Auto se zahraniční poznávací značkou stojící s otevřenou kapotou u krajnice a u něj zoufale gestikulující „podnikatel“ ještě nemusí být známkou jeho krajní technické nouze. Na české silnice se s oteplením vrací podvodníci snažící se využít snahy kolemjedoucích řidičů pomoct cizinci v nesnázích. Pokud člověk u takového případu zastaví, hrozí mu velká finanční škoda.
Popsaný způsob nezákonného jednání se v mnoha variantách používá už léta. Aktérům hry na poruchu možná zdánlivě nepřinášejí velké výdělky, specializované gangy na ní však dobře vydělávají. „V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl webu Autosalon.tv policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
ČTĚTE TAKÉ: Děsivé simulace nehody auta s cyklistou: Jak na kole převážet dítě co nejbezpečněji?
Pomoc v nouzi
Scénáře podvodů se různě obměňují, v zásadě ale zůstávají stejné. Tak třeba starší auto věhlasné německé značky postává na kraji silnice a divoce gestikulující muž evidentně jižanského původu cosi dramaticky vykládá imaginárnímu „příteli na telefonu“. Ten mu ale nejspíš nestačí, a tak rádoby elegantní seladon stopuje možné kolemjedoucí „kavky“.
Slušný člověk mívá přirozenou snahu řidiči auta v nouzi pomoci. A na to právě podvodníci sází. Zastavení jiného vozu bývá tedy obvykle otázkou několika málo minut. V tu chvíli začíná pro „zachránce“ nerovný boj se zkušeným podvodníkem s okázalými hereckými vlohy.
Obvykle spustí v některém ze světových jazyků s rumunským přízvukem litanii o tom, kterak ho okradli o peníze a kreditní karty a dokonce i mobil, došel mu tedy benzín nebo se mu porouchalo auto. A teď potřebuje naléhavě hotovost, aby se mohl vrátit domů. Předloží často vizitku „ředitele,“ ukáže zahraniční pas a – samozřejmě nechce půjčit zadarmo. Za žádané peníze nabízí zaručeně „zlaté“ šperky, jindy hodinky prestižních značek, ale stále častěji i praktické a žádané zboží, jako je dílenské nářadí, fotoaparáty, elektrocentrály, pily nebo například zahradní sekačky. Vše je samozřejmě „nové, značkové a zabalené“.
Nechci platit za zavazadla
Jiný scénář by se dal pojmenovat „Zahraniční byznysmeni vracející se z veletrhu“. V tomto případě je nepravděpodobné, že by podvodníci stáli u silnice, ale „útočí“ například na parkovištích supermarketů. Typický příběh „cizince v nouzi“ vypadá pro změnu zhruba takto: „Vracíme se z veletrhu v Česku, část zboží se však nepodařilo prodat (obdobný sortiment, ale spíš praktičtějšího charakteru), auto je z půjčovny a musíme to nechat na letišti, protože se vracíme letadlem. Znáte to – nevyplatí se nám odbavovat zavazadla v letadle, protože je to příliš drahé. A než bychom platili krvavé peníze aerolinkám, tak vám dám raději pořádnou slevu, protože vypadáte jako slušný člověk.“
Příběh ze života
Následující příběh Autosalonu.tv odvyprávěl muž, jehož identitu redakce CNN Prima NEWS zná, ale nepřál si být jmenován. „Seděl jsem v autě na parkovišti u jednoho pražského nákupního centra a čekal na přítelkyni, až se vrátí z krátkého nákupu. Zastavilo u mě starší BMW, v němž seděl pán v obleku a mával, abych stáhl okénko,“ začíná svůj příběh čtenář.
Okénko přirozeně stáhl a zeptal se cizince, co potřebuje. „Evidentně mi nerozuměl, začal mluvit lámanou angličtinou. Prý je obchodník z Itálie a má s sebou spoustu pěkného značkového oblečení. Kusy za stovky euro. Jestli prý nechci kravatu úplně zadarmo nebo má i košili,“ dodává čtenář s tím, že okamžitě zpozorněl.
„Mám jednu zásadu. Kdykoliv mi někdo něco nabídne, prostě ho pošlu někam,“ dodává s úsměvem s tím, že to na něj zkusil taky. „Byl ale neodbytný. Začal vytahovat kusy oblečení, vystoupil a mával mi s nimi před oknem. Naštěstí se přítelkyně rychle vrátila. Jen co nastoupila, okamžitě jsme beze slova odjeli,“ popsal šťastné zakončení akce se „silničním šmejdem“.
Policie ústy svého mluvčího sama přiznává, že s podobnými případy mnoho nesvede a může zasáhnout jen velmi obtížně. Podvodníci jsou totiž velmi flexibilní a často mění místo, kde zrovna simulují nesnáze. Dopadnout je přímo při činu je tedy značně komplikované, ne-li nemožné.
Záběry šílené jízdy opilé řidičky u Vrbového. Zdemolovala auto, v cele střízlivěla dvě noci: