Počet nakažených covidem stále narůstá. Mnoho Čechů si proto klade otázku, jak je to s testováním na koronavirus. Hradí ho stále pojišťovna? A musíte na test nebo do izolace, když jste proti COVID-19 očkovaní? Na tyto a další otázky najdete odpovědi přímo v tomto článku.
Je testování na COVID-19 stále zadarmo?
Ano, pokud jste plátci veřejného zdravotního pojištění.
Jak často se mohu nechat testovat?
Podle vládního Covid portálu se antigenním testem můžete nechat testovat jednou za 7 dní, tzn. maximálně čtyřikrát do měsíce. PCR test smíte podstoupit dvakrát do měsíce s minimálním odstupem 7 dní.
Co mám dělat, když je můj test na COVID-19 pozitivní?
Pokud je vám sděleno, že test je pozitivní, ode dne odběru musíte zůstat v izolaci, tedy omezit styk s dalšími lidmi a setrvávat doma. Praktický lékař vám také vystaví 14denní izolaci, tzv. e-neschopenku.
Poslední šance zjistit původ koronaviru? Čína analyzuje krevní vzorky z Wu-chanu
Čína odtajnila světu významné vodítko, jehož analýza by mohla napomoci k odpovědi na otázku, kdy přesně se koronavirus začal šířit. Čínští vědci totiž hodlají ve Wu-chanu analyzovat desetitisíce krevních vzorků, které byly uskladněny v tamní nemocnici v závěru roku 2019. Ve stejný čas, kdy propukala pandemie.
„V případě, že po 14denní izolaci jste minimálně tři dny bez jakýchkoli příznaků onemocnění, jste považováni za zdravé a není třeba absolvovat žádný test. Váš praktický lékař vás poté uschopní,“ uvádí Hygienická stanice hlavního města Prahy s tím, že pokud příznaky nadále trvají, máte kontaktovat svého praktického lékaře.
Musím na test, když jsem se setkal s nakaženým?
Pokud jste se setkali s osobou, která je na koronavirus pozitivní, kontaktuje vás krajská hygienická stanice. „Pokud jste si ale vědomi kontaktu s pozitivní osobou, například vám to kamarád oznámí ještě dříve, než vás kontaktujeme my, měli byste se podle toho zachovat a preventivně se vyhnout kontaktu s dalšími lidmi,“ apeluje pražská hygienická stanice.
V rozmezí 5. až 7. dne od setkání s covid pozitivním musíte absolvovat PCR test. Nejpozději se musíte nechat testovat do 10. dne od kontaktu. Pokud bude váš test negativní a nebudete mít příznaky, karanténní opatření po 14 dnech od kontaktu s danou osobou skončí.
Jestliže jste byli v rizikovém kontaktu, ale v uplynulých 180 dnech jste COVID-19 prodělali nebo jste plně očkovaní a od poslední dávky očkování uplynulo alespoň 14 dnů, do karantény nemusíte.
Hořejší: Neočkovaní komplikují zdravotnictví. Budoucí vláda povinnou vakcinaci nezavede
Lidé neočkovaní proti covidu komplikují situaci v českém zdravotnictví. Povinné vakcinace se však s novou vládou bát nemusíme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl imunolog Václav Hořejší. Podle epidemiologa Jiřího Berana je třeba neustále vysvětlovat, jak důležité očkování je.
Na lidi, kteří s vámi sdílí společnou domácnost, se žádná omezení nevztahují.
Co dělat, když je vaše dítě covid pozitivní?
Dítě s pozitivním testem musí zůstat v izolaci. Ostatní členové společné domácnosti budou v karanténě dle postupu, který jsme si vysvětlili výše. Dále budete vyzváni k vytvoření seznamu osob, které s dítětem byly v posledních dnech v rizikovém kontaktu.
Když po 14denní izolaci bude dítě minimálně tři dny bez příznaků onemocnění, je považováno za zdravé a nemusí se opět nechat testovat. „Pokud příznaky přetrvávají, můžete kontaktovat svého praktického lékaře pro děti a dorost, nebo dítě doma doléčit, dokud příznaky nepominou,“ dodala pražská hygienická stanice.