reklama

PŘEHLEDNĚ: Od úterý se mění pravidla karantén a izolace. Jak postupovat v případě nákazy

Od úterý se razantně mění pravidla karantén a izolací, ze 14 dnů se výrazně zkrátí pouze na 5. Důvodem ke zkrácení karantén je obava, že by kvůli velkému množství nakažených omikronem a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky. Dosud trvala izolace dva týdny, karanténu bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Co se tedy pro české občany od úterý mění?

reklama

Izolace

  • Izolace a karanténa se od úterý 11. ledna zkrátí na pět dnů. K jejich ukončení nebude nutný PCR test.

  • Lidé s pozitivním antigenním testem ji budou moci ihned ukončit na základě negativního výsledku následného PCR testu. Neočkovaní si jej ale musí zaplatit.
  • Po skončení pětidenní izolace i karantény bude těmto lidem doporučeno dalších pět dní nosit respirátor i tam, kde to opatření nevyžadují.
  • Lidem po skončení karantény bude navíc doporučeno, aby více sledovali svůj zdravotní stav, a pokud se příznaky objeví do 14 dní, měli by absolvovat PCR test.
  • Zkrácení izolace na pět dní podle nové metodiky neplatí u lidí, kteří mají příznaky covidu. Těm ji hygienici ukončí dva dny po jejich odeznění.

Karantény

  • U karantény po kontaktu s nakaženým možnost ukončení negativním testem není.
  • Lidé s příznaky musejí nad rámec pětidenní karantény počkat s návratem nejméně dva dny po jejich odeznění. Člověk s příznaky by měl navštívit lékaře, který mu nechá udělat PCR test. Ten je v takovém případě zdarma pro všechny.

  • Do 17. ledna, kdy se začíná testovat na pracovištích, nebudou dál muset očkovaní a lidé, kteří COVID-19 prodělali, do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým, pokud nemají příznaky.
  • Do pětidenní karantény budou muset po 17. lednu nastoupit i očkovaní a lidé, kteří v uplynulých šesti měsících prodělali nemoc. Dosud po rizikovém kontaktu nemuseli na test ani nastoupit povinnou karanténu.

Pozitivní antigenní test neznamená potvrzení nemoci

  • Po pozitivním antigenním testu nezačíná šestiměsíční lhůta, která se vyžaduje jako potvrzení pro covidový certifikát, který umožňuje využívání služeb či návštěvy akcí, například kulturních, sportovních nebo restaurací.

Důvodem ke zkrácení karantén je obava, že by kvůli velkému množství nakažených omikronem a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky.

Pro lidi, kteří jsou pozitivně testovaní v pondělí, stále platí izolace na čtrnáct dnů. Stejně tak pro ty, kteří šli v pondělí nebo dříve do karantény. Ukončit ji mohou po sedmi dnech negativním PCR testem, pokud nemají žádné příznaky.

Tagy:
izolace Vlastimil Válek karanténa Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama