Blížící se svátky zvyšují u mnoha lidí stres. Pokud je tlak neúnosný a člověk se na vše cítí sám, je namístě vyhledat pomoc odborníka – psychoterapie v dnešní době funguje i on-line. Ptali jsme se expertů, jak přežít Vánoce v psychické pohodě.
Už od jara nabízí řada pojišťoven příspěvek na péči o duševní zdraví. Termín pro podání žádosti byl prodloužen do konce letošního roku. Neodkladná trápení můžete řešit ihned. „Pokud člověk dříve chtěl jít přes pojišťovnu, byla čekací doba přibližně 5 až 8 měsíců,“ uvádí odborník na on-line terapie Lukáš Krčil.
I díky on-line terapii si dnes můžete s odborníkem popovídat o tom, co vás trápí. Klidně i o Vánocích. Nejdůležitější je přiznat si své potíže a nestydět se za ně. „Když si zlomíte nohu, taky si ji nedáváte doma mezi dvě záclonové tyče, ale jdete k doktorovi, který vám ji dá do sádry a za tu sádru se nestydíte,“ popisuje klient psychoterapie Ondřej. Podle něj je základ najít si dobrého psychoterapeuta. A pak už jen naslouchat jeho radám a pracovat na sobě.
„Nejdůležitější je neklást na sebe tak velké požadavky, jak možná vidíme na sociálních sítích nebo třeba ve vánočních filmech,“ říká Krčil. „Děti většinou chtějí klidnou mámu. Chtějí, aby si s nimi sedla k pohádce, a nepamatují si, jestli byl vyžehlený ubrus,“ vysvětluje psychoterapeutka Veronika Chytilová.
Nejen matky a babičky, které pečují o domácnost, by měly zvolnit. Odborníci radí všem, kdo jsou pod tlakem, aby se během dne zastavili a vytvořili si v mysli klidné místo. „Stres si vytváříme ve vlastní hlavě tím, že máme nějaké myšlenky, které nás do stresu dostávají,“ uvádí Chytilová.
Někomu stačí zavřít oči, jiný se zavře do sauny, nebo hledá únik od vánočního konzumu v přírodě. „Vím stoprocentně, že deset procent rozumných lidí tohohle státu vyrazí na Vánoce do přírody, a ten zbytek ať klidně chodí do těch byznyskrámů,“ říká klient psychoterapie Ludvík. Tipů, jak přežít Vánoce v psychické pohodě, je celá řada, nakonec si ale každý ten svůj musí najít sám.