Teploty oceánů v severním Atlantiku jsou v porovnání s předchozími lety na historickém maximu, což může výrazně přispět k riziku hyperaktivní bouřkové sezony. Pokud by navíc nad oblast dorazil atmosférický jev La Niña dříve, než se očekává, mohly by být následky ještě horší. Experti přiblížili, jaké scénáře hrozí.
„Nic nenaznačuje, že by příchod bouřkové sezóny něco zpozdilo,“ uvedl pro web CNN meteorologický vědec z Univerzity v Miami Brian McNoldy. „Na vrcholu bouřkové sezóny bude oceán nejspíše nezvykle teplý, přičemž podmínky budou neutrální nebo je ovlivní právě La Niña. To vše jsou faktory, které nepovažujeme za příznivé,“ vysvětlil.
K TÉMATU: CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci
Teplá oceánská voda přispívá nejen k zvýšení počtu bouří, ale rovněž stojí za jejich intenzivnějším průběhem. Povrchové teploty dosáhly na začátku února nevídaných hodnot. V porovnání s minulostí se liší až o jeden stupeň, což připomíná spíše období června než února. V částech oceánu, kde vzniká většina bouřek či hurikánů, hodnoty dokonce dosahovaly červencových čísel.
Děsivá předpověď vědců. Oceánské proudy kolabují, Evropě hrozí ochlazení o 30 stupňů, píše CNN
Vědci bijí na poplach. Již léta se domnívali, že zcela zásadní systém oceánských proudů zpomaluje, podle jejich nového zjištění ale dokonce již kolabuje, informuje americká CNN. Pokud by se tak skutečně stalo, mělo by to nedozírné důsledky na klima na Zemi. Teploty v Evropě by se podle odhadů vědců mohly během sta let propadnout až o 30 stupňů Celsia, zatímco jinde by měly rapidně stoupnout.
Bezprecedentní oteplování vodních ploch trvá již od loňského března. Tento neblahý trend vede k velmi nepříznivým výhledům, co se týče bouřlivého počasí. „Je teprve druhý měsíc v roce a ještě se může mnoho věcí změnit. Pokud se ale situace bude vyvíjet stále stejně, můžeme očekávat velmi rušnou sezónu,“ vysvětlil vědec Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity.
Pokud by se k tomuto všemu přidala i La Niña, byla by předpověď opravdu alarmující. Záleží však na tom, jak rychle jev do oblasti dorazí. „Pokud nechcete aktivní sezonu hurikánů, je nezbytné, aby La Niña doputovala co možná nejpozději,“ uvedl McNoldy. Meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jsou přesvědčeni, že jev by mohl do místa dorazit v létě, ovšem pravděpodobnější se jeví podzim.
Podle Klotzbacha je těžké odhadnout, k čemu by mohla vést kombinace nezvykle teplého oceánu a La Niña. „Ještě nenastala sezona, kdy by hodnoty byly tak extrémní,“ zdůraznil odborník. I když sezona začíná bez jakéhokoliv vlivu jevu La Niña, stále hrozí, že se kvůli abnormálně teplé vodě budou bouře tvořit s předstihem, což zvyšuje i šanci, že dorazí i nad pevninu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaro na horách trápí vlekaře, někde museli úplně zastavit provoz. Vrátí se ještě zima?