Aktuální covidová statistika (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pacientů s covidem ve vážném stavu je v Česku nejvíc od začátku epidemie. Za středu přibylo více než 10 tisíc nakažených covidem a dál roste i průměrný počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Mírně se snížil podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo ke čtvrtku o tři setiny na 1,1.
Laboratoře ve středu odhalily 10 813 případů, skoro o 1 300 více než před týdnem. Den předtím testy prokázaly nákazu u 12 591 lidí, to bylo nejvíc od 8. ledna. V nemocnicích je téměř 6 200 pacientů s koronavirem, z toho přes 1 200 ve vážném stavu.
Proč se o víkendech téměř neočkuje? Nemáme dostatek vakcín, stěžují si zdravotníci
Očkování v Česku postupuje velmi pomalu a nadále se nacházíme hluboko pod evropským průměrem. Problémem je také velmi malý počet očkovaných o víkendech, který je i desetkrát nižší než ve všední dny. Přestože si zdravotníci stěžují na nedostatek vakcín, má jich ČR k dispozici mnohem více, než se podařilo doposud využít. Zatím se v Česku do středy naočkovalo 483 833 osob, dávek jsme však obdrželi přes 700 tisíc.
V nemocnicích, z nichž některé jsou na hraně svých kapacit, bylo ve středu 6 195 pacientů s koronavirem. Počet nakažených, kteří jsou ve vážném stavu, je nyní nejvyšší od začátku epidemie. Ve středu jich bylo 1 227, téměř stejně jako předchozí den, dosavadní maximum přitom bylo 1 200 těžkých případů ze 3. listopadu. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty zbývá 148. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška hrozí vyčerpání kapacit intenzivní péče v osmi ze 14 krajů.
Laboratoře v Česku ve středu provedly asi 68 tisíc testů na koronavirus, pozitivních bylo 35 procent z nich. Právě vysoká pozitivita testů, která se pohybuje kolem 30 procent, je podle odborníků důkazem vysoké virové nálože v populaci.
Nejhorší situace je nyní na Tachovsku
Nejhorší epidemická situace je momentálně na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1 044 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje Sokolovsko s 1 028 případy. Mírně se zlepšila situace na Trutnovsku a Chebsku, kde počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden klesl pod tisícovku. V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov platí od minulého pátku přísné omezení volného pohybu, o uzavření Tachovska se podle vyjádření ministra zdravotnictví také uvažovalo.
Ilustrační foto Zdroj: ČTK
Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí, z toho téměř 996 tisíc se uzdravilo a 18 739 lidí s nákazou zemřelo. V současnosti je v Česku přes 108 500 nakažených.
Od 27. prosince, kdy se v Česku začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 189 776 lidí. Zdravotníci dosud aplikovali přes 500 600 dávek vakcíny, z toho 14 712 ve středu. Výrobci podle dostupných údajů dodali do Česka zatím přes 667 tisíc dávek vakcín, využity byly tedy asi tři čtvrtiny z nich. Česko má objednané vakcíny asi pro 11 milionů lidí.
Oproti předchozímu dni se výrazně nezměnil čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Rizikové skóre PES je 75 bodů, těsně tak zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Předchozí čtyři dny byl protiepidemický index po zpětné úpravě dat na webu ministerstva zdravotnictví na hodnotě 77 bodů, tedy v nepřísnějším stupni.
Pokles podílu hospitalizací pod 45 procent znamenal odečet pěti bodů, zvýšení reprodukčního čísla naopak přičtení tří bodů, ve výsledku se tak skóre ke čtvrtku snížilo ze 77 na 75 bodů.
Buď děti ve školách, nebo otevřené obchody. Plaga varuje před rozvolněním
Pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou, otevření obchodů a další změny nejsou možné, uvedl ve čtvrtek ráno na Twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ale navrhuje otevřít maloobchod od pondělí 22. února.
Reprodukční číslo, které vzrostlo na 1,1, udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk. Mírně nad hodnotou jedna se drží až na jednu výjimku od začátku února. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje. V posledních dnech ale číslo pozvolna roste.
Vláda projedná otevření obchodů
Setrvale se zvyšuje i průměrný počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny, oproti předchozímu dni vzrostl ze zhruba 1 015 na 1 025. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi lidmi nad 65 let je zhruba 767.
Index PES už ale není pro určování opatření proti šíření covidu relevantní. Pro vládu je nyní klíčové uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče. I přes nepříznivou epidemickou situaci se stát chystá na postupný návrat žáků do škol spojený s testováním, který by měl začít v březnu.
Vláda bude v pátek řešit také otevření dalších obchodů, které by mohlo nastat už v pondělí 22. února. Zda to tak bude, ale zatím není jasné. Prodejci se přesto už připravují a někde i posilují personál. Těší se i zákazníci, kteří dlouhé měsíce museli na některé nákupy zapomenout.