Britský premiér Boris Johnson při návštěvě Rwandy nevyloučil, že Londýn bude posílat ilegální ukrajinské uprchlíky do této africké země. Podle Johnsona mají Ukrajinci dostatek možností, jak se dostat do země v souladu s právem. Jeho přístup pobouřil mezinárodní organizace.
Premiér Johnson patří v době války na Ukrajině mezi nejvýraznější světové politiky. Osobně Kyjev během konfliktu už dvakrát navštívil, neustále jedná s prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho země darovala Ukrajině výraznou vojenskou i humanitární pomoc. Johnsonova dobrota má ale zjevně své meze.
Britský premiér v dubnu prezentoval projekt, ve kterém se Velká Británie spojila s africkou Rwandou. Týká se deportace ilegálních uprchlíků ze Spojeného království do afrického státu. Londýn se totiž každoročně potýká s přívalem migrantů, kteří chtějí ilegálně překonat Lamanšský průliv. Výměnou za „problémy“ by Rwanda obdržela miliony dolarů. Takto přesídlení migranti tak budou moci žádat o azyl ve Rwandě, nikoli v Británii.
Johnson teď při návštěvě Rwandy nevyloučil, že do projektu zahrne i ilegální ukrajinské uprchlíky. Přitom ještě v dubnu podle listu The Guardian tvrdil, že nic takového „se rozhodně nestane“. Teď ale správce Downing Street mluví docela jinak.
Místo Londýna do Kigali
„Lidé budou posláni do Rwandy pouze v případě, že by přišli do Velké Británie ilegálně. Tím pádem by podkopávali naše bezpečné a legální způsoby, které máme k dispozici. Myslím, že dáváme vízum zhruba 130 tisícům Ukrajinců, kteří mají nejméně dvě dobré cesty, kterými se mohou dostat do této země,“ sdělil Johnson.
„Ale pokud přicházíte ilegálně, znevažujete všechny, kteří přišli legálně. A to je šílené. Obávám se, že teoreticky se to může stát. Je to ale velmi nepravděpodobné,“ doplnil britský premiér.
Johnsonův projekt deportace ilegálních migrantů kritizovali mnozí zástupci Rady Evropy, a to například z Německa, Francie, Itálie, Turecka, Arménie, Řecka nebo Islandu. Rwanda už část peněz za projekt dostala, deportační lety ale ještě kvůli silné kritice nefungují.