Zbraně proti covidu
Očkování druhou posilující dávkou by mělo ochránit společnost před podzimní vlnou covidu, ministerstvo zdravotnictví proto plánovalo během přelomu léta a podzimu přeočkovat rizikové skupiny. Jenže další dávka v Česku příliš netáhne a za necelé dva měsíce ji obdrželo pouze něco málo přes 180 tisíc lidí. Změna by však mohla nastat s aktuálním dodáním upravené vakcíny proti mutacím. Informace, jak se nechat očkovat, naleznete v článku.
- Kdo má na další dávku nárok? – Druhá posilující dávka je k dispozici pro lidi nad 18 let, u kterých od posledního očkování uplynuly více než čtyři měsíce. Ministerstvo zdravotnictví očkování doporučuje především rizikovým skupinám, tedy lidem s nějakou chronickou nemocí, a občanům starším 60 let. Registrace na první posilovací dávku je zpřístupněna také pro osoby starší 12 let.
Šíření koronaviru opět zrychlilo, v nemocnicích jsou stovky lidí. Kde je nákaza nejsilnější?
Šíření koronaviru v Česku v úterý opět zrychlilo. Přibylo 2 450 potvrzených případů nákazy, což bylo skoro o desetinu více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Stále ale ubývá hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. K úterku jich bylo 692, tedy zhruba o pětinu méně než před týdnem. Ještě výrazněji se snížil počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní bylo úmrtí 32, což bylo téměř o polovinu méně než v předchozím týdnu.
- Kdy se nechat naočkovat, pokud nejsem v rizikové skupině? – Úřady mají obavu především z blížícího se podzimu. Očkování by mělo poskytnout ochranu až na sedm měsíců, proto ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vybízí k očkování ještě před začátkem podzimu, aby lidé měli protilátky pro zvládnutí nejkritičtějších měsíců. Podle mluvčího rezortu Ondřeje Jakoba resort původně očekával, že vlna přijde už na konci září. „Podle aktuálních dat by mohla přijít až v říjnu nebo v listopadu,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
- Kde se nechat naočkovat? – Dostat další posilující dávku je možné na očkovacích místech bez registrace – v nemocnicích a u praktických lékařů. Pokud chcete mít termín očkování jistý a nechcete na místě čekat, můžete se na očkování registrovat přes Centrální rezervační systém.
- Potřebuji čtvrtou dávku ke vstupům či k cestování? – Válek rozhodně vylučuje, že by čtvrtá dávka měla sloužit jako vstupenka například do kina či na koncerty, jako tomu bylo v minulosti. Co se týká cestování, většina států postupně upouští od nutnosti prokazovat se očkováním. Bez ukončného očkování však není možné cestovat například do USA.
Očkování drhne
- Jakou vakcínou se bude očkovat? – Používají se tradiční vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Ve středu do Česka dorazily také upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Začíná s nimi očkovat například pražská Fakultní Thomayerova nemocnice. Podle studií poskytuje nejlepší ochranu kombinace očkovacích látek.
Návrat dětí do škol situaci s covidem zhorší, připustil Prymula. Co brzdí vývoj vakcín?
Děti se ve čtvrtek 1. září vrací do škol, s tím však roste riziko většího množství nákaz onemocněním COVID-19. V pořadu Nový den to připustil epidemiolog Roman Prymula. Uvedl však, že je situace celkem klidná. Vysvětlil i to, co brzdí vývoj nových vakcín proti covidu.
- Zájem o očkování – Druhou posilující dávku očkování si nechalo aplikovat za necelé dva měsíce přibližně 182 tisíc lidí. Rezort však z poměrně nízkého čísla nepanikaří. „Ministerstvo zdravotnictví považuje současný průběh očkování v souladu s odbornými doporučeními. V následujících dnech očekáváme příchod bivalentních vakcín, s nimiž předpokládáme další zvýšení zájmu o očkování,“ sdělil Jakob pro CNN Prima NEWS.
- Jak se chystá resort zdravotnictví očkování propagovat? – V polovině srpna spustilo ministerstvo kampaň na podporu očkování, zatím však pouze pro seniory a na sociálních sítích. Kampaň by se měla rozšířit v příštích týdnech. „V příštím týdnu bychom měli představit detaily očkovací strategie,“ vysvětlil Jakob pro CNN Prima NEWS.
- Budou v budoucnu potřeba další dávky? – Ministr Válek by si přál, aby vakcína proti covidu fungovala jako sezónní očkování, podobně, jako je tomu u chřipky. Rizikové skupiny by se tedy podle něj měly očkovat každý rok.