PŘEHLEDNĚ: Pět tipů, jak rychle a účinně snížit účet za drahé energie

Cena elektřiny a plynu na burze trhá rekordy. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne projevovat i na fakturách českých domácností. Ty pochopitelně hledají způsob, jak si od obřích nákladů alespoň částečně ulevit. Vedle středně až dlouhodobých řešení v podobě instalace fotovoltaických elektráren nebo výměny oken či zateplení domu ale existují i možnosti, jak nejhorší cenový požár uhasit rychle a poměrně jednoduše.

Redakce CNN Prima NEWS vám přináší několik tipů, jak rychle a účinně alespoň trochu snížit účet za energie, jejichž cena za poslední dva roky vystřelila do astronomických výšin. Další úspory lze pak dosáhnout pomocí větších zásahů do vašeho bydlení, které se ale zároveň neobejdou bez dodatečných investic.

LED namísto žárovek či zářivek

Váš první krok by měl směřovat k výměně světelných zdrojů ve vašem bytě či domě. Pokud doma ještě stále svítíte žárovkami, budete spíše již raritou, ale o to víc můžete na elektřině ušetřit. Stačí nahradit žárovky LED svítidly. Takzvané „ledky“ totiž spotřebují i desetkrát méně energie než klasická žárovka. Náklady na pořízení jsou sice vyšší, ale vzhledem k cenám elektrické energie a dlouhé životnosti LED svítidel se vám během několika měsíců vrátí. Konečná suma, kterou ušetříte, ale samozřejmě závisí také na tom, jak dlouho necháte LED zdroje svítit.

O něco menší úspory dosáhnou také domácnosti, které sice už žárovky poslaly k šípku, ale nahradily je jen zářivkami. I v tomto případě se vyplatí sáhnout po LED osvětlení, protože „ledky“ spotřebují ještě dvakrát až třikrát méně než zářivky.

Utěsněte okna

Nejvíce energie domácnost spotřebuje za vytápění. Přestože si doma topíme menší část roku, podílí se teplo na účtech za energie zhruba ze šedesáti procent. A spotřeba je tím vyšší, čím více tepla nám z příbytku uniká. Vedle tepelných mostů, které ale mohou vzniknout při neodborně vedené výstavbě, je dobré zkontrolovat zejména těsnost oken. Vyplatí se tedy objednat si na prohlídku domu či bytu někoho s termokamerou, která vám úniky tepla odhalí. Pokud je problém v oknech, vyplatí se do jejich rámů nalepit silikonové těsnění.

Odkryjte radiátory

Pod okny se také zpravidla umisťují radiátory, aby teplo v místnostech správně cirkulovalo. Jenže někdy se sami dopouštíme přešlapů, kdy se o teplo okrádáme. Například když radiátory zakrýváme záclonami nebo na nich dokonce sušíme prádlo. Kdo se bez záclon neobejde, může je zkrátit tak, aby končily nad úrovní radiátorů. Vhodné není ani před radiátor postavit třeba pohovku. Pomoci může také nalepení reflexních pásů na stěnu za radiátorem. Ta zabrání, aby se teplo „vsakovalo“ do zdiva, a naopak je efektivně odráží do místnosti.

Stáhněte teplotu o pár stupňů

Přestože jde o radu, která se stává terčem řady posměšků, nikdo nic lepšího k okamžité úspoře nevymyslel a ani nevymyslí. Odhaduje se, že snížení vytápění o jeden stupeň Celsia přinese snížení spotřeby okolo pěti procent. Pokud je tedy někdo zvyklí topit na 24 stupňů, tak snížením na 20 ušetří hned zhruba pětinu. V některých místnostech navíc můžete topit ještě výrazně méně. Třeba v ložnici, kuchyni nebo koupelně. Pro spaní je vhodná teplota pod 20 stupňů, kuchyň vám vyhřeje vaření, koupelnu zase výpary z teplé vody během sprchování.

Hlídejte, kdy zapínáte pračku

Další velký podíl na výdajích za elektřinu mají domácí spotřebiče. Bez vaření, praní prádla nebo bez chladničky se obejdeme jen těžko. Proto je vhodné hlídat, v kterou denní dobu máte garantovaný nízký tarif (takzvaný noční proud), a vaření, praní, sušení nebo žehlení směřovat právě do těchto intervalů. Je to sice náročnější na time management, ale vyplatí se to. Ušetřit můžete až desítky procent. A přestože chladničku i mrazák musíte mít zapnuté nepřetržitě, i zde se dá ušetřit. Například pravidelným odmrazováním nebo kontrolou těsnosti. Odstraňování přebytečné námrazy vám dokáže snížit spotřebu těchto zařízení až o jednu třetinu.

Tagy:

Hlavní zprávy

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu
Domácí

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Český tank Tomáš vyráží proti ruským jednotkám na Ukrajině. Bojový stroj, na který se složilo přes 11 tisíc lidí, spadá do rodiny starších sovětských konstrukcí, stále ale dokáže nepříteli řádně zatopit. Darovaný tank T-72 Avenger se totiž dočkal poctivé modernizace a řady vylepšení oproti základní verzi. Navíc jde o vojenskou techniku, se kterou jsou ukrajinští vojáci velice dobře seznámení. S čím přesně budou mít Rusové na frontě tu čest?

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý
360°

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:27

ISW: Ukrajina pokračuje v souběžném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti

06:53

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

06:22

Posílat Ukrajině těžkou techniku? Moskva to vnímá jako přímou hrozbu, komentoval krok USA ruský velvyslanec

05:56

Ukrajinská armáda nadále ničí ruské vojáky a techniku na jihu země

Živě
ON-LINE: Ukrajinci dál postupují přes ruské linie, Zelenskyj popsal úspěch na frontě

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

O podporu koalice Spolu nestojím, řekl Hilšer. Rozhodnutí Fialova týmu ho ale překvapilo

Koalice Spolu vlastního kandidáta na Hrad nenominuje, podpoří místo toho trojici nezávislých adeptů. Není mezi nimi Marek Hilšer, senátor, který kandidoval už před pěti lety. Toho rozhodnutí vládní koalice podpořit ne jednoho, ale hned trojici kandidátů překvapilo. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Sám však o pomoc jakékoliv politické strany podle svých slov nestojí. Podobně se vyjádřila i Nerudová, kterou však premiér Petr Fiala (ODS) jako vhodnou kandidátku zmínil.

Prokletý Arsenal? Rosický je v TOP 10 nejčastěji zraněných hvězd, vítěz promarodil pět let

Brazilec Ronaldo, Marco Reus, Franck Ribéry, Arjen Roben nebo Tomáš Rosický. To jsou fotbalisté, kteří se nesmazatelně zapsali do paměti fanoušků po celém světě, navzdory tomu, že jejich tělo vytrvale stávkovalo. Všichni zmínění mají své místo v žebříčku nejčastěji zraněných hráčů nejlepších evropských lig. Smutné statistice vévodí Francouz Abou Diaby, který kvůli úrazům a rekonvalescenci přišel skoro o pět let kariéry.

V Česku přibyly další tisíce případů koronaviru. V nemocnici je nejvíc nakažených od dubna

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3440 případů koronaviru, zatímco o týden dřív to bylo 4212 případů. Jde o první mezitýdenní pokles v pracovní den od konce srpna, ubylo ale také testů. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl ze 1723 na 1434. Zhruba 1800 lidí s covidem-19 v nemocnicích je nejvíc od počátku dubna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Domácí zpravodajství

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.