Od pondělní půlnoci budou muset lidé nosit respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky v místech, kde je větší koncentrace lidí. Za dostatečnou ochranu pak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny, jako jsou šátky, šály nebo podomácku vyrobené roušky.
Ministerstvo zdravotnictví lidem doporučilo, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Opatření přijalo z důvodu zhoršující se epidemické situace spjaté se šířením britské mutace koronaviru.
Kvalitnější ochrana úst a nosu bude od pondělí povinná v místech, kde je větší koncentrace lidí (další místa budou případně vypsána v mimořádném opatření):
- obchody
- veřejná doprava
- nemocnice
Nošení roušek – tedy povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa – se během uplynulého roku nejen v České republice stalo jedním ze symbolů boje proti koronaviru. Nařízení není přijímáno jednoznačně, část populace ho odmítá. Někdo argumentuje nepříznivými zdravotními důsledky (což ovšem lékaři většinou odmítají), část lidí prezentuje nenošení roušky jako znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale tuto povinnost dodržuje.
V počátcích šíření koronaviru většina zemí světa nošení roušek svým občanům nepřikazovala, pouze doporučovala. Česká republika patřila k výjimkám, povinné roušky mimo domov nařídila vláda mezi prvními s účinností od 19. března. Tehdy se však ukázalo, že Česko nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek, ale ani dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma a vláda kvůli tomu mezi otevřené obchody zařadila i galanterie.
Nařízení se mírně uvolnilo po více než dvou měsících, od 25. května bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Zakrytá ústa a nos ale nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června, povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července. Netýkalo se to však metra, v Praze zůstaly roušky povinné při vnitřních akcích pro více než sto lidí.
Částečně se roušky začaly vracet koncem července, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od 25. července budou povinné na vnitřních hromadných akcích nad sto osob v celé ČR. Regionálně vymezená povinnost nosit roušku v té době platila také například ve zdravotnických či sociálních službách na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji, zakrývání nosu a úst bylo během léta nezbytné rovněž v regionech s vyšším výskytem nemoci COVID-19.
Zmatek během zářijových nařízení
V polovině srpna vládní Rada pro zdravotní rizika přistoupila k dalšímu zpřísnění, a to s platností od 1. září. Tehdy se roušky vrátily na úřady, do hromadné dopravy (v Praze i do vestibulů a na letiště) a do zdravotnických a sociálních zařízení. Znovuzavedení roušek ale provázel zmatek. Ministr Vojtěch původně oznámil, že roušky budou od 1. září i v obchodních centrech, školách mimo třídy, v kadeřnictvích a hospodách. To však nakonec neplatilo.
Během září se opatření postupně zpřísňovalo, zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy (původně s výjimkou prvního stupně ZŠ). Od 21. října je pak nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud jsou lidé blíže než dva metry. Po návratu žáků prvních a druhých tříd do škol – ti jsou téměř jediní, kteří nemají povinnou distanční výuku – po skončení vánočních prázdnin musejí mít při vyučování nasazenu ochranu nosu a úst i oni.
Vládní nařízení až na výjimky (třeba žáky a učitele autoškol) dosud neurčovala druh ochrany dýchacích cest. Na jaře byl přitom obecný nedostatek všech prostředků – jak obyčejných roušek, tak účinnějších respirátorů, proto byli lidi nuceni šít si roušky sami. I proto vláda zařadila galanterie spolu s potravinami, drogeriemi či lékárnami mezi obchody, které mohou mít stále otevřeno. Nedostatek ochranných prostředků byl ovšem problém prakticky po celém světě.
Rakousko už respirátory na určitých místech zavedlo
Během léta se situace s dostupností roušek a respirátorů zlepšila, přesto však jejich ceny zůstávaly na výrazně vyšší úrovni, než tomu bylo před vypuknutím pandemie. Některé státy včetně třeba Rakouska také zavedly povinnost nosit ve veřejné dopravě či obchodech účinnější, ale dražší respirátory, v ČR ale byly jen doporučené. Vláda nicméně na toto zboží začátkem února zrušila DPH, což zohlednili i prodejci a cena respirátorů se nyní pohybuje v řádu nižších desítek korun.
V pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády řekl, že v pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle Blatného půjde o obchody, veřejnou dopravu, nemocnice a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace. Opatření bude platit od půlnoci z neděle na pondělí.