Jak jste spokojeni s vládou? Reportéři a moderátoři CNN Prima NEWS tuto otázku pokládali prezidentským kandidátům. Větší či menší výhrady k práci kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) mají prakticky všichni zájemci o Hrad. Tento fakt odborníky na marketing příliš nepřekvapuje. Například Jakub Horák považuje alespoň částečné vymezování se proti vládě za logický krok.
Pokud by se mezi hradními uchazeči udělovala cena za největšího vládního kritika, vítězem by se pravděpodobně stal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj by Fialův kabinet měl lidem dávat více peněz. „Současná vláda je asociální. Jde o peníze, které zaplatili lidé na daních. A ta vláda si to všecko zkrátka nechá,“ prohlásil expremiér.
Do kabinetu se často strefuje i kandidát druhého opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta. „Vláda nás dostala do velkého problému. Zastropování cen energií není řešením, spíš mi připomíná zaklapující se víko rakve nad českou ekonomikou,“ uvedl poslanec a člen SPD.
Evropské volby
Výhrady vůči vládě prezentují i další kandidáti. Podle odborového předáka Josefa Středuly musí kabinet v ekonomické krizi zajistit dostatečnou pomoc občanům i firmám. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) je nicméně přesvědčen, že vláda nevyužívá správné nástroje.
Spokojená s kabinetem není ani prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. „Mám obrovský problém s tím, jak chování vlády Petra Fialy dopadá na naše občany,“ pronesla v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.
Nejméně kritický je Fischer
Lehčí připomínky mají i ti kandidáti, kterým vládní koalice Spolu vyslovila podporu, tedy generál Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová či senátor Pavel Fischer. „Vláda bohužel neumí úplně dobře prodat to, co dělá, takže vázne komunikace. V některých opatřeních byla také buď pomalá, nebo nedůsledná,“ uvedl Pavel.
Nerudová si zase rýpla do vládního programu s názvem Deštník proti drahotě: „(Deštník) byl rozevřen příliš pozdě a mezitím už část populace zmokla. Nerozumím také tomu, proč ještě pořád není na stole sociální tarif, když velmi brzo skončí fixace cen elektrické energie u milionu domácností.“
Asi nejméně kritický z prezidentských kandidátů je k vládě Pavel Fischer. „Z hlediska obrovského strukturálního deficitu, který máme, je potřeba podívat se i na celou reformu daní. To dneska není na stole. Jsem ale přesvědčen, že čím dřív o tom budeme mluvit, tím lépe pro nás,“ zmínil.
Podle expertů je z marketingového hlediska pochopitelné, že se zájemci o Hrad vůči vedení země více či méně vymezují. „Popularita vlády je na 28 procentech. Proto žádný z těch devíti kandidátů nebude mít v druhém kole šanci bez toho, aniž by se vůči ní lehce vymezoval,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS odborník na politický marketing Jakub Horák. Hned několik kandidátů ovšem hodnotí vládu velmi pozitivně ohledně zahraniční politiky.