Hostomský: Zrušil bych karanténu a ihned rozvolnil. Opatření nás stojí miliardy

Rozhovor s Hostomským

Biochemik Zdeněk Hostomský by zrušil většinu epidemických opatření –⁠ podobně, jako to udělala Anglie. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle Hostomského je třeba variantu omikron brát jako nachlazení nebo běžnou chřipku.

I když české ministerstvo zdravotnictví zaznamenává rekordní denní přírůstky nakažených, počty hospitalizovaných v souvislosti s covidem naopak klesají. Zdeněk Hostomský si tento trend podobně jako mnoho dalších expertů vysvětluje přítomností varianty omikron. Ta je sice mnohonásobně nakažlivější než třeba předchozí indická delta, ale zároveň také výrazně méně patogenní.

„Už víme, jak omikronová vlna probíhala v západních zemích. Vystřelilo to nahoru jako vichřice, ale pak to šlo zase hodně rychle dolů. Vše nasvědčuje tomu, že čísla nakažených budou hodně stoupat, ale počet hospitalizovaných zatím klesá. Nutno podotknout, že počty hospitalizovaných, těžkých průběhů a mrtvých jsou zásadní,“ řekl Hostomský.

Ten čeká podobně jako ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), že vrchol omikronové vlny u nás nastane během tohoto týdne. Válek počítá, že ve středu by mohlo přibýt až 80 tisíc nově nakažených. S tím Hostomský souhlasí.

Na čem se naopak s vládou neshodne, je plošné testování ve firmách a školách. „Považuji to za nešťastné. Stojí to spoustu peněz, znevýhodňuje to firmy a škodí ekonomice. Pozitivní test nic neznamená. Většina infikovaných lidí by mohla normálně pracovat, je bezpříznaková, ale stejně musí na pět dnů do karantény,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když Hostomský rozhodnutí kabinetu snížit dobu v karanténě ze dvou týdnů na pět dnů kvitoval, sám by byl ještě mnohem radikálnější. „Co kdybychom snížili karanténu z pěti dnů na nula? Berme omikron jako nachlazení nebo chřipku. Ať každý posoudí, jak mu je. Pokud vám není dobře, zůstaňte doma, ale nechme bezpříznakovou část populace pracovat,“ vyzýval.

K podobným krokům se v posledních dnech uchylují v Anglii. Tamní premiér Boris Johnson potvrdil, že od 27. ledna skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Angličané již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova. Britská vláda rovněž oddálila povinné očkování zdravotníků. Jeho nutností se bude pravděpodobně znovu zabývat až za šest měsíců.

Prymula varuje před další variantou

K anglickému modelu se Hostomský vyjádřil následovně: „Je to riskantní? Ano, každé rozhodnutí v medicíně je riskantní. Opatrnost nás ale stojí miliardy korun. Já bych rozvolnil hned, moji kolegové jsou opatrnější. Myslím, že se rozhodne během tohoto týdne.“ Podle některých expertů by ale mohl nastat problém ve chvíli, kdy by vznikla nová dominantní varianta koronaviru.

„Schopnost mutace je přirozenou vlastností virů. Při tomto procesu mohou vznikat nové varianty. Doufám, že nevznikne mutace, která by měla horší parametry než omikron a vrátila nás do starých vod. Vyloučit se to ale nedá, to riziko tady je,“ řekl v pondělí epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vyloučit výskyt další varianty nemůžeme ani podle imunologa Jiřího Šinkory. „Neumím vysvětlit, proč se vytvořila varianta, která je více nakažlivá a méně virulentní než ostatní. Nové smrtelné mutanty prostě nemůžeme vyloučit. Stejně tak ani to, že se ve Wu-chanu objeví SARS-CoV-3,“ zmínil Šinkora minulý týden ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: