblíže Pentagonu, zaznamenala „VYSOKOU aktivitu“, zatímco Freddie's Beach Bar and Restaurant, bar v Arlingtonu, který má mnoho zákazníků z Pentagonu, byl prázdný. O necelou hodinu později prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zaútočily na tři jaderná zařízení v Íránu.

Od svého založení se PPR stalo „spíše vtipem než čímkoli jiným. Jsou lidé, kteří to stále berou vážně a nechápou, jak to vlastně funguje,“ popsal bývalý úředník Pentagonu Alex Plitsas. PPR má profil na sítích Bluesky, TikTok, Threads a Twitch. Populární je ale také na síti X, kde mezi jeho sledující patří členové armády, profesoři a podcasteři, novináři a další informační nadšenci. Účet sledují například Edward Byers, bývalý člen Navy SEAL, který v roce 2016 získal Medaili cti, a generál Dan Caine, předseda Sboru náčelníků štábů.

„Myslím, že velkým důvodem rychlého růstu je komunita OSINT, která v posledních týdnech sdílela moje zprávy, což je super. Zdá se, že o ně mají velký zájem také kryptoměnoví obchodníci, což jsem opravdu nečekal,“ uvedl zakladatel PPR pod podmínkou anonymity. Podle něj by totiž jeho identita „poškodila ducha zpráv o pizze“. „Myslím, že lidé mají nejrůznější představy o tom, jaký je člověk, který celý den sedí a zírá na data Google Maps,“ napsal.

Autor příspěvků prý nemá žádné vojenské zkušenosti. Chápe, že poskytuje stejně tak zábavu jako informace. „Nepřekvapilo by mě, kdyby většina lidí sledovala účet ze stejného důvodu, jako jsem ho založil já. Je to hloupé, je to vtipné, ale nemůžete si pomoct a cítíte, že v tom je ještě něco víc,“ uvedl.

Metody KGB

Teorie o pizze se často vztahuje k období studené války, kdy sovětští agenti údajně sledovali objednávky jídla až do nejvyšších pater americké vlády. Není však jasné, zda se KGB někdy takových metod skutečně dopouštěla.

Simon Miles, docent historie na Duke University, který se zabývá špionáží v období studené války, není vůči této teorii skeptický. „Nelze dokázat, že něco neexistuje,“ poznamenal Miles. Zároveň ale uvedl, že viděl záznamy Stasi, východoněmecké tajné služby, která sdílela informace se Sověty a dalšími zeměmi východního bloku, a nikde se v nich o sledování objednávek jídla nemluví. „Je to jeden z těch příběhů z období studené války, který nikdy nezmizí,“ řekl Miles.

Dokumenty, které Miles studoval, popisovaly některé metody, které KGB používala. Psalo se v nich například o tom, zda vláda přesouvá zakládací dokumenty z Národního archivu do bezpečných bunkrů a zda je v okolí Bílého domu zaparkováno mnoho aut i po skončení běžné pracovní doby. „Myšlenka spočívala v podstatě v tom, vytvořit seznam indikátorů, které by, pokud by se jich objevilo dost, znamenaly, že se skutečně něco děje,“ vysvětlil Miles.

Takzvaný „pizza index“ ale fascinuje lidi již desítky let. A často je podněcovaný i mediálními zprávami. Například v roce 1991 Frank Meeks, tehdejší majitel 43 poboček pizzerií Domino's v oblasti Washingtonu, řekl agentuře AP, že v dnech před operací Pouštní bouře doručil do Pentagonu desítky pizz. Chlubil se, že 55 pizz bylo doručeno do Bílého domu jen pár hodin předtím, než koalice vedená USA zahájila leteckou kampaň proti Iráku kvůli jeho invazi do Kuvajtu.

Zaměstnanci teorii odmítají

Bývalí zaměstnanci Pentagonu však tvrdí, že dnes je situace jiná než v 80. a 90. letech. Od spuštění služeb Uber Eats, Grubhub, DoorDash a dalších donáškových služeb se zaměstnancům Pentagonu, Bílého domu nebo CIA otevřel nový svět možností stravování. Proč by se tedy někdo omezoval na pizzu z řetězce?

Kromě toho Pentagon má uvnitř komplexu spoustu možností stravování, včetně Lebanese Taverna, McDonald’s, Moe’s Southwest Grill, Panda Express, Panera Bread, Popeyes Louisiana Kitchen, Potbelly Sandwich Works, Subway, Taco Bell, Hissho Sushi a SmokeDatt Barbecue. Je tam dokonce i pizzerie Mosaic Pizza Company. Restaurace ale zavírají již odpoledne, jelikož zaměstnanci běžně odcházejí kolem 17 hodin. Možnosti pozdního večeření jsou tak omezeny na sushi z automatu a Market Basket Basement Cafe.

Web Washington Post kontaktoval několik pracovníků Pentagonu. Žádný z oslovených si ale prý nikdy neobjednal pizzu do práce. Jeden z nich uvedl, že nikdy ani neviděl krabice od pizzy na stole nebo v koši.

To vyvolává otázku, zda je vůbec možné doručit pizzu do jedné z nejzabezpečenějších budov v USA. Pentagon Force Protection Agency, orgán pro vymáhání práva, uvedl, že všichni návštěvníci musí projít prověrkou a mít oprávněné doklady. Všechny dodávky musí být zkontrolovány a prověřeny v Pentagon Remote Delivery Facility severně od komplexu. A vše, co je rychle se kazící, je „zabaveno a zlikvidováno“, uvedl mluvčí Chris Layman v e-mailu. Dodal ale, že zaměstnanci si mohou přinést jídlo, které si koupili přímo v restauraci. To zřejmě zahrnuje i jídlo, které si vyzvednou od doručovatele. I tato jídla ale musí být zkontrolována a prohledána.

„Umím si představit, že by si někdo nechal doručit pizzu, ale nevzpomínám si, že bychom to někdy udělali,“ řekl Philip Greene, bývalý právník americké námořní pěchoty, který měl 12 let kancelář v Pentagonu. „Je to velmi neoficiální, ale dává to smysl. Budeme pracovat do noci. Objednáme si pizzu nebo čínské jídlo nebo cokoliv jiného,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump otevřel Aligátoří Alcatraz. Liboval si, že migranty ohlídá divoká zvěř, kritici se bouří

Tagy: