Ekonomové Vladimír Pikora a Pavel Peterka o sociální vyloučení
Sociálním vyloučením trpí stále větší počet českých domácností, tvrdí studie zpracovaná ministerstvem pro místní rozvoj. K chudnutí některých vrstev obyvatelstva přispívá mimo jiné zdražování energií, růst cen potravin či bydlení nebo dlouhodobě neřešený problém exekucí, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomové Pavel Peterka a Vladimír Pikora.
Česká republika má stále větší problém s tzv. sociálním vyloučením. Podle studie ministerstva pro místní rozvoj stoupl za poslední rok počet obcí, které se s ním na svém území potýkají, o 80. Celkově je negativní jev přítomen v 539 obcích po celém Česku. Studie k takovému závěru došla po zohlednění počtu vyplácených příspěvků na bydlení a příspěvků na živobytí, počtu obyvatel s exekucemi, počtu předčasných odchodů dětí ze základní školy a počtu žadatelů přihlášených u Úřadu práce.
ČTĚTE TAKÉ: Fialův výrok o německých platech? Vlastňák, přiznala Nerudová. Vysvětlení Vondry ji rozesmálo
„Je to odraz toho velmi těžkého roku 2023, kdy jsme ještě viděli výrazně drahé energie, růst cen potravin, který převyšoval růst mezd. To znamenalo, že si lidé za svou mzdu mohli pořídit méně věcí,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Podle něj jsou na vině také stále rostoucí náklady na bydlení. „To řeší každá domácnost, všichni musí někde bydlet, všichni musí něčím topit. To všechno výrazně zdražilo,“ dodal.
Souhlasil s ním také hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora, podle kterého však složitá ekonomická situace nedopadá na všechny rovnoměrně. „Nejhůře to dopadá na ty nejslabší. Ti bohatí se s tím nějakým způsobem vyrovnají, střední třída to taky nějak zvládne, ale ti nejchudší s tím mají problém. Jsou tu také regiony, kde jsou výrazně nižší mzdy, jako jsou třeba severní Čechy nebo severní Morava. Tam je mnohem snazší propadnout se pod sociální síť,“ objasnil ekonom. Jako jeden z faktorů pomalého rozvoje některých regionů uvedl Pikora skutečnost, že z mnoha strukturálně postižených regionů část obyvatelstva odchází, což podle něj vede mimo jiné k nízké porodnosti.
Obchodníci často „čarují“ se slevami. Expertka radí, na které matoucí techniky si dát pozor
Obchodníci často neuvádějí nejnižší cenu za posledních 30 dní, upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS právní expertka společnosti dTest Lucie Kejharová a dodala, že dochází i k dalším prohřeškům. Prodejci mají přitom od loňského roku povinnost tyto údaje o slevách uvést na cenovkách. Expertka mimo jiné poradila, jak se tomuto „čarování s čísly“ vyvarovat.
Podobně situaci viděl také Peterka, podle kterého je stěhování lidí ze strukturálně postižených regionů vážným problémem. „Odsávání mozků z regionů, kdy lidé s nějakým talentem či zápalem jdou za studiem a následně odchází tam, kde takové problémy nejsou, to zase kupí ty už existující problémy,“ řekl Peterka a dodal, že mezi nejzávažnější potíže, se kterými se české regiony potýkají, patří mimo jiné dopravní obslužnost: „Žalostně slabá dopravní infrastruktura, to je dlouhodobý problém České republiky. Pohyb mezi městy nebo mezi regiony je u nás pomalý a je často tak komplikovaný, že se vyplatí jet přes vedlejší stát, kde je dopravní infrastruktura na lepší úrovni.“
Velký vliv na chudnutí některých vrstev obyvatelstva měly v minulých letech také rostoucí ceny energií. „Zásadní je samozřejmě to, že to podvazuje aktivitu naší ekonomiky, která je svým způsobem závislá na průmyslu. Ten je jako takový velkým odběratelem energií, takže v momentě, kdy energie výrazně zdražují, může to ohrožovat konkurenceschopnost českých firem, což se samozřejmě projevuje na schopnosti firem například zvyšovat mzdy svým zaměstnancům,“ vyjádřil se ve vysílání Peterka. „Domácnosti samozřejmě pracují s nějakým rozpočtem, musí podstatně více kalkulovat s tím, že energie jsou dražší, což omezuje jejich spotřebu, a to zase omezuje další roztáčení peněz v ekonomice,“ dodal.
Na otázku, zda by v situaci, kdy dochází k rozevírání sociálních nůžek, nepomohlo zavedení progresivního zdanění, odpověděl Pikora odmítavě. „Já si myslím, že progresivní zdanění vede k tomu, že lidé mají menší aktivitu, že se lidé méně snaží, protože vědí, že když vydělají více peněz, spadnou do té vyšší progrese a nebudou motivovaní pracovat nebo investovat,“ uvedl ekonom.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přijdou kvůli zablokování Sněmovny miliardové sankce? Mohly zlevnit energie, řekl Vlček