Pokud se hnutí ANO vrátí po volbách do vlády, zavede znovu elektronickou evidenci tržeb (EET), zopakovala v neděli někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Co by to znamenalo pro podnikatele či státní rozpočet, kdyby k tomu znovu došlo? Na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala ekonomů.
„Vrátíme-li se k moci, bezpochyby zavedeme nějakou formu EET. Bavíme se o desítkách miliard,“ uvedla exministryně v televizi Nova. O takové částky totiž podle ní stát přichází kvůli daňovým únikům.
ČTĚTE TAKÉ: Mzdy porostou, náš tlak na ceny potravin zafungoval. Fiala slibuje omezení změn nastavení daní
Naopak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tímto tvrzením nesouhlasí. „Nechápu, že vám není coby dlouholeté úřednici Finanční správy trapné šířit další lež, že kvůli daňovým únikům se nevybralo 24 miliard na DPH. Žádná data ani kvalifikované odhady o šedé ekonomice v roce 2023 totiž neexistují,“ napsal na sociální síti X.
Paní poslankyně @alenaschillerov na @tvnovaofficial znovu strašila šedou ekonomikou a vymýšlela přínosy EET. Sama GŘ @financnisprava přitom říká, že není seriózní dopočítávat dnešní přínos EET, zejména kvůli rozhodnutí @usoud_official evidovat pouze cash platby. Že takové odhady…
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) January 7, 2024
Co by to znamenalo pro podnikatele
- Dopad zavedení EET na podnikatele a zákazníky by byl negativní, tvrdí ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. „Elektronická evidence tržeb zatěžovala podnikatele, kteří své zvýšené náklady přenášeli na koncové zákazníky. Opětovné zavedení EET by bylo proinflačním opatřením,“ sdělil CNN Prima NEWS.
- Někteří podnikatelé by to podle Křečka mohli vzdát. „EET by zvýšila byrokratickou zátěž podnikatelů, což by zhoršovalo podnikatelské prostředí v naší zemi. Někteří stávající podnikatelé by mohli ukončit činnost, což se při prvním pokusu o zavedení EET prokazatelně dělo,“ uvedl.
- Naopak ekonom Lukáš Kovanda si myslí, že podnikatelů by se změna moc nedotkla. „Reakce podnikatelů na znovuzavedení EET by nyní byla mnohem klidnější, než když se systém zaváděl v minulém desetiletí poprvé. Řada podnikatelů si na něj zvykla a někteří se s ním dokonce neradi loučili, protože podle nich narovnával podnikatelské prostředí,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Co by to znamenalo pro rozpočet
- Zavedení EET by mohlo mít pozitivní, ale ne zásadní vliv na státní rozpočet, tvrdí Kovanda. „Příjmy státního rozpočtu by to zvýšilo, ale ne o více než 10 miliard korun ročně. Přínosy EET pro veřejnou kasu se často přeceňují,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
- Křeček se domnívá, že EET by mohlo odradit mladé podnikatele, což by pro výběr daní nemuselo být dobré. „Zvětšily by se bariéry pro vstup do podnikání, což by poškodilo zvláště mladé lidi, kteří o tom uvažují. EET by tedy některé podnikatelské aktivity utlumila hned v zárodku, což by mohlo mít neblahé důsledky pro rozvoj země i výběr daní,“ zdůraznil.
Pro a proti zavedení EET
- Pozitivně hodnotí případný návrat EET ekonomka Ilona Švihlíková. „Navýšilo by se inkaso příjmu a obnovilo trochu rovnější podnikatelské prostředí,“ řekla CNN Prima NEWS.
- Jiná řešení by naopak volil Kovanda. „Osobně se domnívám, že jsou přínosnější cesty, jimiž lze zlepšovat podmínky pro podnikatele – patří mezi ně snížení daní a odvodů, redukce byrokratické a administrativní zátěže, usnadnění zaměstnávání například na dohodu a jiné druhy zpružnění trhu práce,“ sdělil.
- Proti je rovněž Křeček. „Jsem přesvědčen, že daně můžeme vybírat důsledně i bez EET a není třeba vytvářet nové nástroje permanentní kontroly. Podnikatelům bychom měli zlepšovat podmínky pro jejich činnost. Neměli bychom je stavět do pozice podvodníků, které je třeba neustále kontrolovat. Drtivá většina podnikatelů je poctivá a pomáhá rozvoji České republiky,“ vysvětlil.