Úřady v Bangladéši zatkly majitele potravinářské továrny, v níž při čtvrtečním a pátečním požáru uvázlo a zahynulo 52 lidí. Muž je podezřelý z vraždy. Šestipodlažní budova u bangladéšské metropole Dháky byla podle policie postavena bez povolení, neměla požární nouzové východy a nebyla v ní provedena náležitá bezpečnostní opatření, informovala agentura Reuters.
Některým pracovníkům se před požárem podařilo utéci na střechu a byli zachráněni, ale mnozí uprchnout nemohli, uvedla policie. Jedny z dveří, které vedly ze schodiště na střechu, byly podle ní zamčené. Zatčený muž je majitelem soukromé firmy Hashem Food and Beverage, což je dceřiná firma skupiny Sajeeb Group, kterou také vlastní.
Zatčeni byli také čtyři synové majitele a tři představitelé firmy. Požár továrny se hasičům nedařilo zlikvidovat až do pátečního večera. Jeho příčina je nadále předmětem vyšetřování. Zvlášť policie vyšetřuje svědectví, že společnost zaměstnávala i děti, z nichž některým bylo pouze 11 let. Jedna žena agentuře AFP řekla, že její 11leté dítě, které v továrně pracovalo, je nezvěstné.
Zatčený majitel Abúl Haším podle agentury AFP před svým zatčením tvrdil, že požár mohl být důsledkem nedbalosti ze strany dělníků. Vzniknout prý mohl od nedopalku cigarety.
Podle Reuters požáry v Bangladéši zabijí ročně stovky lidí. Některé budovy v zemi se vyznačují chabou bezpečností. Vláda přitom slíbila zpřísnění bezpečnostních standardů po tragédii z dubna 2013, kdy po zřícení osmipodlažní budovy v komplexu Rana Plaza na dháckém předměstí Savaru zahynulo 1129 lidí a dalších 2500 bylo zraněno. Oběťmi byly hlavně ženy, které pracovaly v textilních dílnách.