Omezí nás koronavirus i v létě 2022?
Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.
Turecko
Ankara nezveřejňuje pravidelné statistiky nákaz covidem. Podle posledních dat z pondělí 4. července má však Turecko na kontě přes 45 tisíc potvrzených případů, přitom na začátku června úřady evidovaly necelých pět tisíc nakažených. Stejně jako jiné země, i zde vláda bojuje se šířením nakažlivých subvariant omikronu.
Letní vlna covidu posune tu další až do zimy. Kdy je podle expertů čas na další očkování?
Počet nakažených covidem v posledních dnech stále roste. Za sobotu přibylo nejvíce případů od začátku května a v mezitýdenním srovnání je přírůstek až dvojnásobný. Některé země v Evropě tak budou pravděpodobně znovu zavádět některá proticovidová opatření. V Česku se mezi odborníky nejvíce mluví o tom, kdy a jestli vůbec jít na třetí dávku očkování.
Co se týče opatření pro turisty, od června se po nich nepožaduje negativní PCR test, očkovací certifikát ani potvrzení o prodělání nemoci. Nošení respirátorů není nikde povinné, vyjma nemocničních a zdravotnických zařízení. Některé aerolinky ale mohou ochranu dýchacích cest požadovat.
Egypt
Egyptské úřady přestaly pravidelně informovat o počtu nakažených koncem letošního dubna. Za poslední tři měsíce tak není zcela jasné, nakolik se země potýká s pandemií koronaviru. Podle Univerzity Johnse Hopkinse měl Egypt v půlce dubna okolo tří tisíc nakažených, v průběhu května pak úřady evidovaly pouhé jednotky potvrzených případů. Ačkoliv egyptské ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že hygienici uplynulý týden zaznamenali drobný nárůst nakažených, neupřesnilo jejich přesný počet, uvedl státní list Al-Ahrám.
Egyptská nejvyšší komise pro řízení epidemiologických opatření zrušila v půlce června všechny covidové restrikce, a to jak pro tamější občany, tak zahraniční turisty. Při vstupu do země nebo využívání služeb již není potřeba předložit certifikát o očkování, absolvování testu či prodělání nemoci. Respirátory rovněž nejsou vyžadovány.
Chorvatsko
Zřejmě nejpopulárnější destinace pro Čechy hlásí v posledních několika dnech vyšší stovky denních nákaz. Podle úterních statistik chorvatské administrativy hygienici evidují celkem 5 600 aktivních případů s tím, že další potvrzení nakažení budou během turistické sezóny nejspíše přibývat.
Vláda zpřísnění covidových opatření v brzké době ale neplánuje – nadále proto platí, že není třeba předkládat očkovací ani jakékoliv jiné zdravotní certifikáty. Povinné nejsou ani respirátory, a to vyjma pečovatelských domů a nemocničních zařízení.
Romantický chorvatský ostrov Cres patří k oblíbeným cílům českých turistů. Zdroj: Getty Images
Tunisko
Podobně jako Egypt, ani tato turisticky oblíbená africká země nezveřejňuje pravidelné statistiky o nových přírůstcích. Data Univerzity Johnse Hopkinse i Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazují, že úřady ještě 27. června evidovaly okolo 5 400 aktivních případů. Týdně přibývá několik stovek nově potvrzených nakažených covidem. Přesnější čísla ovšem nejsou k dispozici.
Tunisko je rovněž jednou ze zemí, která požaduje po turistech očkovací certifikát či potvrzení o negativním testu, a to ještě před odletem. Potvrzení o prodělání nemoci naopak stačit nebude. Osoby s ukončenou vakcinací nemusí žádné testy podstupovat.
Španělsko
Kvůli šíření subvariant omikronu vzrostl v úvodních červencových dnech počet nakažených. Denně hlásí španělské úřady nižší desítky tisíc případů, nejhorší situace panuje na Kanárských ostrovech a v Madridu. Jelikož ale valná většina infikovaných trpí jen mírnými příznaky nemoci, Španělsko prozatím zpřísnění bezpečnostních a hygienických opatření neplánuje.
Turisté již nemusí předkládat jak příjezdový formulář, tak očkovací certifikát, potvrzený negativní test ani důkaz o prodělání covidu. Opatření španělská vláda zrušila zkraje června, vstup do země není proto nijak omezen.
Problémy na letištích se budou kupit, říká Papež. Kdy vycestujeme bez nekonečných front?
Evropská letiště včetně toho pražského stále nestíhají nápor turistů. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v pořadu 360° na CNN Prima NEWS konstatoval, že hlavní sezona momentálně vrcholí a problémy se budou jen kupit. Jedním z důvodů dlouhého čekání na letištích je nedostatek personálu.
Itálie
Populární dovolenková destinace není v nejlepší kondici. Itálie v úterý oznámila přes 132 tisíc nových nákaz koronavirem, poprvé od 8. února překročila hranici 100 tisíc infikovaných za jediný den. V souvislosti s nemocí COVID-19 za uplynulý den podle italských úřadů zemřelo 94 lidí. Počet případů zde strmě roste už od začátku června.
V Itálii sice odpadla 1. června nutnost předkládat covidové certifikáty, nadále je ale povinné nosit respirátory. Týká se to cestování v hromadné dopravě, návštěv zdravotnických zařízení i kulturních akcí. Zpřísnění opatření v tuto chvíli tamější vláda neplánuje.
Řecko
Strmý nárůst nakažených covidem se nevyhnul ani Řecku. Tamější ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo 25 tisíc nových potvrzených případů. Den předtím se denní počet infekcí pohyboval okolo devíti tisíc, na vině je šíření subvariant omikronu, informoval web Greek Reporter.
Podle řeckých médií vláda neplánuje, i přes překvapivý nárůst, žádné zpřísnění covidových opatření. Experti předpokládají, že se současná vlna prožene do konce července, vrchol by měl přijít někdy v půlce měsíce. Od 1. května není nutné při cestování do země vyplňovat příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Na celém území Řecka nadále zůstává povinný respirátor v hromadné dopravě, v taxíku, nemocnicích či lékárnách. Porušení je pokutováno částkou 300 eur.
Bulharsko
Balkánská země za poslední týden zaznamenala téměř 3 200 potvrzených případů. Denně přibývá několik stovek nových nákaz, nejčastěji omikronovou subvariantou BA.5, informoval deník Sofia Globe. Celkový počet aktivních infekcí se v současnosti točí okolo 50 tisíc, paradoxně ale mírně klesá – Bulharsko totiž bojovalo s obří pandemickou vlnou už v předchozích měsících.
Veškerá covidová opatření zrušila tamní vláda už na začátku května. Při příjezdu do země není nutné potvrzení o bezinfekčnosti ani podstoupené vakcinaci. Stejně tak již není třeba nosit respirátory ve vnitřních prostorech ani v hromadné dopravě.
Kde platí jaká pravidla?
Podrobnější informace o aktuálních covidových pravidlech, podmínkách při vstupu do země či návratu do ČR najdete v rozcestníku ministerstva zahraničí. Na stejném místě jsou také kontakty na jednotlivá pracoviště českých ambasád.
Portugalsko
Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 potrápily Portugalce už v uplynulých týdnech a nyní se počet nákaz postupně snižuje. Sedmidenní průměr potvrzených případů se už dostal pod deset tisíc, přičemž uplynulá covidová vlna měla na kontě jen pár jednotek obětí.
Teprve od 1. července zrušila tamější vláda předkládání covidových certifikátů a negativních PCR či antigenních testů, ovšem s výjimkou některých ostrovů spadajících pod portugalskou správu. Zůstávají také některá hygienická opatření, jako je nošení roušek a respirátorů v hromadné dopravě či nemocničních zařízeních.
Velká Británie
Podle britského statistického úřadu (ONS) je momentálně nakažených přes 2,3 milionu Britů. V posledních několika dnech hygienici zaznamenali přes 20 tisíc potvrzených případů denně. Nejhorší situace panuje na území Skotska. Zvýšil se také počet lidí v nemocnicích, třebaže nikterak dramaticky.
Velká Británie patřila mezi země, které se nebály s předstihem rozvolnit covidová opatření, a není příliš pravděpodobné, že by je v nejbližší době opětovně zavedla. V půlce března odpadla povinnost prokazovat se dokladem bezinfekčnosti, roušky a respirátory zůstaly jen jako doporučení.
Letiště po celé Evropě se začátkem sezóny dostala pod obří nápor turistů. Zdroj: Viet Tran
Za varovnou stávkou na hamburském letišti stojí rovněž nespokojenost se mzdami. Mluvčí letiště nicméně uvedla, že stávka neměla na provoz letiště žádný vliv. Zdroj: Getty Images
Dlouhé fronty cestujících se vytvořily tako na letišti u Kolína nad Rýnem. Zdroj: Getty Images
Pod náporem turistů bylo rovněž letiště v Düsseldorfu. Zdroj: Getty Images
Kvůli stávce palubního personálu aerolinek Ryanair a easyJet ve Španělsku byly zrušeny nebo zpožděny desítky spojů. Zdroj: Getty Images
Letecké odvětví se na počátku letní sezony potýká vedle stávek i nedostatkem zaměstnanců. Zdroj: Getty Images
Nápor na letištích zřejmě nepoleví ani v následujících týdnech. Zdroj: CNN Prima NEWS
Stávka aerolinek způsobila chaos na evropských letištích. Zdroj: Getty Images
Do problémů s rychlostí odbavování a kontrol se dostalo i letiště v Düsseldorfu. Zdroj: Getty Images
Zoufalí cestující, kteří na odbavení museli čekat i několik hodin, si stěžovali na špatnou organizaci, málo informací a především na to, že i přes nával pasažérů zůstalo mnoho odbavovacích přepážek uzavřených. Zdroj: Getty Images
I letiště v Amsterdamu se ocitlo pod náporem cestujících, mnozí z nich nestíhali navazující lety.. Zdroj: Getty Images
Některé lety byly kvůli problémům na letištích zpožděny či zcela zrušeny. Zdroj: Viet Tran
Španělská aerolinka Vueling musela zrušil několik letů, což způsobilo zmatek v řadách pasažérů. Zdroj: Viet Tran
Letiště Václava Havla v Praze se zatím nepotýká s výraznějšími komplikacemi. Zdroj: Viet Tran
Letiště Schiphol v Amsterdamu slouží pro řadu spojů jako přestupná stanice. Zdroj: AP
S nedostatkem pracovníků se potýká také aerolinka Air France. Zdroj: ČTK
Do problémů se dostali i Češi na dovolené, kterým byly zrušeny zpáteční lety. Zdroj: CNN Prima NEWS
Někteří cestující museli přečkat několik dní na zahraničních letištích, než se objevil náhradní let. Zdroj: CNN Prima NEWS
Letiště nestačí odbavovat všechny naplánované lety a společnosti jsou nuceny lety rušit. Zdroj: CNN Prima NEWS
Aerolinky navíc nemají náhradní řešení a často se stává, že nevrací cestujícím peníze moc rychle. Zdroj: CNN Prima NEWS
Za varovnou stávkou na hamburském letišti stojí rovněž nespokojenost se mzdami. Mluvčí letiště nicméně uvedla, že stávka neměla na provoz letiště žádný vliv. Zdroj: Getty Images
Kvůli stávce palubního personálu aerolinek Ryanair a easyJet ve Španělsku byly zrušeny nebo zpožděny desítky spojů. Zdroj: Getty Images
Letecké odvětví se na počátku letní sezony potýká vedle stávek i nedostatkem zaměstnanců. Zdroj: Getty Images
Do problémů s rychlostí odbavování a kontrol se dostalo i letiště v Düsseldorfu. Zdroj: Getty Images
Zoufalí cestující, kteří na odbavení museli čekat i několik hodin, si stěžovali na špatnou organizaci, málo informací a především na to, že i přes nával pasažérů zůstalo mnoho odbavovacích přepážek uzavřených. Zdroj: Getty Images
I letiště v Amsterdamu se ocitlo pod náporem cestujících, mnozí z nich nestíhali navazující lety.. Zdroj: Getty Images
Španělská aerolinka Vueling musela zrušil několik letů, což způsobilo zmatek v řadách pasažérů. Zdroj: Viet Tran
Někteří cestující museli přečkat několik dní na zahraničních letištích, než se objevil náhradní let. Zdroj: CNN Prima NEWS
Francie
Sedmá vlna koronaviru v čele se subvariantou omikron nastartovala prudký nárůst nakažených. Denně průměrně přibývá ve Francii kolem 120 tisíc pozitivních případů. Podle tamějšího ministerstva zdravotnictví počet pozitivit brzy přeskočí hranici 200 tisíc. Množství hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče je nicméně v porovnání s předchozími vlnami stále nízký.
Roušky a respirátory ve veřejné dopravě byly ve Francii povinné do poloviny května. Očkovací certifikáty či potvrzení o negativním testu jsou vyžadovány při vstupu do země i transitu, již ale nejsou nutné pro využívání služeb.