PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Letiště po celé Evropě se začátkem sezóny dostala pod obří nápor turistů.

Omezí nás koronavirus i v létě 2022?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Turecko

Ankara nezveřejňuje pravidelné statistiky nákaz covidem. Podle posledních dat z pondělí 4. července má však Turecko na kontě přes 45 tisíc potvrzených případů, přitom na začátku června úřady evidovaly necelých pět tisíc nakažených. Stejně jako jiné země, i zde vláda bojuje se šířením nakažlivých subvariant omikronu.

Co se týče opatření pro turisty, od června se po nich nepožaduje negativní PCR test, očkovací certifikát ani potvrzení o prodělání nemoci. Nošení respirátorů není nikde povinné, vyjma nemocničních a zdravotnických zařízení. Některé aerolinky ale mohou ochranu dýchacích cest požadovat.

Egypt

Egyptské úřady přestaly pravidelně informovat o počtu nakažených koncem letošního dubna. Za poslední tři měsíce tak není zcela jasné, nakolik se země potýká s pandemií koronaviru. Podle Univerzity Johnse Hopkinse měl Egypt v půlce dubna okolo tří tisíc nakažených, v průběhu května pak úřady evidovaly pouhé jednotky potvrzených případů. Ačkoliv egyptské ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že hygienici uplynulý týden zaznamenali drobný nárůst nakažených, neupřesnilo jejich přesný počet, uvedl státní list Al-Ahrám.

Egyptská nejvyšší komise pro řízení epidemiologických opatření zrušila v půlce června všechny covidové restrikce, a to jak pro tamější občany, tak zahraniční turisty. Při vstupu do země nebo využívání služeb již není potřeba předložit certifikát o očkování, absolvování testu či prodělání nemoci. Respirátory rovněž nejsou vyžadovány.

Chorvatsko

Zřejmě nejpopulárnější destinace pro Čechy hlásí v posledních několika dnech vyšší stovky denních nákaz. Podle úterních statistik chorvatské administrativy hygienici evidují celkem 5 600 aktivních případů s tím, že další potvrzení nakažení budou během turistické sezóny nejspíše přibývat.

Vláda zpřísnění covidových opatření v brzké době ale neplánuje – nadále proto platí, že není třeba předkládat očkovací ani jakékoliv jiné zdravotní certifikáty. Povinné nejsou ani respirátory, a to vyjma pečovatelských domů a nemocničních zařízení.

Tunisko

Podobně jako Egypt, ani tato turisticky oblíbená africká země nezveřejňuje pravidelné statistiky o nových přírůstcích. Data Univerzity Johnse Hopkinse i Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazují, že úřady ještě 27. června evidovaly okolo 5 400 aktivních případů. Týdně přibývá několik stovek nově potvrzených nakažených covidem. Přesnější čísla ovšem nejsou k dispozici.

Tunisko je rovněž jednou ze zemí, která požaduje po turistech očkovací certifikát či potvrzení o negativním testu, a to ještě před odletem. Potvrzení o prodělání nemoci naopak stačit nebude. Osoby s ukončenou vakcinací nemusí žádné testy podstupovat.

Španělsko

Kvůli šíření subvariant omikronu vzrostl v úvodních červencových dnech počet nakažených. Denně hlásí španělské úřady nižší desítky tisíc případů, nejhorší situace panuje na Kanárských ostrovech a v Madridu. Jelikož ale valná většina infikovaných trpí jen mírnými příznaky nemoci, Španělsko prozatím zpřísnění bezpečnostních a hygienických opatření neplánuje.

Turisté již nemusí předkládat jak příjezdový formulář, tak očkovací certifikát, potvrzený negativní test ani důkaz o prodělání covidu. Opatření španělská vláda zrušila zkraje června, vstup do země není proto nijak omezen.

Itálie

Populární dovolenková destinace není v nejlepší kondici. Itálie v úterý oznámila přes 132 tisíc nových nákaz koronavirem, poprvé od 8. února překročila hranici 100 tisíc infikovaných za jediný den. V souvislosti s nemocí COVID-19 za uplynulý den podle italských úřadů zemřelo 94 lidí. Počet případů zde strmě roste už od začátku června.

V Itálii sice odpadla 1. června nutnost předkládat covidové certifikáty, nadále je ale povinné nosit respirátory. Týká se to cestování v hromadné dopravě, návštěv zdravotnických zařízení i kulturních akcí. Zpřísnění opatření v tuto chvíli tamější vláda neplánuje.

Řecko

Strmý nárůst nakažených covidem se nevyhnul ani Řecku. Tamější ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo 25 tisíc nových potvrzených případů. Den předtím se denní počet infekcí pohyboval okolo devíti tisíc, na vině je šíření subvariant omikronu, informoval web Greek Reporter.

Podle řeckých médií vláda neplánuje, i přes překvapivý nárůst, žádné zpřísnění covidových opatření. Experti předpokládají, že se současná vlna prožene do konce července, vrchol by měl přijít někdy v půlce měsíce. Od 1. května není nutné při cestování do země vyplňovat příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Na celém území Řecka nadále zůstává povinný respirátor v hromadné dopravě, v taxíku, nemocnicích či lékárnách. Porušení je pokutováno částkou 300 eur.

Bulharsko

Balkánská země za poslední týden zaznamenala téměř 3 200 potvrzených případů. Denně přibývá několik stovek nových nákaz, nejčastěji omikronovou subvariantou BA.5, informoval deník Sofia Globe. Celkový počet aktivních infekcí se v současnosti točí okolo 50 tisíc, paradoxně ale mírně klesá – Bulharsko totiž bojovalo s obří pandemickou vlnou už v předchozích měsících.

Veškerá covidová opatření zrušila tamní vláda už na začátku května. Při příjezdu do země není nutné potvrzení o bezinfekčnosti ani podstoupené vakcinaci. Stejně tak již není třeba nosit respirátory ve vnitřních prostorech ani v hromadné dopravě.

Kde platí jaká pravidla?

Podrobnější informace o aktuálních covidových pravidlech, podmínkách při vstupu do země či návratu do ČR najdete v rozcestníku ministerstva zahraničí. Na stejném místě jsou také kontakty na jednotlivá pracoviště českých ambasád.

Portugalsko

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 potrápily Portugalce už v uplynulých týdnech a nyní se počet nákaz postupně snižuje. Sedmidenní průměr potvrzených případů se už dostal pod deset tisíc, přičemž uplynulá covidová vlna měla na kontě jen pár jednotek obětí.

Teprve od 1. července zrušila tamější vláda předkládání covidových certifikátů a negativních PCR či antigenních testů, ovšem s výjimkou některých ostrovů spadajících pod portugalskou správu. Zůstávají také některá hygienická opatření, jako je nošení roušek a respirátorů v hromadné dopravě či nemocničních zařízeních.

Velká Británie

Podle britského statistického úřadu (ONS) je momentálně nakažených přes 2,3 milionu Britů. V posledních několika dnech hygienici zaznamenali přes 20 tisíc potvrzených případů denně. Nejhorší situace panuje na území Skotska. Zvýšil se také počet lidí v nemocnicích, třebaže nikterak dramaticky.

Velká Británie patřila mezi země, které se nebály s předstihem rozvolnit covidová opatření, a není příliš pravděpodobné, že by je v nejbližší době opětovně zavedla. V půlce března odpadla povinnost prokazovat se dokladem bezinfekčnosti, roušky a respirátory zůstaly jen jako doporučení.

Francie

Sedmá vlna koronaviru v čele se subvariantou omikron nastartovala prudký nárůst nakažených. Denně průměrně přibývá ve Francii kolem 120 tisíc pozitivních případů. Podle tamějšího ministerstva zdravotnictví počet pozitivit brzy přeskočí hranici 200 tisíc. Množství hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče je nicméně v porovnání s předchozími vlnami stále nízký.

Roušky a respirátory ve veřejné dopravě byly ve Francii povinné do poloviny května. Očkovací certifikáty či potvrzení o negativním testu jsou vyžadovány při vstupu do země i transitu, již ale nejsou nutné pro využívání služeb.

Tagy: