Blatný o povinném nošení respirátorů (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Lidé budou muset od půlnoci z pondělí na úterý povinně nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky, a to v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchody, nemocnice či veřejná doprava. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„V pondělí bude vydáno pravidlo, které bude nařizovat nošení FFP2 respirátorů, dvou na sobě nasazených chirurgických roušek v obchodech, veřejné dopravě a nemocnicích,“ řekl ministr Blatný. Jako alternativu vidí nošení nano roušek nebo nano respirátorů.
Povinné nošení těchto ochranných prostředků má podle Blatného platit od půlnoci z pondělí na úterý. Poprosil lidi, aby používali respirátory nebo dvě roušky už nyní, pokud je mají k dispozici.
Podle Blatného lepší ochrana dýchacích cest může pomoci zabránit šíření britské mutace koronaviru. „Shodli jsme se na tom a byl to návrh, na kterém budu trvat já, že je potřeba udělat vše pro to, aby se zabránilo šíření nákazy, které je dáno britskou mutací. To, co pro to může udělat každý jeden člověk, je ochrana dýchacích cest,“ uvedl Blatný.
Žena s respirátorem. Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Za nenošení roušky na místech, kde jsou povinné, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Stejně to bude i s respirátory. „Ale ne každý, kdo nebude mít dvě roušky nebo respirátor, bude pokutován deseti tisíci korunami. Tato opatření jsou nastavena pro zdraví jednotlivce i celé společnosti a stát musí mít nástroje, aby nařízení vymáhal u menšiny, která to nebude dodržovat,“ ujišťoval Blatný.
Podomácku vyráběné látkové roušky nebudou stačit. Respirátory se odlišují svým označením. Dva nejpoužívanější typy během pandemie koronaviru jsou FFP2 a FFP3. Zkratka FFP vychází z anglického termínu „filtering face piece“ (filtrační maska na tvář), číslo označuje míru ochrany.
Respirátory FFP2 zvládnou odfiltrovat až 95 procent pevných částic. Označují se také jako KN95. Respirátory FFP3 jsou ještě účinnější než FFP2, jsou schopné zastavit viry a jejich minimální filtrační schopnost činí 99 procent.
Existují i respirátory s označením FFP1, ty však před koronavirem nechrání, hodí se spíše do prašného prostředí, na stavby nebo do sléváren. Chrání před většími prachovými částicemi.
Cena respirátoru se pohybuje kolem 10 až 20 korun za kus. Podle Blatného jsou respirátory na trhu dostupné a zatím se nebude uvažovat o regulaci jejich ceny. Na začátku února vláda na dva měsíce zrušila u respirátorů třídy FFP2 a vyšší daň z přidané hodnoty, obchodníci je pak mohli zlevnit. Kdo nemůže sehnat respirátor, má podle ministra nosit dvě chirurgické roušky přes sebe.